/
/
בדיקת קולונוסקופיה וירטואלית: כיצד מתבצעת ומהן יתרונותיה על פני שיטות אחרות

בדיקת קולונוסקופיה וירטואלית: כיצד מתבצעת ומהן יתרונותיה על פני שיטות אחרות

קולונוסקופיה וירטואלית (CT Colonography) היא בדיקת סי.טי מיוחדת שמאפשרת לאתר גידולים סרטניים ולא סרטניים באיזור המעי הגס. משך הבדיקה היא כ-10 דקות ללא הרדמה או כאבים. הבדיקה מצריכה הכנות מקדימות מראש לפחות 48 שעות.

MedlinePlus: 007253

הבדיקה הזו באה להחליף בדיקות קולונוסקופיה חודרניות אצל חולים שהם חלשים מדי ולא מסוגלים לעמוד בסיכונים של בדיקה חודרנית. בנוסף, הבדיקה נמצאה יעילה ופשוטה מאוד לאבחן גילוי מוקדם של סרטן המעי הגס ולכן בשנים האחרונות היא נחשבת פופולרית במיוחד בקרב מומחים בתחום זה. בנוסף, משמשת בדיקת קולונוסקופיה וירטואלית גם לאיתור ומעקב אחר בעיות אצל חולים שעברו הסרת גידולים באיזור המעי הגס.

כיצד מתבצעת קולונוסקופיה וירטואלית?

הבדיקה מתבצעת על ידי החדרת קטטר לאיזור פי הטבעת. לפני החדרת הקטטר יש צורך בהכנה של המעי הגס. הכנה זו מתבצעת על ידי שתייה של חומר משלשל. החומר יוצר מן הסתם יציאות מרובות ומנקה את חלל המעי הגס מתוכן כלשהו. זוהי הכנה שמתבצעת גם כאשר מבצעים בדיקת קולונוסקופיה רגילה. לאחר ריקון חלל המעי הגס ניתן להתחיל בבדיקה.

הבדיקה מתבצעת בשכיבה על מיטה, ללא הרדמה כלשהי. במהלך הבדיקה מוחדר אל פי הטבעת קטטר שמצופה במשחה מיוחדת להרדמת האיזור. דרך הקטטר מוחדר לתוך המעי אוויר ומנפח את חלל המעי בצורה טובה כך שהמכשיר יוכל לנוע בתוך חלל המעי בלי הפרעות. הסיבה שהבדיקה נקראת קולונוסקופיה וירטואלית היא שמסע הקטטר בתוך חלל המעי הגס משודר למעשה למנגנון וירטואלי שיוצר הדמיה ושחזור תלת מימדי לאחר הבדיקה.

המעי מנופח על ידי הקטטר ולאחר מכן מבצע הבודק צילומים של האיזור. שני צילומים מתבצעים בשכיבה על הגב ולאחר מכן מסתובב המטופל על הבטן ושני צילומים נוספים מבוצעים כך. הסיבה לכך שעל המטופל להסתובב במהלך הבדיקה היא שהבודק רוצה ליצור הדמייה מדוייקת מכמה כיוונים שונים. בגלל שהבדיקה מבוצעת ללא הרדמה, תזוזה זו במהלך הבדיקה יכולה ליצור אי נוחות, אבל זו חולפת בתום 10 דקות הבדיקה.

לאחר סיום הבדיקה מועברים הצילומים והופכים לעיבודי מחשב שמדמים למעשה את דפנות המעי הגס. הדמייה זו עוזרת לאבחן מצבים של גידולים, התפשטות גרורות וכדומה. בדרך כלל אין תופעות לוואי לבדיקה זו וניתן להמשיך ולבצע כל פעולה לאחריה.

זימון תור מהיר באופן פרטי

להזמנת בדיקת קולונוסקופיה וירטואלית עוד היום, פשוט התקשרו למספר 03-772-42-73 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

מלאו את הטופס:

יתרונות הבדיקה על פני בדיקות אבחון אחרות

בהשוואה לקולונוסקופיה (Colonoscopy) מסורתית, לקולונוסקופיה וירטואלית יש את היתרונות והחסרונות הבאים:

יתרונות

  1. יתרונה המשמעותי של קולונוסקופיה וירטואלית היא שאין צורך ביצירת חתכים בגוף כדי ליצור הדמייה של איברים שונים ולבדוק ממצאים. החדרה דרך פי הטבעת היא קלה יותר ואינה דורשת הרדמה מיוחדת שמביאה איתה תופעות לוואי, סיכונים וצורך בהתאוששות.
  2. יתרון נוסף הוא שהבדיקה למעשה משלימה בדיקות אחרות ומסייעת להגיע לתוצאות מדויקות יותר. היא טובה כאשר בדיקת קולונוסקופיה כלשהי לא הניבה פירות, כאשר יש חולים שאינם יכולים לעבור בדיקה חודרנית עם הרדמה מקומית או כללית ולשלול גידולים שונים במעי.

חסרונות:

קולונוסקופיה וירטואלית היא שיטה לא כירורגית לגילוי מוקדם של נגעים שעלולים להיות סרטניים במעי הגס. במהלך קולונוסקופיה רגילה הרופא יכול לבצע פעולות שונות במעי כגון, כריתת פוליפים או נטילת ביופסיות. לכן, אם במהלך האבחון הווירטואלי יתגלה נגע, יכול להיות שתצטרכו לעבור את הבדיקה הרגילה על פי שיקול של הרופא.

הידעתם שאולי מגיע לכם החזר כספי עד 70 אחוז מעלות הבדיקה קולונוסקופיה וירטואלית באופן פרטי תוך 24 שעות בהתאם לפוליסת הביטוח בריאות שיש ברשותכם!

תשובות לשאלות נפוצות

את בדיקת הקולונוסקופיה הוירטואלית מומלץ לבצע לאחר גיל 50 פעם אחת לחמש שנים. במקרים של היסטוריה במשפחה של סרטן המעי הגס כדאי  לעשות כבר מגיל 40.

ניתן לעשות את הבדיקה באחד מסניפים מכון מאר אשר נחשבת כיום למובילה בתחום הדימות בישראל. ונכון להיום יש לה כ-48 סניפים הפרושים לבכל רחבי המדינה. כמו כן, בבתי חולים ציבורים או מכוני דימות.
בנוסף לבדיקת קולונוסקופיה וירטואלית, ניתן לעשות מגוון בדיקות דימות אחרות, כולל שירות הזמנת תורים דחופים, כך שתוכלו לבצע את כל הבדיקות שלכם במהירות.

תוכן עניינים

מוקד זימון תורים דחוף ל-קולונוסקופיה וירטואלית באופן פרטי

שירותי רפואה פרטיים VIP

הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

שירותי רפואה פרטיים VIP

הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

מד+ שירותי רפואה מתקדמים

אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

מלאו את הטופס:

מדפלוס (MedPlus)
Logo