/
/
בדיקת פאפ (PAP): אבחון סרטן צוואר הרחם ו-וירוס הפפילומה (HPV)
/
/
בדיקת פאפ (PAP): אבחון סרטן צוואר הרחם ו-וירוס הפפילומה (HPV)

בדיקת פאפ (PAP): אבחון סרטן צוואר הרחם ו-וירוס הפפילומה (HPV)

בדיקת PAP הינה בדיקה רפואית פשוטה, שמטרתה לאתר שינויים בתאי צוואר הרחם, הנמצא בחלק התחתון של הרחם, ומתחבר לתוך הנרתיק. הבדיקה היא בדיקת סקר לאיתור סרטן צוואר הרחם, או מצבים טרום סרטניים שיכולים להוביל לסרטן בהמשך, במידה ולא יטופלו.

סרטן צוואר הרחם הוא אחד מסוגי הסרטן השכיחים ביותר המשפיעים על נשים ברחבי העולם. בדיקות סקר רגילות לסרטן צוואר הרחם, כגון בדיקות PAP ו-HPV, יכולות לסייע באיתור סימנים מוקדמים של סרטן צוואר הרחם ולהגדיל את הסיכויים להצלחת הטיפול.

כיצד היא נעשית?

במהלך הבדיקה, מוחדר מפסק לתוך הנרתיק על מנת לחשוף את צוואר הרחם. מברשת קטנה משמשת לגירוד עדין של פני השטח של צוואר הרחם על מנת לאסוף דגימה של תאים. התאים שנאספו נשלחים למעבדה לעיבוד ובדיקה.

מה קורה אחרי?

לוקח כשלוש שבועות לקבל את התשובה לבדיקות. ניתן היום לקבל את התשובה באתר של קופת החולים\ המרפאה, בסמס, אימייל, או במרפאה עצמה על ידי קביעת תור לרופא\ה. דגימת התאים יכולה לצאת תקינה, או בעלת שינויים לא אופייניים כלשהם. חשוב להבין, שלא כל בדיקה לא תקינה משמעותה שקיים סרטן בצוואר הרחם. שינויים רבים הינם טרום סרטניים, ובעזרת טיפול ומעקב נכונים לעולם לא יגיעו להיות סרטניים. במידה וישנם שינויים בתאי צוואר הרחם, יש להיוועץ ברופא\ה על מנת לקבל הנחיות להמשך מעקב וטיפול.

חשיבות הבדיקה

סרטן צוואר הרחם הוא מצב שיכול להיות מסוכן, והוא נחשב כאיום פוטנציאלי לחיים. אך, חשוב להבין כי הוא גם ניתן למניעה. זה נעשה בעזרת סקרים לנוכחות תאים סרטניים. בדיקת PAP היא בדיוק המעקב והסקר שמיועדים לכך. נכון לעכשיו, זו הדרך היעילה ביותר לאיתור ומניעה של סרטן צוואר הרחם. הבדיקה יכולה לאתר שינוי בתאי צוואר הרחם, הרבה לפני שהם הופכים לסרטניים, מה שמאפשר התערבות מוקדמת וטיפול מניעתי. לכן, ארגון הבריאות העולמי (WHO) ממליץ על בדיקות פאפ לנשים מגיל 21, בתדירות של כל 3 שנים. לכן, רופאי\ות הנשים אמורים\ות להציע למטופלות שלהם לעבור את הבדיקה, ולהסביר להן את החשיבות שלה. במידה ולא הציעו לך לעבור את הבדיקה לעולם, חשוב להיות מודעת לנושא ולבקש לבצע אותה בביקור הבא שלך אצל גניקולוג\ית.

מה הקשר בין HPV (וירוס הפפילומה האנושי) לבדיקת PAP?

HPV או וירוס הפפילומה האנושי הוא הגורם לסרטן צוואר הרחם. וירוס הפפילמה האנושי, הוא וירוס נפוץ מאוד, שמועבר במגע מיני, ויכול לגרום למגוון בעיות בריאותיות כגון יבלות באיברי המין וסוגי סרטן שונים. ישנם כ100 סוגים שונים של HPV, וההדבקה בהם עלולה לגרום לסרטן צוואר הרחם, סרטן פי הטבעת, סרטן הפין וסרטן הגרון. הוירוס עובר גם במגע של עור לעור, מה שאומר ששימוש בקונדום בעת מגע מיני לא תמיד יגן מפני הדבקה בוירוס הזה, וגם שהוירוס יכול להיות מועבר לא רק במגע מיני.

מה הפיתרון?- חיסון נגד HPV

הדרך היעילה ביותר למנוע הידבקות בוירוס, למעט השימוש בקונדום בעת קיום יחסי מין, הוא החיסון, אשר מומלץ גם לגברים וגם לנשים. החיסון נמצא הכי יעיל כאשר הוא ניתן בגיל ההתבגרות, לפני תחילת המגע המיני הראשוני. אך ישנה יעילות למתן חיסון זה בכל גיל, בכל שנות הפעילות המינית של האדם, זאת מכיוון שהדבקות בחלק מהוירוסים אינה מונעת הדבקות עתידית בוירוסים מסוג אחר ממשפחת הHPV. לכן, על מנת למנוע הדבקה עתידית בוירוסים נוספים, יש לבצע את החיסון נגד וירוס הפפילומה האנושי. החיסון שקיים היום הינו נגד 9 זנים מסוכנים של הוירוס, שידוע כעת כי הם הגורמים העיקריים לסרטן.

אז מה עליי לעשות כרגע?

דבר ראשון, להבין את החשיבות של המודעות הנושא ולפעול בהתאם. המודעות לנושאים בריאותיים שונים עוזרת לנו לשמור על התנהגויות בריאות יותר ומיטיבות יותר עם בריאותינו. לכן, נשקיע במניעה ומעקב. זאת נעשה על ידי קיום יחסי מין מוגנים, ביצוע בדיקות PAP בתדירות המומלצת, שהיא אחת ל-3 שנים, והתחסנות נגד נגיף הפפילומה. ניתן לבקש הפנייה מרופא\ת המשפחה לחיסון נגד HPV. החיסון ניתן חינם עד גיל 18, ובתשלום לכל מי שכבר מלאו לו 18 שנה.

הידעתם שאולי מגיע לכם החזר כספי עד 70 אחוז מעלות הבדיקה באופן פרטי תוך 24 שעות בהתאם לפוליסת הביטוח בריאות שיש ברשותכם!

לבדיקת זכאות וזימון תור מהיר באופן פרטי, מלאו את הטופס:

אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום, במספר טלפון
 03-7724273 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

שירותי רפואה פרטיים VIP

הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

שירותי רפואה פרטיים VIP

הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

מד+ שירותי רפואה מתקדמים

אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

מלאו את הטופס:

מדפלוס (MedPlus)
Logo