/
/
מחלת הפוליו: (שיתוק ילדים): הגורמים, תסמינים, כיצד מאבחנים ומטפלים

מחלת הפוליו: (שיתוק ילדים): הגורמים, תסמינים, כיצד מאבחנים ומטפלים

שיתוק ילדים הוא מחלה הנגרמת על ידי נגיף הפוליו (Poliomyelitis). בעבר היה שיתוק הילדים מהמחלות הנפוצות והקטלניות בעולם עד לפיתוח החיסון נגדה, בשנות החמישים של המאה העשרים.

בכ- 90% מההידבקויות בפוליו, לא יופיעו סימפטומים אצל החולים, אולם במקרים של חדירת הנגיף אל מחזור הדם, עלולים החולים לסבול ממגוון סימפטומים. במקרה של חדירה למערכת העצבים המרכזית, עלול הנגיף לגרום לשיתוק ואף למוות.

הגורמים למחלת הפוליו

חיידק הפוליו, הגורם לשיתוק ילדים, מועבר בעיקר באמצעות על ידי חלקיקי צואה המגיעים אל פיו של הנדבק. בין הגורמים המאפשרים מצב זה:

 • מיםצריכה של מים שבאו במגע עם צואה ולא טופלו כראוי.
 • מזוןאכילת מזון שבא במגע עם צואה, או עם מים מזוהמים בצואה.
 • ביובמערכת ביוב לא תקינה, בתוספת גורמים סביבתיים כמו יתושים.
 • היגיינה אישיתניקוי לא מספק לאחר מגע עם צואה.

תסמינים למחלת פוליו (שיתוק ילדים)

ברובם המכריע של המקרים, שיתוק ילדים גורם לסימפטומים קלים. חלק מהחולים אף אינם מודעים לכך שחלו בשיתוק ילדים. הסימפטומים לשיתוק ילדים נחלקים לשניים: סימפטומים למחלה קלה וסימפטומים למחלה קשה.

 • סימפטומים למחלה קלהסימפטומים דמויי שפעת שיופיעו בסמוך למועד ההדבקה ועלולים לכלול: כאבי גרון, חום גבוה, בחילות, הקאות, הפרעות בעיכול.
 • סימפטומים למחלה קשההסימפטומים למחלת פוליו חמורה, הגורמת לשיתוק, יופיעו כשבוע לאחר הופעת החום ויכללו: כאבי ראש, נוקשות שרירים, עצירות, רגישות מוגברת למגע וחולשה של השרירים.

במקרה של הופעת סימפטום כזה או אחר מן הרשימה יש לשקול לפנות לרופא המשפחה שלכם בקופת החולים (כללית, מכבי, מאוחדת, לאומית) או במקרים חריגים לבית החולים או לשירותי רפואה דחופה באזור מגוריכם.

זימון תור לאבחון וטיפול מהיר באופן פרטי

זימון תור מהיר באופן פרטי

אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום, במספר טלפון 03-772-42-73 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

כיצד מאבחנים שיתוק ילדים

אבחון של שיתוק ילדים יכול להתבצע על סמך הסימפטומים. קשה יותר לאבחן שיתוק ילדים במצב של מחלה קלה. קיימות שתי דרכים עיקריות לאבחון מתקדם של שיתוק ילדים.

 • דגימת רוק או צואהכאמור, נגיף הפוליו מועבר על ידי רוק או מגע עם צואה ולכן בדיקות רוק או צואה יכולות להעיד על נוכחותו של החיידק.
 • דגימות של נוזל חוט המוח וחוט השדרהדגימה של הנוזל המקיף את המוח ואת חוט השדרה על מנת להגן עליהם, יכולה לאשר או לשלול שיתוק ילדים במצב קשה.

טיפול בשיתוק ילדים

כיום לא קיימת תרופה לטיפול בשיתוק ילדים, אולם במקרים רבים ניתן לחולים טיפול תומך.

 • טיפול במחלה קלהטיפול במחלה קלה יכול לכלול: המלצה על מנוחה מוחלטת למשך מספר ימים, מתן תרופות נוגדות כאב להקלה על כאבי ראש, כאבי גרון, כאבי צוואר וכאבי גב, ובמקרה בו המחלה גורמת לעצירות, מתן תרופות משלשלות.
 • טיפול במחלה קשהבמקרה של מחלה קשה, על הטיפול להתבצע בבית חולים. נזק לדרכי הנשימה בעקבות שיתוק ילדים, דורש חיבור למכונת הנשמה עד להחלמה.
 • שיקוםחולים ששריריהם ניזוקו כתוצאה משיתוק ילדים יופנו לטיפול פיזיותרפי וריפוי בעיסוק כדי לפשר את יכולת התנועה שלהם ואת היכולת שלהם להתמודד עם משימות יומיומיות.

חיסון נגד שיתוק ילדים

הודות לתוכנית החיסון הלאומית המיושמת בישראל לא אירע אף מקרה של שיתוק ילדים משנת 1988קיימות שתי דרכי חיסון נגד שיתוק ילדים: תרכיב סאלק ותרכיב סאבין:

 • תרכיב סאלק – חיסון נגד שיתוק ילדים, המכיל נגיפי פוליו מומתים משלושה זנים.. החיסון ניתן כחלק מהחיסום המחומש המשלב חמישה חיסונים בזריקה אחת כנגד: דיפטריה, טטנוס, שעלת, דלקת קרום המוח ושיתוק ילדים.
 • תרכיב סאבין – במצבי חירום שבהם יש חשש להתפרצות של הנגיף, נעשה שימוש בתרכיב סאבין, המכיל נגיפים מוחלשים של שיתוק ילדים וניתן דרך הפה.
כל הדעות: חיסון פוליו חי מוחלש בעד ונגד

 

שירותי רפואה פרטיים VIP

הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

שירותי רפואה פרטיים VIP

הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

מד+ שירותי רפואה מתקדמים

אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

מלאו את הטופס:

מדפלוס (MedPlus)
Logo