/
/
דלקת פנים הלב (אנדוקרדיטיס): סוגים, תסמינים, כיצד מאבחנים ומטפלים

דלקת פנים הלב (אנדוקרדיטיס): סוגים, תסמינים, כיצד מאבחנים ומטפלים

אנדוקרדיטיס (Endocarditis) – דלקת פנים הלב הינה דלקת הפוגעת ברקמה המצפה את פנים הלב הקרויה אנדוקארד. דלקת קרום הלב פוגעת בעיקר באזורי המסתמים, ובסוגים שונים שלה קיימת שכיחות בפגיעה במסתמים שונים.

מדובר בדלקת שכיחה יחסית, העלולה להיות קטלנית במידה והיא לא תאובחן ולא תטופל בזמן. מרביתן של דלקות פנים הלב נגרמות מחיידקים, אולם הן עלולות להיגרם גם על ידי תגובה של המערכת החיסונית, פטריות ותהליכים ממאירים.

סוגי דלקת פנים הלב

קיימים מספר סוגים של דלקת פנים הלב, השונים זה מזה בעיקר בגורמים ובעוצמת הפגיעה שלהן בחלקים השונים של הלב.

  • דלקת פנים הלב זיהומית. במקרים מסוימים עלולים חיידקים המגיעים דרך מחזור הדם, להתיישב בתוך פנים הלב ולגרום לדלקת. קיימים שני סוגים של דלקת פנים הלב. דלקת זיהומית, הנוצרת על ידי חיידקים אלימים הפוגעים במסתמים ודלקת תת-חדה, הנגרמת על ידי חיידקים אלימים פחות.
  • דלקת פנים הלב תרומבוטית לא חיידקית – במחלה זו נוצרות התעבויות על מסתמי הלב, הבנויות מתאי דם ומפיברין. התעבויות אלה מפריעות לפעילות התקינה של הלב.
  • דלקת פני הלב ורוקוזית בלתי טיפוסית – מחלה המופיעה בדרך כלל בקרב חולי זאבת אדמנטית מערכתית. סוג זה של דלקת נגרם ככל הנראה מפעילותו של מנגנון החיסון של הגוף
  • מחלה שגרונית של הלב – מחלה זו כוללת לרוב שלושה שלבים. השלב הראשון קרוי קדחת השיגרון ובו נפגעים לרוב הלב, המפרקים ורקמות נוספות אחרות, השלב השני הוא שלב שקט, ואילו בשלב השלישי נפגע בעיקר הלב.

הסימפטומים לדלקת קרום הלב

לדלקת קרום הלב ייתכנו מספר סימפטומים, שיתגלו בדרך כלל בבדיקות רפואיות, בין הסימפטומים הבולטים לדלקת קרום הלב:

אוושה חדשה – אבחון של אוושה חדשה, בעת האזנה לפעילות הלב, עלול להצביע על כך שרקמות המסתם נהרסו על ידי חיידקים שגרמו לדלקת על פני המסתם. זיהוי של אוושה חדשה או שינוי באופי של אוושה קיימת, עלולים להצביע על דלקת פנים הלב.

הגדלה של הטחול – אחת התגובות של המערכת החיסונית לדלקת פנים הלב, עלולה להיות הגדלה משמעותית של הטחול.

פגיעה במערכת העצבים – הכשל בתפקוד המסתמים, עלול לגרום לאי ספיקה של הלב ולפגיעה במערכת העצבים המרכזית. צבר של חיידקים המצטבר על המסתם, עלול במקרים מסוימים להגיע אל המוח, לגרום להיווצרות של מורסה שתהרוס רקמות חיוניות ולפגוע בתפקוד המוח.

במקרה של הופעת סימפטום כזה או אחר מן הרשימה יש לשקול לפנות לרופא המשפחה שלכם בקופת החולים (כללית, מכבי, מאוחדת, לאומית) או במקרים חריגים לבית החולים או לשירותי רפואה דחופה באזור מגוריכם.

זימון תור לאבחון וטיפול מהיר באופן פרטי

זימון תור מהיר באופן פרטי

אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום, במספר טלפון 03-772-42-73 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

כיצד מאבחנים את דלקת קרום הלב

במקרה של הופעת חום אצל חולים במחלות לב מסתמיות מומלץ להגיע לאבחון מהר ככל האפשר. אבחון של דלקת קרום הלב יכול לכלול:

  • בדיקות מעבדהבדיקות שנועדו בעיקר על מנת לזהות את החיידקים המזהמים בדם. בדרך כלל במקרים של דלקת קרום הלב, קיים מחסור בדם ועלייה במספר הליקוציטים. במקרים מסוימים, תיתכן גם הפרעה בתפקוד הכליות.
  • בדיקה אקו קרדיוגרפית – הדמיה של המסתמים בעזרת גלי קול שמטרתה היא זיהוי סוג הפגיעה במסתמים

איך מטפלים בדלקת קרום הלב

הטיפול בדלקת קרום הלב נעשה באמצעות אנטיביוטיקה הניתנת בתדירות גבוהה לתקופה ממושכת. במידה והאבחון התבצע בזמן, הטיפול באמצעות אנטיביוטיקה יכול להביא לריפוי מושלם. תחילת טיפול מאוחרת מדי עלולה לגרום לנזק בלתי הפיך לרקמות הלב ובמקרים חמורים הוא עלול לגרום אף למוות.

 

שירותי רפואה פרטיים VIP

הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

שירותי רפואה פרטיים VIP

הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

מד+ שירותי רפואה מתקדמים

אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

מלאו את הטופס:

מדפלוס (MedPlus)
Logo