מעמד הילד לאחר הליך פונדקאות

2023-11-14

אחד הדברים הקריטיים עבור הורים שמבצעים תהליך פונדקאות בארץ וגם אלו שפונים לתהליך פונדקאות בחו"ל הוא כמובן מעמד הילד לאחר התהליך. מעמד הילד בישראל מעוגן בחוק לפי ההסכם שמאושר על ידי הועדה שסוקרת ובודקת האם הליך הפונדקאות מתבצע בצורה תקינה. ההורים מוציאים מבית המשפט לענייני משפחה צו הורות, זהו הצו שרושם את היילוד כבן של הוריו. הצו ניתן תוך שבע ימים מיום הלידה בבתי המשפט למשפחה.

במסגרת קבלת הצו סוקר בית המשפט את תיק הפונדקאות ואת ההסכם וקובע את מעמד הילד כבנם של ההורים. מהרגע בו ניתן צו ההורות האם הפונדקאית למעשה אינה בעלת תפקיד בחייו של הילד ואילו ההורים הם אלו שנחשבים לאפוטרופסים הבלעדיים על התינוק. צו ההורות מעניק לילד מעמד של בן חוקי להורים וההורים הם למעשה אלו שחייבים לפי חוק לדאוג לו, כאשר במידה ולא יעשו זאת הם אלו שיזכו להתערבות של לשכות הרווחה.

צו הורות זה מגן על מעמד הילד גם במקרה בו האם הפונדקאית מתחרטת על החלטתה למסור את הילד. בית המשפט לענייני משפחה יבדוק את מצב הילד ויפסוק בדרך כלל לטובת ההורים, כאשר הוא לרוב אינו מבצע הפרה או ביטול של צו ההורות, אלא במקרה בו מדובר בטובת הילד.

מעמד הילד כאשר תהליך הפונדקאות התבצע בחו"ל הוא מעט שונה. ילד שנולד להורים מישראל במסגרת תהליך פונדקאות בחו"ל יוכר כילד של הוריו רק אחרי שהמשרד הפנים בדק שהילד הוא אכן ילדם הביולוגי של ההורים. במסגרת בדיקה זו תתבצע בדיקת אבהות של האב הביולוגי במסגרת החוק הגנטי ורק לאחר אשור העובדה שמדובר בילדו הביולוגי של האב הוא יקבל את החסות עליו.

בכל הקשור לאם הביולוגית או לבן הזוג של האב הביולוגי, עליהם לבצע תהליך אימוץ לכל דבר כדי לקבל את הילד תחת חסותם ולאשר את מעמדו כילדם החוקי. רק לאחר שהאב אושר כבעל חסות על הילד וכאביו הביולוגי, יוכלו בן הזוג או האשה להתחיל בתהליך ולכן פעמים רבות מדובר בתהליך מסובך וארוך שדורש השקעה של זמן ותמיכה משפטית של עורכי דין. ארגונים שונים, ועדות הכנסת הרלוונטיות ולוביסטים בעלי עניין מנסים כיום לשנות את המצב ולהקל על זוגות של גברים ונשים או זוגות חד מיניים בתהליך קביעת מעמד הילד לאחר הליך פונדקאות.

לפני כל בחירת הליך פונדקאות, חשוב לקחת בחשבון את הסדר מעמד הילד בישראל. מומלץ להיעזר בסיוע משפטי של עורך דין ובתמיכה של פסיכולוג כדי להקל על התהליך שגובה מההורים פעמים רבות לחץ ומתח נפשי רבים. בנוסף, חשוב להסדיר בצורה מאורגנת וכתובה באופן ברור את נושא מעמד הילד במסגרת ההסכם המועבר לועדה בישראל לאישור. ככל שנדע יותר על התהליך ונהיה מוכנים לבירוקרטיה הבעייתית בישראל, כך נעבור אותו בהצלחה רבה יותר וללא משקעים רבים.

אהבתם את הכתבה? שתפו אותה עם החברים והמשפחה שלכם על מנת שגם הם ישמרו על אורח חיים בריא.

כתבו תגובה

   השאירו תגובה

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

   טיפים והמלצות שיעזרו לכם לשפר את אורח החיים הבריא שלכם ומידע רפואי כללי! הצטרפו לקבוצה בוואטסאפ "מדפלוס התראות"

   מד+ שירותי רפואה מתקדמים

   מלאו את הטופס:

   אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
   מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

   מדפלוס (MedPlus)
   Logo