/
/
טחורים: גורמים, סיבות, סימפטומים אבחון ודרכי טיפול

טחורים: גורמים, סיבות, סימפטומים אבחון ודרכי טיפול

אז מה זה טחורים? טחורים הינם כלי דם ורקמות חיבור יחד שנמצאים בחלק התחתון והאחרון של המעי הגס והרקטום (החלק הישר). לחלקים האנטומיים האלה, תפקיד חשוב בסגירת ופתיחת פי הטבעת, מהווים מין שליטה על החלק האחרון של המעי. כאשר הם מודלקים, הם מתנפחים ומאדימים ולרוב גם כואבים (תלוי במיקומם האנטומי).

אנשים במדינות יותר מפותחות סובלים יותר מטחורים בגלל אורח החיים הישיבתי והפחות פעיל פיזית. כמו כן טחורים נפוצים אצל נשים יותר מגברים שכנראה בגלל הריון ולידה אשר בהם מופעלים לחצים חזקים על הרקטום ופי הטבעת.

סיבות

הסיבה נובעת לרוב ממתיחה של כלי הדם הנ"ל והרחבתם, או צניחה שלהם. המתיחות נגרמות לרוב לאחר קושי ביציאה ועצירות ממשוכת שגורמת להפעלת לחץ רב בשירותים, או לרוב אצל אנשים שעומדים הרבה שעות על הרגליים וכמובן לעלייה בלחץ סביב האזור הזה, סטרס נפשי יכול גם כן להשפיע, היריון, עודף משקל, ובקיצור, כמעט כל מצב שמגדיל את הלחץ התוך בטני יכול בסופו של דבר לגרום להתפתחותם של הטחורים. לכן המניעה חשובה מאוד במחלה כגון הטחורים. ע"י ניהול סדר חיים בריא יותר, תנועה וספורט לאורך היום, אוכל בריא ושתייה מרובה ניתן להימנע ממחלה זו או לפחות להפחית מהתסמינים שלה.

סימפטומים

הסימפטומים של טחורים יכולים להיות רבים ומגוונים, אך לרוב זה מתחיל בגילוי דם טרי על נייר טואלט לאחר יציאה. גירוי וגירוד באזור פי הטבעת וגם כאבים באזור הזה במיוחד בעת יציאה. נפיחות ו\או בליטה באזור פי הטבעת. עוד סימן לטחורים יכול להיות, זה דליפה של צואה.

אבחון

האבחון מתבצע ע"י רופא, בבדיקה פיזיקלית (התבוננות, והן על ידי מישוש) מסתכלים ובודקים את האזור.

הטחורים החיצוניים, בדרך כלל נמצאים על פי הטבעת ומחוצה לה, הם כואבים יותר ומדממים פחות. מסתכלים עליהם ישר בעין.

הטחורים הפנימיים נמצאים בתוך פי הטבעת ובחלק התחתון של הרקטום. הם כואבים פחות אך נוטים לדמם יותר, פה מסתכלים פנימה בעזרת מכשיר אנוסקופ (כמו אנדוסקופ שמכניסים לבדיקת מערכת העיכול מהפה, אך פה הוא מוכנס מפי הטבעת) וסיגמואידוסקופיה גם כדי לאבחן טחור פנימי וגם כדי לשלול גידול באזור של המעי הגס התחתון.

טיפול

הטיפול לרוב מתחיל מטיפול מניעתי ע"י שתייה מרובה של מים, מאכלים רכים שמטרתם לרכך את הצואה וכך להיטיב עם המחלה ולהפחית הכאב בזמן היציאות, הימנעות מלחץ מוגבר בעת היציאות והפחתת הישיבה על כסא, כולם אמורים לעזור במקרה של טחורים. במקרים יותר קשים, אפשר לתת אלחוש במשחות המכילות חומר הרדמה מקומי, שימוש בבידה, אמבט ישיבה ומשככי כאב מקומיים. במקרים יותר קשים ניתן להשתמש בריפוי בחשמל  (Electrotherapy), או בניוון הוורידים ע"י שימוש בקשירה בגומייה שתחסום את זרימת הדם לטחור ולניוונו או בהטרשה (Sclerotherapy).

אם כל הדרכים שהוזכרו לא הצליחו, תהיה האפשרות להתערבות רפואית כגון ניתוח להסרת הטחור: (Hemorrhoidectomy). לאחר הניתוח, כדאי להמשיך עם משככי כאבים ושימוש בשמן פרפין על מנת לעזור בהחלמה מהירה יותר ולהפחית כאבים.

תשובות לשאלות פופולריות

איך לעצור דימום טחורים ?

רשום בטקסט מתחיל מצריבה בחשמל, או ליגציה (קשירה של הטחור בגומיה), בסופו של דבר מורידים אותו בניתוח.

איך להקל על טחורים בהריון?

 • ניתן להשתמש במשחות מאלחשות שמקלות את הכאב, ומותרות לשימוש בהריון
 • לבצע שטיפות מרובות של פי הטבעת, לנגב בעדינות או לטבול מספר פעמים ביום באמבטיה
 • אפשר להשתמש בקרח להפחתת הנפיחות, בתחבושות קרות, קומפרסים של מלח אנגלי, וכדומה.
 • לשבת על גלגל ים.

איזה רופא מטפל בטחורים?

רופא פרוקטולוג, שהוא בד"כ רופא כירורג שהתמחה במחלות הרקטום ופי הטבעת.

שירות פרימיום

✅ ליווי והכוונה רפואי אישי
✅ רופא ילדים פרטי עד הבית
✅ שירותי אח/אחות עד הבית
✅ מעבדה עד הבית
✅ תרופות עד הבית

מלאו את הטופס

  שירותי רפואה פרטיים VIP

  הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

  שירותי רפואה פרטיים VIP

  הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

  נקו רעלים והפחיתו סיכון למחלות עם ערכת וולנס פלוס! ערכה זו מכילה את כל מה שצריך כדי לנקות את גופכם מרעלים ולהפחית את הסיכון למחלות.

  מד+ שירותי רפואה מתקדמים

  אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
  מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

  מלאו את הטופס:

  מדפלוס (MedPlus)
  Logo