/
/
אין אונות (אימפוטנציה): טיפול, אבחון, תרופות, תזונה

אין אונות (אימפוטנציה): טיפול, אבחון, תרופות, תזונה

לא מעט גברים מדווחים על כך שהם סובלים מאין אונות, שנקראת גם אימפוטנציה (Impotence). על פי ההגדרה, אין אונות היא הפרעה בתפקוד המיני המאופיינת בחוסר יכולת להגיע לזקפה. הראש אולי רוצה, אבל הגוף אינו משתף פעולה. אין אונות עלולה להופיע במפתיע ויכולה להיות תופעה החוזרת על עצמה שוב ושוב. לסובלים מאין אונות ולרופאים המטפלים בהם לא כל כך פשוט לגלות את הגורמים להפרעה. הסיבה העיקרית לקשיים באבחון ובטיפול היא תחושת הבושה ואי הנעימות של הסובלים מאין אונות – הסיבה העיקרית לכך שהנושא לא עלה בפומבי עד לשנות השלושים של המאה העשרים.

הגורמים לאין אונות

הרפואה מחלקת את אין האונות לשני סוגים: אימפוטנציה ראשונית ואימפוטנציה משנית. לכל אחד מסוגי אין האונות מאפיינים ייחודיים משלו.

מה גורם לאין אונות

ככל שהגיל עולה הוא יורד

ידוע שגורמים רבים משפיעים על רמת הטסטוסטרון אצל גברים כולל הגיל. עם זאת, ישנם מספר גורמים רבים אחרים אשר יכולים להשפיע על רמת הטסטוסטרון כגון: פסיכולוגית, שעות שינה, תזונה (מחסור בוויטמינים) העדר פעילות גופנית ועוד.

רמת הטסטוסטרון בגברים לפי קבוצות גיל:

גיל 20 – רמת הטסטוסטרון בגיל הזה היא בדרך כלל הגבוהה ביותר. הורמון זה אחראי בין היתר על החשק המיני, מסת השריר וייצור תאי דם אדומים ועוד גורמים נוספים.
רמה תקינה בגיל הזה: 300-1,200 ng/dL (ננוגרם/ד"ל)

גיל 30 – הייצור נמצא לאחר שיאו של גיל ההתבגרות, ולאט לאט מתחיל לרדד. הסימן השכיח ביותר לרמות נמוכות של טסטוסטרון אצל גברים מבוגרים הוא ירידה בדחף המיני, מה שעלול להוביל לירידה בדימוי העצמי ודיכאון.
רמה תקינה בגיל הזה: ng/dL (ננוגרם/ד"ל)

גיל 40 – נכנסים לעשור החמישי/הרביעי לחייהם עם ירידה בדחף המיני וירידה בייצור הטסטוסטרון. זה יכול להוביל למספר בעיות שניתן לפתור על ידי נטילת תרופות דרך הפה או הזרקת תרופות.
המחסור יכול לבוא לידי ביטוי בעייפות, עלייה במשקל, דיכאון, וירידה בדחף המיני. אך הוא גם עוזר בצפיפות העצם, מסת השריר ופיזור השומן. זה יכול גם להשפיע על מצב הרוח והתפקוד הקוגניטיבי.
רמה תקינה בגיל הזה: 252-916 ng/dL (ננוגרם/ד"ל)

גיל 50 – רמת הטסטוסטרון של גבר ממשיכה לרדת עם הגיל, אך הסיכוי לפתח הפרעות זיקפה או החשק המיני אינו בלתי נמנע. ישנם מגוון טיפולים, כולל טיפול תחליפי בטסטוסטרון (TRT), שיכול לעזור להעלות רמה זו ולשפר את החשק המיני.
רמה תקינה בגיל הזה: 215-878 ng/dL (ננוגרם/ד"ל)

גיל 60 – לצורך דוגמא בארצות הברית על כל 4 גברים מעל גיל 60 אדם אחד סובל מאימפוטנציה כתוצאה מחוסר ההורמון. מצב זה מוגדר כ"הפרעה בזקפה" ומאופיין בחוסר יכולת לקיים זקפה למשך פרק זמן מספיק. כמובן, יש גורמים רבים נוספים שיכולים לתרום להופעת מצב זה כמו סוכרת, מחלות לב ולחץ דם גבוה.
רמה תקינה בגיל הזה:: 196-859 ng/dL (ננוגרם/ד"ל)

