/
/
סקביאס (SCABIES), גרדת: מה זה, איך מאבחנים ומטפלים

סקביאס (SCABIES), גרדת: מה זה, איך מאבחנים ומטפלים

מה היא גרדת (SCABIES)?

גרדת הינה מחלת עור מדבקת ביותר הנגרמת על ידי הדבקה במגע של העור. מחולל המחלה הינו קרדית  (יצור טפילי זעיר) בשם, Sarcoptes scabiei. גרדת נחשבת למחלה שכיחה ברחבי העולם ומשפיעה על אנשים מכל הגילאים, הגזעים והמעמדות החברתיים. גרדת מתפשטת בדרך כלל באמצעות מגע קרוב וממושך עם אדם נגוע, או על ידי שיתוף בגדים, מצעים ומגבות.

התסמינים של גרדת כוללים גירוד עז, שלעתים קרובות מחמיר בלילה, ופריחה המורכבת מבליטות קטנות ואדומות שעלולות להיות מורמות מעל לעור, ומכילות נוזלים. הפריחה עלולה להופיע על קפלי העור, כגון בין האצבעות, פרקי הידיים, המרפקים, בתי השחי, ומסביב למותניים, ובאזור איברי המין. במקרים חמורים, עלולים להיות קרומים עבים על העור.

איך מאבחנים?

האבחנה של גרדת יכולה להיות מאתגרת, שכן התסמינים דומים למחלות עור אחרות כגון אקזמה, פסוריאזיס או תגובות אלרגיות. לכן, חשוב לפנות לטיפול רפואי אם אתם חווים אחד מהתסמינים הקשורים לגרדת. רופא עור או רופא כללי יכולים לסייע באבחון ולטפל בזיהום.

אחת השיטות הנפוצות ביותר לאבחון גרדת היא על ידי בדיקת העור לאיתור נקבים או עקבות שנוצרות על ידי הקרדית כשהן חודרות מתחת לעור. נקבים אלה מופיעים כקווים זעירים, מוגבהים, לבנים-אפרפרים או בצבע עור שאורכם כ-2-3 מ"מ. הם עשויים להיות קשים לזיהוי, מכיוון שהם מוסתרים לעתים קרובות על ידי שריטות או גלדים.

שיטה נוספת לאבחון גרדת היא על ידי ביצוע גרידה בעור. זה כולל שימוש בסקלפל או שקף זכוכית כדי להסיר דגימת עור קטנה מהאזור הפגוע. לאחר מכן הדגימה נבדקת תחת מיקרוסקופ עבור נוכחות של קרדית, ביצים או חומר צואה שלה.

שיטה שלישית לאבחון גרדת היא על ידי ביצוע ביופסיית עור. זה כרוך בהסרת פיסת עור קטנה מהאזור הפגוע ובדיקתה במיקרוסקופ לאיתור סימני גרדת.

במקרים מסוימים, הרופא עשוי גם להמליץ על בדיקת דם כדי לאשר נוכחות של גרדת. בבדיקת הדם ניתן לזהות נוגדנים לקרדית, מה שמעיד על כך שהגוף נחשף לזיהום.

זימון תור לאבחון וטיפול מהיר באופן פרטי

זימון תור מהיר באופן פרטי

אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום, במספר טלפון 03-772-42-73 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

איך מטפלים?

הטיפול בגרדת כולל שילוב של תרופות מקומיות ואמצעי היגיינה למניעת הדבקה חוזרת. התרופות הנפוצות ביותר הן פרמטרין, איברמקטין Ivermectin ובנזיל בנזואט. תרופות אלו הורגות את הקרדית ואת הביצים שלהן והן זמינות בצורה של קרם, תחליב או טבליות.

פרמתרין היא התרופה הנפוצה ביותר והיא נמרחת על כל הגוף מהצוואר ומטה, ומשאירים אותה למשך 8 עד 14 שעות לפני שטיפתה. הטיפול חוזר על עצמו לאחר שבוע. איברמקטין, היא תרופה הנלקחת דרך הפה ומומלצת לאנשים שאינם יכולים להשתמש בפרמטרין. התרופה הזו ניתנת בשתי מנות, בהפרש של שבעה ימים. בנזיל בנזואט נמרח על העור ונשאר למשך 24 שעות לפני השטיפה. קרם זה עלול לגרום לאריטציה בעור אצל אנשים מסוימים.

בנוסף לטיפול התרופתי, חשוב להקפיד על היגיינה כדי למנוע את התפשטות הגרדת. יש לשטוף בגדים, מצעים ומגבות במים חמים ולייבש בחום גבוה. פריטים אישיים שאינם ניתנים לכביסה, כמו בובות לילדים או רהיטים מרופדים, יש לשאוב או לאטום בשקיות ניילון למשך 72 שעות לפחות.

כמו כן, חשוב לטפל בכל מי שהיה במגע קרוב עם אדם נגוע, גם אם אין לו תסמינים. זה כולל בני משפחה, בני זוג ושותפים לדירה. אם אינה מטופלת, גרדת עלולה להוביל לסיבוכים כגון דלקות עור חיידקיות וצלוליטיס.

לסיכום

גרדת היא מחלת עור שכיחה ומדבקת מאוד, שעלולה לגרום לגירוד עז ופריחה. חשוב לפנות לטיפול רפואי ולעקוב אחר הטיפול שנקבע על מנת למנוע התפשטות גרדת ולהימנע מסיבוכים. הקפדה על היגיינה וטיפול בכל מי שהיה במגע קרוב עם אדם נגוע יכולים לסייע במניעת הדבקה חוזרת.

שירותי רפואה פרטיים VIP

הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

שירותי רפואה פרטיים VIP

הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

מד+ שירותי רפואה מתקדמים

אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

מלאו את הטופס:

מדפלוס (MedPlus)
Logo