/
/
מדינה בטראומה – איך לקבל ייעוץ נפשי כשאתה צריך אותו?

מדינה בטראומה – איך לקבל ייעוץ נפשי כשאתה צריך אותו?

המצב הנפשי שלנו לא טוב בלשון המעטה

מחקר של אוניברסיטת חיפה מצא: כ-60% מהאזרחים שאינם תושבי עוטף עזה וערים נוספות שנפגעו, ואין להם בני משפחה שנפגעו, נרצחו או נחטפו, פיתחו הפרעת דחק אקוטית (PTSD) חריפה מאז 7 באוקטובר. מדובר באחוז הגבוה ביותר מכל מלחמות ישראל.

מבדיקה שערכו לאחרונה איגוד רופאי הילדים ועמותת "גושן" לבריאות ורווחת הילד בקהילה, הרוב המוחלט של ילדי ישראל – 83% מתמודדים מאז 7 באוקטובר עם מצוקה רגשית, אך רק מעטים מתוכם מקבלים סיוע נפשי. כשמדובר בישובי קו העימות, המצב גרוע עוד יותר – 93%.

הבעיה היא שהמערכת הציבורית, אשר מספקת שירות טוב ואמין תחומי רפואת המשפחה, מחלות כרוניות ואקוטיות, אינה נותנת מענה הולם של ייעוץ פסיכולוגי ופסיכיאטרי כשאנו צריכים אותו. במיוחד היום בתקופת המלחמה, כאשר קווי התמיכה של הקופות ושל הארגונים החברתיים שעוסקים בכך קורסים מעודף הפניות של עשרות אלפי הפונים.

מה תגובת משרד הבריאות?

דרכים להתמודד עם לחץ וחרדות

המועצה הלאומית לפוסט טראומה שבמשרד הבריאות ממליצה באתר שלה (מעודכן לנובמבר 2023), על הצעדים הבאים להתמודדות עם טראומה, החל מ-48 שעות אחריה –

  • הגברת רוגע והפחתת מתח: יש חשיבות להפחתת חשיפה לרשתות החברתיות, בהן נשלח מידע לא מצונזר, המגביר מתח וחרדה ועלול להוות עוד גורם של טראומה.
  • חיבור לכוחות ותפקוד: לשמר את העשייה, האמונה, ותרגולים כגון מדיטציה, מוסיקה מרגיעה, יוגה או מיינדפולנס.
  • שימור מצב פיזיולוגי: יש להקפיד לנסות לישון, להקפיד על אכילה סדירה ומגוונת גם כשלא רעבים, שתיית מים ועיסוק בספורט.
  • השריית תקווה: בעת מצוקה, הנטייה היא לראות את העולם כמסוכן ואת היכולת שלנו להתמודד אתו כלוקה. לפיכך יש להראות כי על פי רוב הפונה הצליח להתמודד בעבר.
  • למי שהיה מעורב באירוע קשה:חשוב לסייע להפחית אשמה שנוטים לחוש כלפי מי שלא יכלו לעזור לו, ולהשתמש במושגי התמודדות לתיאור הפעולות שכן עשו.
  • תיווך לילדים: חשוב לתת לילדים הרגשה שהמבוגרים בסביבתם אינם חסרי אונים. לאפשר לשתף בדאגות ומחשבות ולתת שם לרגש (פחד, עצב, געגוע ועוד).
  • חשוב לעקוב אחרי תגובות וסימפטומים.

ובשורה התחתונה – " כאשר לא מצליחים, יש לזכור כי זו העת להפנות לאנשי מקצוע"

כלומר, נוצר גלגל חוזר, כשנכנסנו לאתר משרד הבריאות והוא מפנה אותנו לחפש ייעוץ וטיפול מקצועי בעצמנו.

אבל – יש מענה!

בתחום בריאות הנפש אנו נופלים בין הכיסאות. אך ברווח שבין מה שניתן בבתי החולים, בקופות החולים ובחברות ביטוח הבריאות הפרטי, נכנס גורם חדש יחסית הנותן מענה מהיר, אמין ומקצועי – כתבי השירות.

מהו כתב שירות?

כתב שירות הוא התחייבות של גוף ביטוחי מוכר, לתת מענה רפואי אמין, מהיר ומקצועי של רופאים, מכונים ומטפלים – לא רק בתחום בריאות הנפש, אלא בתחומי רפואה רבים ומגוונים.

מהם היתרונות של כתב השירות?

  • ניתן לקבוע תור מהיר עם רופא, יועץ, בדיקות או מכון – בדרך כלל בתוך לא יותר משבוע של המתנה.
  • אין צורך בהצהרת בריאות כמו בביטוחים הפרטיים, מה שמונע החרגות והגבלות.
  • מדובר במנוי שנתי בעלות לא גבוהה המשולם על בסיס חודשי – על פי רוב העלות הינה בין 70 ₪ ל-100 ₪ בחודש בלבד.

כדי ללמוד עוד על הפתרון של כתבי שירות, הירשמו לוובינר – מפגש זום הנותן מידע שלם ועדכני בנושא, בו תשמעו כיצד תוכלו לקבל מענה רפואי מהיר ומקצועי – גם בתחומי בריאות הנפש. המרצה – עדן מימון, מומחה לביטוחי בריאות וביטוח פנסיוני.

להרשמה:

שירותי רפואה פרטיים VIP

הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

שירותי רפואה פרטיים VIP

הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

מד+ שירותי רפואה מתקדמים

אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

מלאו את הטופס:

מדפלוס (MedPlus)
Logo