/
/
אבנים בכיס או דרכי המרה: סוגים, הגורמים, תסמינים, אבחון וטיפול

אבנים בכיס או דרכי המרה: סוגים, הגורמים, תסמינים, אבחון וטיפול

אבני מרה הם גושים מוצקים הנוצרים בכיס המרה, על ידי הכולסטרול או הפיגמנט. גודלם של הגושים יכול לנוע בין גרגר חול לבין כדור פינג פונג. הימצאות האבנים בכיס המרה אינה גורמת לסבל ואיני נחשבת לבעיה רפואית, אולם לעיתים הן יכולות לחסום את דרכי המרה.

אנטומיה

אבנים בכיס המרה (Gallstones)

כיס המרה הוא איבר קטן הממוקם מתחת לכבד ושתפקידו הוא לאגור את מיץ המרה הנוצר בכבד ולהפריש אותן אל המעי הדק, על מנת לסייע בפעולת העיכול. מיץ המרה מכיל מים, כולסטרול, שומנים, מלחי מרה ופיגמנט, המעניק למיץ המרה את צבעו האופייני. מערכת של צינורות הנקראת 'מערכת דרכי המרה', מחברת בין כיס המרה  לבין הכבד והמעי הדק.

מדריך הרפואי אסותא: כירורגיה כיס מרה

אבנים בכיס או דרכי המרה: סוגים, הגורמים, תסמינים, אבחון וטיפול

סוגי אבני המרה

קיימים שני סוגים של אבני מרה:

  • אבני פיגמנט – כעשרים אחוז מאבני המרה הן אבני פיגמנט. אלה הן אבנים קטנות וכהות שנוצרו מהפיגמנט שנמצא במרה ונקרא בילירובין וממלחי סידן. אבני פיגמנט נפוצות בעיקר בקרב חולים במחלות דם או במחלות כבד.
  • אבני כולסטרולאבנים בצבע לבן או צהוב שנוצרו מכולסטרול. אלה הן האבנים השכיחות יותר המופיעות אצל כשמונים וחמישה אחוז מהסובלים מאבני כיס המרה.

הגורמים לאבני מרה 

אבנים בכיס המרה נוצרות בדרך כלל כתוצאה משילוב של מספר גורמים: תהליכים כימיים בכבד, עודף משקל, הפרעה בתנועתיות כיס המרה, נטייה משפחתית והרגלי אכילה. אבני כולסטרול נוצרות כאשר כיס המרה מכיל כמות גדולה של כולסטרול וכמות קטנה מדי של מלחי מרה.

גורמים נוספים העלולים להשפיע על התפתחות של אבנים בכיס המרה הם: התרוקנות לא מלאה של כיס המרה הגורמת לריכוז יתר של מיץ המרה, וכן, נוכחות של חלבונים בכבד ובכיס המרה העלולה לעודד את התגבשות הכולסטרול ואת הפיכתו לאבני מרה.

אבני מרה תסמינים

ברוב המקרים, להימצאות של אבנים בכיס המרה אין סימפטומים כלל והחולים אינם זקוקים לטיפול. במידה והאבנים משנות את מיקומן, עלולים להופיע סיבוכים שונים בניהם: דלקת כיס המרה וצהבת. התקפים של אבני כיס המרה עלולים להיות כרוכים בכאבים בבטן העליונה, כאבים בכתפיים או בחזה, בחילות והקאות.

זימון תור לאבחון וטיפול מהיר באופן פרטי

זימון תור מהיר באופן פרטי

אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום, במספר טלפון 03-772-42-73 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

כיצד מאבנים אבנים בכיס המרה

שיטת האבחון משתנה בהתאם למיקומן של האבנים:

  • אבנים בכיס המרה – אבחון של אבנים בכיס המרה יתבצע בדרך כלל על ידי בדיקת אולטרה סאונד בסיסית, היוצרת הדמיה של כיס המרה באמצעות גלי קול.
  • אבנים בדרכי המרהאבחון אבנים בדרכי המרה הוא מורכב יותר. לכן הוא דורש אמצעים מתוחכמים יותר כמו אולטרה סאונד אנדוסקופי, הדמיית MRI או בדיקת ERCP.

איך מטפלים באבני מרה

קיימות מספר דרכי טיפול נפוצות לאבנים בכיס המרה: כריתת כיס המרה, המסת אבני המרה וטיפול אנדוסקופי באבנים אשר הגיעו אל דרכי המרה.

  • כריתת כיס המרה כריתת כיס המרה מתבצעת באמצעות ניתוח לפרוסקופי, ניתוח המתבצע ללא פתיחה של הבטן אלא דרך חתכים קטנים בחלל הבטן ובפיקוח מצלמה.
  • המסת האבנים – טיפול זה אינו ניתוחי והוא כולל את המסת אבני המרה על תכשירי מלח מרה הניתנים בבליעה.
  • טיפול אנדוסקופי – אבני מרה אשר הגיעו אל דרכי המרה, מהווים סכנה רפואית. לרוב מטפלים בהן באמצעות טיפול אנדוסקופי המאפשר לשלוף, להמיס או לרסק את האבנים המפריעות לזרימה התקינה של הנוזלים בכיס המרה.

שירותי רפואה פרטיים VIP

הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

שירותי רפואה פרטיים VIP

הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

מד+ שירותי רפואה מתקדמים

אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

מלאו את הטופס:

מדפלוס (MedPlus)
Logo