/
/
טיפול כימותרפי: מה זה, תהליך ואילו תופעות לוואי יש
/
/
טיפול כימותרפי: מה זה, תהליך ואילו תופעות לוואי יש

טיפול כימותרפי: מה זה, תהליך ואילו תופעות לוואי יש

כימותרפיה (Chemotherapy) היא שם כולל לשיטה טיפולית שבמהלכה מוזרקים ומוחדרים לגוף חומרים כימיים כדי לטפל בבעיות בריאותיות ומחלות שונות. בעולם המודרני אנחנו מכירים את המילה בעיקר בטיפול במחלת הסרטן. כימותרפיה מסייעת להרוס את תאי הסרטן שהשתלטו על הגוף ולרפא את המחלה, לבצע טיפול מונע לאחר כריתה או הסרה של איבר בעל גידול כדי לוודא שלא נותרו גידולים סרטניים וגרורות בגוף המטופל אחרי ההליך וצמצום של פעילות התאים הסרטניים בתוך גוף המטופל.

מה זה כימותרפי

בין אם מדובר בריפוי המטופל או בהקלה על התפשטות הגידולים בגופו, מטרת הכימותרפיה שפירושה בלעז הוא כימו (כימיה) ותרפיה (טיפול) היא להקל על המטופל ולהאריך את חייו גם במקרים בהם ידוע שהסרטן כבר נמצא בגוף והשתלט עליו.

בעבר היה הטיפול הכימותרפי שם כולל גם לטיפולים אנטיביוטיים רגילים נגד מזיקים וטפילים שונים שאינם קשורים למחלת הסרטן ולטיפולים במחלות שונות שכבר פסו מעולם, ביניהן מחלת העגבת שטופלה באמצעות טיפולי כימותרפיה שבמהלכם הוחדר למטופל חומר בשם ארספנמין.

תהליך טיפול כימותרפי

טיפול כימותרפי למעשה תוקף את הגידולים הממאירים ואת הגרורות שלהם. הוא גורם לתאים להפסיק להתחלק ולגדול. הוא ניתן בדרך כלל באמצעות אינפוזיה תוך ורידית. המטופל מגיע לבית החולים במשך תקופה, בכל פעם למפגש אחד עם מכונת האינפוזיה. כל טיפול כזה נמשך בין כמה שעות ליום ואפילו יותר במקרים חמורים מאד.

במהלך הטיפול מוחדרים לגוף חומרים שלמעשה פוגעים בתאים הסרטניים ומפסיקים את פעילותם והתרחבותם. לצד הפעילות הזו פוגעים החומרים הפעילים גם בפעילותם של תאים בריאים וזוהי הסיבה שרבים שעוברים טיפולי כימותרפיה סובלים מתופעות לוואי כמו עייפות, בחילות, נשירת שיער ועוד. כל התופעות האלו נעלמות לאחר סיום הטיפול הכימותרפי.

לצד החדרה תוך ורידית של החומרים ישנם טיפולים כימותרפיים שעושים שימוש גם בכדורים. טיפולים אלו ניתנים לחולים שנמצאים בסוף התהליך במינונים קטנים יותר של החומר הפעיל. הכדורים ניתנים בקצב יומיומי במשך תקופה מסוימת, לפי החלטת הרופא המטפל.

כימותרפיה תופעות לוואי

כאמור, טיפול כימותרפי פוגע לא רק בתאים הסרטניים ועוצר את התפשטותם אלא גם בתאים בריאים שקצב התחלקותם הוא גבוה כמו זה של התאים הסרטניים. בגלל הקצב הגבוה של ההתחלקות, החומרים הפעילים משפיעים על התאים האלו ויוצרים מגוון תופעות לוואי שיכולות להשפיע בדרגות שונות על חולים שונים.

בין תופעות הלוואי הבולטות של הטיפול הכימותרפי ניתן למצוא בחילות והקאות, בעיות במערכת העיכול כמו עצירות חריפה ושלשולים או חוסר תיאבון – תופעות אלו בולטות יותר כאשר החומר הפעיל משפיע על תאים במערכת העיכול. בעת פגיעה בתאי מח העצם יסבול בדרך כלל החולה מבעיות של אנמיה, עייפות וירידה בספירת התאים הלבנים. גם נשירת שיער היא תופעה מוכרת כאשר ישנה פגיעה בזקיקי השיער.

כיום ניתנות תרופות לחולי סרטן שמקלות על תופעות הלוואי שמגיעות עם הטיפול הכימותרפי.

הידעתם שאולי מגיע לכם החזר כספי עד 70 אחוז מעלות הבדיקה באופן פרטי תוך 24 שעות בהתאם לפוליסת הביטוח בריאות שיש ברשותכם!

לבדיקת זכאות וזימון תור מהיר באופן פרטי, מלאו את הטופס:

אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום, במספר טלפון
 03-7724273 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

שירותי רפואה פרטיים VIP

הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

שירותי רפואה פרטיים VIP

הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

מד+ שירותי רפואה מתקדמים

אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

מלאו את הטופס:

מדפלוס (MedPlus)
Logo