גיל 70-80: גוף האדם מייצר טסטוסטרון לאורך חייו של האדם ובהדרגה כמות הטסטוסטרון בגוף תפחת. בקבוצת גיל זאת, ייצור הטסטוסטרון הוא פחות מחצי מזה שהיה בגיל 20. מחקרים מצאו שגברים רבים בשנות ה-70 לחייהם חווים רמות נמוכות של טסטוסטרון וכתוצאה מכך עלולים לחוות תסמינים כמו חוסר אנרגיה, הפרעות בתפקוד המיני, עלייה במשקל, מצב רוח ירוד, נדנדות שינה ודיכאון.
רמה תקינה בגיל הזה: 156-819 ng/dL (ננוגרם/ד"ל)

*נתונים אודות רמות טסטוסטרון ממוצעת לפי גיל מאתר evolvetelemed.com

איך מאבחנים אין אונות

אבחון לאין אונות (בעיות זקפה) מתבצע על ידי רופא אורולוג או סקסולוג.

עבור אנשים רבים, בדיקה גופנית ומענה על שאלות (היסטוריה רפואית) הם כל מה שדרוש לרופא כדי לאבחן הפרעות זיקפה ולהמליץ ​​על המשך הטיפול. במקרים של מחלות כרוניות או שהרופא שלכם חושד שישנן בעיות אחרות רציניות יותר, ייתכן שתצטרכו בדיקות נוספות או התייעצות עם מומחה

השלב הראשון באבחון נועד על מנת לשלול את הגורמים הפיזיולוגיים ולוודא כי לא מדובר באין אונות ראשונית. הבדיקה היא פשוטה מאוד.  אם הגבר מצליח להגיע לזקפה באוננות, כאשר הוא לבדו, סביר מאוד שהוא אינו סובל מבעיה פיזיולוגית וכי הבעיה היא אין אונות משנית. במידה וזה אכן המצב, מומלץ לפנות פסיכולוג או סקסולוג.

בדיקות אין אונות בסיסיות לרוב כוללות:

  • בדיקה פיזית – בדיקה מדוקדקת של הפין והאשכים ובדיקת תחושת העצבים
  • בדיקת דם – דגימת הדם תשלח למעבדה כדי לבדוק אם יש סימנים למחלות לב, סוכרת, רמות נמוכות של טסטוסטרון ובעיות בריאותיות אחרות
  • בדיקות שתן – כמו בדיקות דם, בעזרת בדיקות שתן ניתן למצוא סימנים של סוכרת ומחלות נוספות
  • אולטרסאונד בדיקה זו מבוצעת לרוב על ידי רופא מומחה, כרוכה בשימוש במכשיר דמוי שרביט (מתמר) המוחזק מעל כלי הדם המספקים את הדם לפין. בדיקה זאת יוצרת תמונה ברורה יותר כדי לאפשר לרופא שלכם לראות אם יש בעיות בזרימת הדם בדיקה זו נעשית לעיתים בשילוב עם הזרקת תרופות לפין כדי להמריץ את זרימת הדם ולייצר זקפה.
  • בחינה פסיכולוגית הרופא ישאל שאלות על מנת לבדוק בעיות דיכאון וגורמים פסיכולוגיים אפשריים אחרים להפרעות זיקפה.

זימון תור לאבחון וטיפול מהיר באופן פרטי

אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום, במספר טלפון 03-772-42-73 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

טיפול באין אונות

כיום יותר ויותר גברים סובלים הפרעת זקפה (Erectile Dysfunction), הנקראת גם אין-אונות או אימפוטנציה בעיה זאת נובעת ממספר רב מאוד של גורמים כמו בעיות בריאות, הפרעות לזרימת הדם לפין, איבוד הטוסטסטרון, גיל, השפעות סביבתיות ועוד.. לפי מחקרים כארבעים אחוז מן הגברים בגילאי 40 – 70 סובלים מבעיות זקפה.

אימפוטנציה ראשונית

אין אונות ראשונית היא מצב בו איבר המין אינו מתפקד כלל. הסובלים מאין אונות ראשונית אינם מסוגלים להגיע לזקפה בשום דרך. הסיבות לאין אונות ראשונית הן לרוב סיבות רפואיות ולכן גם הטיפול מתבצע באמצעים פיזיולוגיים. בין הגורמים האפשריים לאין אונות ראשונית: מחלות לב וכלי דם, סוכרת, רמות הורמונאליות נמוכות, ניתוחים אן הקרנות באזור אגן הירכיים, שימוש בתרופות שונות וסיבות הקשורות לאורח החיים כמו שתיית אלכוהול, עישון, שימוש בסמים ועוד.

הטיפול באין אונות ראשונית:

ישנם מספר אפשרויות טיפול בבעיה של התפקוד המיני:

–  הזרקות ישירות לתוך הפין מספר תרופות אשר גורמות להרחבה של כלי הדם ולהגברת זרימת הדם, את הזריקה ניתן לבצע עצמאית זמן קצר לפני קיום יחסי המין.

