/
/
בדיקת טומוגרפיה קוהרנטית אופטית (OCT) לרשתית העיננים
/
/
בדיקת טומוגרפיה קוהרנטית אופטית (OCT) לרשתית העיננים

בדיקת טומוגרפיה קוהרנטית אופטית (OCT) לרשתית העיננים

בדיקת OCT לעיניים ( Optical Coherence Tomography), הנה שיטת הדמיה אשר נכנסה לשימוש משנת 2000. באמצעות בדיקה זו ניתן לקבוע ולכמת בצורה מדויקת (בדיוק של 5-10 אלפית המילימטר) את מבנה השכבות של הרשתית המרכזית בעין הנראית מקולה ואף לקבוע מהו עובי סיבי עצב הראייה. זו איננה בדיקה פולשנית או כואבת.

להבדיל מבדיקת רנטגן או CT של הרשתית, לא מדובר על קרינה מייננת שעלולה אף להיות מסוכנת.

ראשי התיבות של שם הבדיקה הן OCT והיא מתבססת על טכנולוגיית הלייזר. המכשיר ישגר שתי קרניים בו זמנית -אחת אל העין והשנייה אל מראה והחזרי הקרניים יניבו שתי תמונות אשר השילוב ביניהן ייצור תמונת תלת ממד של רקמות הרשתית.

אם יש לכם בעיה כלשהי בעיניים הדורשת בדיקת OCT, אנו ממליצים לכם לא להמתין ולקבוע תור אצל אחת המרפאות או רופאי העיניים המבצעים את הבדיקה באופן פרטי.

מחלות של עצב הראייה המחייבות בדיקת OCT

בדיקת OCT מתחייבת לצורך בדיקה של עצב הראייה (Nervus Opticus) אשר נמנה על מערכת העצבים המרכזית.

תפקידו הוא להעביר מידע מרשתית העין למוח באמצעות הסיבים העצביים. כאשר יש פגיעה בעצב הראייה, עלול להיגרם נזק חמור ובלתי הפיך בין השאר של המחלות הבאות:

  • גלאוקומה– מחלה כרונית בשל לחץ תוך עיני.
  • אוטם של עצב הראייה, הגורם לפגיעה בסיבים עקב דלקת ומוביל לפגיעה משמעותית בראייה.
  • דלקת של עצב הראייה– אם איננה מאובחנת ומטופלת עלולה לגרום לעיוורון.

רטינופתיה של הרשתית -סיבוך של מחלת הסוכרת

רטינופתיה סוכרתית הנה סיבוך של מחלת סוכרת הבא לידי ביטוי בעיניים וגורם נזק לכלי הדם הקטנים ברשתית. למחלה זו אין תסמינים והיא גם לא מלווה בהפרעות ראייה. אולם בהמשך- עם התקדמותה היא עלולה לגרום לצמצום משמעותי של שדה הראייה ועד לעיוורון.

היא היום מהווה את הסיבה השלישית לעיוורון גם בישראל. היא מהווה את הפגיעה המשמעותית ביותר של מחלת הסוכרת בעין וכאמור משנה את כלי הדם ברשתית.

ההערכה הנה כי בעקבות היפרגליקמיה (ערכי סוכר גבוהים) נפגעים כלי הדם וגם איברים אחרים (למשל כליות). ניתן יהיה לראות בעין מפרצות זעירות או דימומים. בהמשך מצב זה יוביל לעיבוי (בצקת) במרכז הרשתית.

