/
/
בדיקת CT (סיטי), טומוגרפיה ממוחשבת

בדיקת CT (סיטי), טומוגרפיה ממוחשבת

בדיקת CT (סיטי) או בשמה המקצועי – טומוגרפיה ממוחשבת (Computerized Tomography) היא צילום רפואי שמתבצע בטכנולוגיית הרנטגן ומאפשר לקבל תמונה עדכנית ותלת מימדית איכותית של חלל הגוף.

מה זה בדיקת CT ואיל היא מתבצעת

הסריקה מתבצעת למעשה על ידי מכשיר טומוגרפיה שמעביר קרני רנטגן דרך חלל הגוף בזוויות שונות. במהלך העברת הקרינה גלאים מיוחדים שמותקנים במכשיר מאפשרים לקלוט את קרני הרנטגן ומעבירים את האותות למחשב שבו מיוצרת למעשה התמונה הסופית – הבדיקה הגופנית הפנימית וצילום הגוף. זוהי למעשה טכנולוגיית הדמייה משוכללת שמאפשרת לקבל תמונה תלת מימדית של איזורים שונים בגוף. ככל שיש מספר זוויות גדול יותר למכשיר הסיטי, כך למעשה איכות הבדיקה והסריקה גדולה יותר.

סריקת סיטי הומצאה עד ידי הבריטי גודפרי האונספילד שקיבל לאחר מספר שנים גם את פרס נובל לפיזיולוגיה על המצאה זו. בתחילת הדרך הסריקות נמשכו מספר שעות ולאחריהן היה צורך בכמה ימים של ניתוח התוצאות עד שהרופאים יכלו להגיע לאבחנה מדויקת. היום מדובר בסריקה מהירה באמצעות סורקים מודרניים שמאפשרים תוך שניות מעטות קבלת תמונה מדויקת של המצב.

שימושים רפואיים בסריקת סיטי

בתחום הרפואה משמשת סריקת CT לאבחון בעיות בריאותיות שונות, מחלות קשות ובעיות מזעריות שקשה לאתר באמצעות צילום רנטגן פשוט. רופאים רבים משתמשים בסריקה תוך כדי טיפול פולשני כדי לעקוב אחר התקדמות הפעולה הכירורגית ולוודא שהיא מביאה לתוצאות הרצויות. סריקות באיזור הבטן בעיקר או במקומות רגישים נוספים בעלי רקמות רכות וכלי דם חלולים מתבצעות על ידי החדרת חומרים ניגודיים למטופל באמצעות שתייה דרך הפה או הזרקה למערכת הדם של חומרים כמו בריום ויוד. החומרים האלו מאפשרים צביעה של כלי הדם כך שניתן לראות אותם בסריקה בצורה ברורה ובהירה יותר.

מה מאבחנים באמצעות בדיקת CT

בעזרת בדיקת סיטי ניתן לאבחן מגוון רחב של מצבים רפואיים, הדבר כמון תלוי באזור בגוף:

אזור בגוףמצבים מאובחנים
ראש ומוחגידולי מוח, שטפי דם, שבץ מוחי, דלקת המוח, פגיעה מוחית טראומטית, סינוסיטיס
צווארבלוטות הלימפה, פציעות צוואר, בלוטת התריס, בלוטת הרוק
חזהסרטן ריאות, תסחיף ריאתי, דלקת ריאות, תפליט פלאורלי, מפרצת אבי העורקים, מסות מדיאסטינלית/פראמדיאסטינלית
בטןסרטן כבד ובלבלב, מחלות כיס מרה, אבנים בכליות, מפרצת באבי העורקים הבטני (מפרצת בטנית), דיברטיקוליטיס, דלקת התוספתן
אגןגידולי שחלות ורחם, סרטן הערמונית, אבנים בשלפוחית השתן והכליות, דלקת התוספתן, מחלות מעי דלקתיות, שברים באגן
מערכת השלד והשריריםשברים בעצמות, דלקת פרקים, פריקות מפרקים, פציעות רקמות רכות, פריצת דיסק, גידולי עצמות

זימון תור מהיר באופן פרטי

להזמנת בדיקת בדיקת CT (סיטי) עוד היום, פשוט התקשרו למספר 03-772-42-73 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

מלאו את הטופס:

כמה קרינה יש בבדיקת סיטי

רבים חוששים מפני סריקות CT בגלל כמות הקרינה שנספגת במטופל במהלך הבדיקה. בעוד שכמות הקרינה משתנה ממכשיר למכשיר, עדיין יש חשש שקרינה בכמות גבוהה תגרום לבעיות בריאותיות שונות שהחמורה ביניהן היא גידול סרטני כלשהו. הרגישות הרבה בנושא הקרינה שנפלטת ממכשירי סיטי מביאה את חברות הטכנולוגיה הרפואית לחפש פתרונות ולשפר את מערכות הסריקה, כיום ידוע שניתן לשלוט על הקרינה באמצעות הדרכה נכונה של הצוות הרפואי ופרוטוקולים של הוראות מדויקות לגבי סריקת כל איבר ואיבר בגוף.

תופעות לוואי נוספות

לצד החשש מקרינה, חולים רבים מפחדים מסריקות CT שכוללות את השימוש בחומר ניגוד כזה או אחר. חומר הניגוד יכול להיות אלרגני עבור אנשים מסויימים. תופעות לוואי קשות שונות מדווחות בהקשר לסריקות סיטי גם בבתי החולים המוכרים והטובים ביותר בעולם אך מדובר באחוזים קטנים של תופעות לוואי קשות וטראגיות. בין תופעות הלוואי שעלולות לבוא לידי ביטוי לאחר הכלת חומר הניגוד ניתן למצוא נזק לכליות, הסתיידות עורקים, ליקויים קוגנטיביים – בעיקר אצל תינוקות ואפילו מוות במקרה של תגובה קשה מאד.

איפה אפשר בדיקת סיטי?

שם המכון
בדיקת סיטי במכון מאר תל אביב
בדיקת סיטי במכון מאר באר שבע
הידעתם שאולי מגיע לכם החזר כספי עד 70 אחוז מעלות הבדיקה בדיקת CT (סיטי) באופן פרטי תוך 24 שעות בהתאם לפוליסת הביטוח בריאות שיש ברשותכם!
בנוסף לבדיקת בדיקת CT (סיטי), ניתן לעשות מגוון בדיקות דימות אחרות, כולל שירות הזמנת תורים דחופים, כך שתוכלו לבצע את כל הבדיקות שלכם במהירות.

תוכן עניינים

מוקד זימון תורים דחוף ל-בדיקת CT (סיטי) באופן פרטי

שירותי רפואה פרטיים VIP

הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

שירותי רפואה פרטיים VIP

הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

מד+ שירותי רפואה מתקדמים

אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

מלאו את הטופס:

מדפלוס (MedPlus)
Logo