מכשיר ואקום אשר עוטף את הפין ומגביר את זרימת הדם עד למצב של זקפה מלאה, לאחר מכן שמים גומיה מיוחדת אשר מונעת מן הדם לחזור חזרה.

– שתלים – דרך נוספת לטיפול באין אונות ראשונית היא על ידי שתלים באיבר המין. קיימים שני סוגים עיקריים של שתלים. שתלים קשיחים שלא ניתן לשנות את מצבם ושתלים מתנפחים שבמצבם ניתן לשלוט באמצעות משאהב מיוחדת.

– תרופות – קיימות מספר תרופות לטיפול באין אונות, השייכות למשפחת מעכבי האנזים פוספודיאסטראז PDE5. השמות המסחריים של התרופות הם ויאגרה, סיאליס ולוויטרה. הן מתחילות להשפיע כחצי שעה לאחר נטילתן ומשך ההשפעה שלהן עומד על כשלוש שעות.

טיפול בגלי הלם לשיפור התפקוד המיני – טיפול חדשני ויעיל במיוחד.

טיפול בגלי הלם לאין אונות לשיפור התפקוד המיני

במהלך השנים רופאים רבים ניסו למצוא פתרון יעיל לבעיית התפקוד המיני, וכיום פותח טיפול חדשני ומתקדם מאוד אשר הוכח כיעיל מאוד, וכמעט וללא תופעות לוואי. טיפול בעזרת גלי הלם בעוצמה נמוכה בשונה מהטיפולים האחרים יעיל לזמן רב ומשפר את התפקוד המיני באופן פלאי.  והדבר החשוב ביותר הוא שהמטופל יכול לקיים יחסי מין גם באופן ספונטני וללא הכנות מקדימות!

במהלך הטיפול בגלי הלם נוצרים כלי דם (נאו וסקולריזציה) וכך ישנו שיפור בזרימת הדם אל האזור המטופל. טיפול זה מתבצע על ידי מכשיר אשר גורם ליצירת גלי קול (גלי הלם)  והם מועברים אל חמישה נקודות על הפין בעוצמה נמוכה. אורך הטיפול הוא עד 20 דקות וצריך לבצע אותו מספר פעמים בהתאם להמלצת הרופא המטפל. כיום החוקרים הוכיחו שכשישים אחוזים מן המטופלים בטיפול בגלי הלם חוו עליה מאוד משמעותית בזקפה, ואינם זקוקים יותר בשימוש בכדורים אשר גורמים לזקפה.

*טיפול זה אינו פולשני ולא כרוך בכאבים ומתאים מאוד לסובלים ממחלות רקע ולמטופלים אשר נוטלים תרופות אשר מגבילות אותם בשימוש בכדורים להגברת הזקפה.

ניתן לקבל טיפול זה בבתי החולים וגם במרפאות פרטיות ברחבי הארץ.

אימפוטנציה משנית

אין אונות משנית היא במקרים רבים, תוצאה של גורמים פסיכולוגיים. רגשות כמו פחד, אשמה, לחץ, חרדה ועוד, עלולים להפריע לגבר להגיע לזקפה, או לשמור על זקפה לאורך זמן שיאפשר מגע מיני מספק. הטיפול באין אונות משנית הוא בעיקרו פסיכולוגי.

הטיפול באין אונות משנית

כאמור, הטיפול באין אונות משנית הוא בעיקרו טיפול פסיכולוגי, תהליך בו אמור המטופל לגלות את הסיבות לאין האונות שלו ולהתמודד איתן. טיפול פסיכולוגי המשולב בפעילות גופנית ובשנוי של הרגלי הבריאות – הפסקת עישון למשל, יכול להעלים כמעט לחלוטין את התופעה ולגרום לגבר להיות מסוגל לתפקד מבחינה מינית בכל מצב.

תשובות לשאלות נפוצות

במקרה של הופעת סימפטום כזה או אחר מן הרשימה יש לשקול לפנות בשלב הראשוני לרופא המשפחה שלכם בקופת החולים (כלליתמכבימאוחדתלאומית) לצורך אבחון ראשוני והמשך טיפול בבעיה אצל אורולוג/סקסולוג או במקרים חריגים לבית החולים או לשירותי רפואה דחופה באזור מגוריכם.

שירותי רפואה פרטיים VIP

הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

שירותי רפואה פרטיים VIP

הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

מד+ שירותי רפואה מתקדמים

אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

מלאו את הטופס:

מדפלוס (MedPlus)
Logo