ניוון מקולרי גילי- דורש בדיקת OCT

מחלה נוספת אותה ניתן לגלות באמצעות בדיקת OCT לעיניים, היא ניוון מקולרי גילי. זוהי מחלה בה יש פגיעה במרכז המקולה (הרשתית), אשר עלולה לגרום לירידה משמעותית בחדות הראייה.
מחלה זו Age-related Macular Degeneration הנקראת גם AMD היא הגורם המרכזי בקרב מבוגרים מעל גילאי 65 לאובדן ראייה בשלב הראשוני הקרא: "היבש". הצטברות משקעים ברשתית. לרוב במקרה כזה לא יבחינו המטופלים בכל הפרעה בראייה עד שיגיע השלב השני של המחלה "הרטוב". זה מתאפיין בגדילה של כלי דם בלתי תקינים ברשתית והם גורמים לנוזלים לדלוף, לדימומים והורסים עד אובדן הראייה את שכבות הרשתית.
במצב שהחלה הגיעה כבר לשלב הרטוב, תתבצע בדיקת OCT בעיניים. זו תאפשר לאבחן את המחלה, את סוגה וגם תשפיע על ההחלטה כיצד לטפל בה.

אבחון מחלות רשתית נוספות באמצעות בדיקת OCT

בדיקת OCT מאפשרת אבחון של מחלות רשתית נוספות כמו: חור מקולרי ברשתית , בצקת מקולרית, גלאוקומה, היפרדות רשתית ועוד. הבדיקה מהווה גם כלי חשוב במעקב אחר חולים עם בצקת של מרכז הראייה המטופלים בזריקות תוך עיניות.

היפרדות רשתית הנו מצב בו מתנתקת הרשתית מהעין. מצב כזה נגרן עקב תופעת קרעים בהיקף שלה הנגרמים מג'ל הזכוכית הניתק ממנה ומתכווץ. הזגוגית המכווצת מושכת את רקמת הרשתית העדינה והיא נקרעת בחלק מהמקרים. זהו מצב בו נמנעים תזונה וחמצן משכבות הרשתית החיצוניות.

במקרים של גידולים כמו רטינובלסטומה או מלנומה, נעשית הבדיקה כדי לבחון את גודל הגידול והשפעת הטיפול עליו.

חסימה ורידית הנה הפרעה הבאה לידי ביטוי בטשטוש ראייה פתאומי או באובדן ראייה. ללא סימנים חיצוניים וללא כאבים. אם יווצרו כלי דם חדשים, עלולים להתפתח בהם דימומים לתוך זגוגית העין. בהיעדר טיפול בזמן,עלול להיגרם אובדן ראייה בלתי הפיך בעצב הראייה.

כיצד מתבצעת בדיקת OCT?

בדיקת OCT מומלצת למי שסובל ממחלות רשתית ודמית- החלקים האחוריים של העין. היא מסתמכת על חדירה של קרני אור לעין, אולם במצבים רפואיים בהם יש הפרעה של כניסת אור לעין למשל קטרקט, מבנה אבנורמלי של קרקעית העין או דימומים בחלל העין יהיה קושי להגיע לבדיקה איכותית.

מכיוון שמדובר בבדיקה חשובה מאוד העלולה לחשוף בעיות קשות בעין, מומלץ לעשותה אצל רופא עיניים באופן פרטי אשר יקדיש לכם את הזמן והניסיון שלו לאבחון מדויק.

הבדיקה אורכת כ-10 דקות ונעשית כאמור גם במכונים פרטיים. לפניה יטפטפו לעיניו של הנבדק טיפות להרחבת אישונים ולאחר חצי שעה תיערך הבדיקה.

הפענוח ממוחשב ומפורט מאוד והוא יאפשר קבלת תמונות של הרשתית והשכבות שלה. ימדוד את עובייה באזורים מסוימים ועוד.

אין לבדיקה כל תופעות לוואי למעט טשטוש זמני עקב הרחבת האישונים. זו גם איננה בדיקה מסוכנת בשום היבט.

הידעתם שאולי מגיע לכם החזר כספי עד 70 אחוז מעלות הבדיקה באופן פרטי תוך 24 שעות בהתאם לפוליסת הביטוח בריאות שיש ברשותכם!

לבדיקת זכאות וזימון תור מהיר באופן פרטי, מלאו את הטופס:

אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום, במספר טלפון
 03-7724273 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

שירותי רפואה פרטיים VIP

הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

שירותי רפואה פרטיים VIP

הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

מד+ שירותי רפואה מתקדמים

אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

מלאו את הטופס:

מדפלוס (MedPlus)
Logo