/
/
סרטן הרחם: הסוגים, גורמים, תסמינים, כיצד מאבחנים ודרכי הטיפול

סרטן הרחם: הסוגים, גורמים, תסמינים, כיצד מאבחנים ודרכי הטיפול

רוב המקרים של סרטן הרחם מתגלים אצל נשים בגילאים 50 – 65, ורק חמישה אחוזים מהמקרים, בקרב נשים בנות פחות מארבעים. למעלה מאלף נשים בישראל מאובחנות מדי שנה כלוקות בסרטן הרחם (Uterine cancer), שנחשב לסוג הסרטן הגניקולוגי הנפוץ ביותר.

אנטומיה של הרחם בקצרה

הרחם הוא איבר שרירי, הממוקם באגן, מעל שלפוחית השתן. הרחם הוא המקום שבו מתפתח העובר בגוף האישה, ובתקופת ההיריון, הוא עובר שיניים מהותיים בגדולו ובצורתו. הרחם מורכב משלוש שכבות עיקריות. שכבה חיצונית מצפה, שכבת שריר ושיכבה פנימית הקרויה אנדומטריום, או רירית הרחם. שכבה זו מופרשת מדי חודש בצורת דימום המוכר בשם וסת.

 width=
מערכת הרבייה של האישה

סוגי סרטן הרחם

קיימים שני סוגים עיקריים של סרטן הרחם. סרטן הפוגע ברירית הרחם וסרטן הפוגע בשכבה השרירית של הרחם. מאמר זה יתמקד בסרטן רירית הרחם.

 • סרטן רירית הרחם –סרטן רירית הרחם יהיה בדרך כלל גידול מסוג קרצינומה.
 • סרקומה של הרחם – סרטן המתפתח בשכבת השרירים של הרחם.

הגורמים לסרטן הרחם

הגורם הוודאי לסרטן הרחם אינו ידוע, אולם קיימים מספר גורמים העלולים להעלות את הסיכויים ללקות במחלה.

 • עודף משקל – עודף משקל, המהווה גורם סיכון ללא מעט בעיות רפואיות, מגביר גם את הסיכויים ללקות גם בסרטן הרחם.
 • סוכרת –  סוכרת היא מחלה מטבולית שמתאפיינת בריכוז גבוה של גלוקוז בשתן. סוכרת עלולה להגביר את הסיכון ללקות בסרטן הרחם.
 • עודף לחץ דם – לחץ דם גבוה, נמצא גם הוא בין הגורמים המעלים את הסיכוי לסרטן הרחם.
 • חשיפה לאסטרוגן – לנשים המקבלות טיפול הורמונאלי באסטרוגן, כדאי לוודא שהוא משולב בפרוגסטרון. חשיפה לאסטרוגן ללא פרוגסטרון מהווה גורם סיכון לסרטן הרחם.

סרטן צוואר הרחם תסמינים

דימום חריג מהנרתיק הוא הסימפטום העיקרי לסרטן הרחם. דימום חריג להיות דימום בין מחזור אחד לשני, דימום חזק מהרגיל בימי המחזור, או דימום לאחר גיל המעבר. סימפטומים אלה  עלולים להופיע גם בעקבות גורמים שאינם סרטן. בכל מקרה שבו הם  מופיעים, מומלץ לגשת לרופא ולהיבדק.

במקרה של הופעת סימפטום כזה או אחר מן הרשימה יש לשקול לפנות לרופא המשפחה שלכם בקופת החולים (כללית, מכבי, מאוחדת, לאומית) או במקרים חריגים לבית החולים או לשירותי רפואה דחופה באזור מגוריכם.

זימון תור לאבחון וטיפול מהיר באופן פרטי

זימון תור מהיר באופן פרטי

אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום, במספר טלפון 03-772-42-73 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

כיצד מאבחנים את סרטן הרחם

את האבחון הראשוני ייבצע רופא הנשים. במידה ויש צורך, תתבצע הפנייה למספר בדיקות נוספות:

 • ביופסיה – נטילה של דגימת תאים מרירית הרחם, לצורך בדיקה מיקרוסקופית. נטילת הדגימה מתבצעת באמצעות צינורית דקה המוחדרת את תוך הרחם.
 • גרידה – במהלך בדיקה זו, המתבצעת תחת הרדמה, מרחיבים את צוואר הרחם על מנת שהרופא יוכל להוציא, באמצעות מכשיר ייעודי, דגימות רקמה מהרירית הפנימית שבגוף הרחם. הדגימה מועברת לבדיקה מיקרוסקופית, כדי לקבוע את סוג הגידול.
 • היסטרוסקופיה –בדיקה המתבצעת בעזרת טלסקופ קטן המוחדר לרחם ומאפשר לרופא לקחת דגימות מרקמות הרחם באופן מדויק ביותר.
 • בדיקת אולטרסאונד וגינאלית – גלי קול, המופקים ממתקן קטן המוחדר לרחם, יוצרים תמונת הדמיה של חלקו הפנימי של הרחם.
 •  בדיקת דם – בדיקה זו מתבצעת על מנת לבחון את המצב הרפואי הכללי, ובדיקת תפקודי הכבד והכליות.
 • בדיקת סיטי (CT) רחם  – בדיקה שיוצרת באמצעות צילומי רנטגן, הדמיה תלת-ממדית של פנים הרחם ומאפשרת לרופאים לזהות את מיקום הגידול ומצבו.
 • הדמיית תהודה מגנטית (בדיקת MRI) – בדיקה הדומה מאוד לסריקת CT, העושה שימוש בשדה מגנטי כדי ליצור הדמיה של הרחם.

הטיפול בסרטן הרחם

בחלק גדול מן המקרים, מאובחן סרטן הרחם לפני שהספיק להתפשט אל אברים אחרים. מצבים כאלה ניתן לרפא באמצעות כריתת רחם בניתוח. במקרים בהם הגידול לא מוסר בשלמותו, ייתכן ויהיה צורך גם בטיפולים בקרינה.

 • ניתוח – הניתוח כולל לרוב הסרה מלאה של הרחם. במקרים רבים מוסרות גם בלוטות הלימפה שבסביבתו כדי לבדוק האם הן נגועות.
 • קרינה – הטיפול בקרינה מתבצע על ידי קרניים בעלות אנרגיה גבוהה. קרניים אלה הורסות את התאים הסרטניים, תוך פגיעה מינימאלית ככל האפשר בתאים הבריאים סביבם. טיפול זה יכול לשמש כטיפול מונע, במקרה ויש חשש לחזרתה של המחלה, או כטיפול עיקרי במקרים בהם הסרטן התפשט אל מחוץ לרחם, או כאשר החולה אינה יכולה לעבור ניתוח.
 • טיפול  בהורמונים – במקרים בהם קיים חשש לחזרת המחלה, ייתכן ויומלץ על טיפול בהורמונים. טיפול זה, הניתן גם במקרים בהם סרטן הרחם התפשט גם לאזורים אחרים בגוף, יכול להקטין את הגידול ברחם ולטפל בחלק מהסימפטומים של המחלה.
 • כימותרפיה – במקרים שבהם הסרטן חוזר לאחר הניתוח, מתפשט לאזורים אחרים, או אינו מגיב לטיפול בהורמונים, ייתכן שימוש בכימותרפיה – תרופות המשמידות תאים סרטניים.

שירותי רפואה פרטיים VIP

הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

שירותי רפואה פרטיים VIP

הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

מד+ שירותי רפואה מתקדמים

אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

מלאו את הטופס:

מדפלוס (MedPlus)
Logo