/
/
טיפול בחמצן היפרברי (תא חמצן): באיזה מקרים ואיפה אפשר להזמין תור?
טיפול בחמצן היפרברי (תא חמצן): באיזה מקרים ואיפה אפשר להזמין תור?

טיפול בתא חמצן הינו חדר בצורת גליל, אשר עשוי פלדה, בעל מעטפת קשיחה. תאים אלו מסוגלים לפעול באופן רגיל בלחץ של בערך 6 בר ומכילים בתוכם מקומות ישיבה ולמטופל ולצוות המטפל. ישנו גם כן תא לחץ למטופל בודד, וזה נותן לתא לחץ להיות קטן ובעל יכולת ניידות. בתוך התא לחץ, ישנם מושבים, מעל לכל מושב תלויה מסכה לנשימת חמצן. לתא הלחץ מזרימים אויר בלחץ גבוה וכך עולה בו הלחץ מעל ללחץ הסביבה (בדומה לצלילה מתחת לפני הים). בכל טיפול, נוכחים אחות ו/ או רופא בתוך התא וצוות רפואי וטכני מחוץ לתא.

טיפול בתא לחץ

טיפול פרטי בתא לחץ

בשנים האחרונות השימוש בתא לחץ הפך לפופולרי מאוד שכן יתרונותיו הרפואים מתחילים להתגלות ואיתם גם הביקוש הגבוהה. לפי מחקרים תא לחץ יכול לעזור בריפוי מחלות, חידוש העור, שיפור יכולות קוגנטיביות אצל מבוגרים ועוד.. כיום יש הרבה מאוד ממתינים לתור לטיפול בתא לחץ במכונים המורשים בארץ עקב המחסור במכישירם ומיעוט המכונים. אנחנו במד פלוס נעזור לכם לקבוע תור מאוד מהיר לטיפול בתא לחץ בהשתתפות עצמית לא גבוהה.

מה נושמים בפנים?

חמצן היפרברי (Hyperbaric) הינו חמצן הננשם בתא לחץ וניתן כטיפול למגוון רחב של מחלות. החמצן הזה דחוס יותר מאשר אחוזיו באוויר רגיל ולכן הוא מעלה את אחוז החמצון ברקמות השונות כאשר נושמים אותו בלחץ גבוה, מאשר כנושמים חמצן בסביבה רגילה (לחץ אטמוספרי רגיל) וניתן כטיפול למגוון רחב של מחלות.

אספקת חמצן

בתאי לחץ המכילים יותר ממקום אחד, מתבצעת אספקת החמצן באמצעות קסדות גמישות המזכירות בפעולתן קסדות של האסטרונאוטים, או על ידי מסיכות חמצן. אמצעים אלו מספקים חמצן טהור למטופל. החמצן הנפלט מפונה מחלל תא הלחץ כדי למנוע הצטברות חמצן שמעלה את הסיכוי לשריפה. ניתן להעלות את הלחץ בתוך חלל התא על ידי פתיחה של מסתמים. פתיחת המסתמים גורמת לזרימה מוגברת של חמצן בלחץ גבוה מחלל האחסון הממולא על ידי קומפרסור. אחוז החמצן בחלל תאי הלחץ נשמר בין 19 ל־23 אחוז כדי להימנע משריפה. תא לחץ גמיש מקבל את אספקת החמצן שלו ישירות מהקומפרסור או כמו בתא לחץ קשיח, דרך חללי אחסון.

מה הם היתרונות של העלאת רמת חמצן בדם?

ועוד..

השימושים בטיפול בחמצן היפרברי

בשנים האחרונות יותר ויותר משתמשים בתא לחץ כולל בבתי החולים הגדולים בישראל. על פי המחקרים העדכניים, טיפול בתאי לחץ אפקטיבי עבור הבעיות הוותיקות שנועד לפתור אותן, כמו סיוע לצוללים או מטפסי הרים הנמצאים בדקומפרסיה או הרעלה מפחמן חד חמצני. מסתמנת אף יעילות מוגבלת של תאי לחץ בשיפור מצבם של פצעים קשיי ריפוי, במיוחד כשקיימים הפרעה באספקת הדם לאיבר הנגוע. כמו כן הטיפול יכול לעזור לשיפור בפעילות קוגנטיבית אצל מבוגרים ולעזור בחידוש העור.

תא לחץ יכול לעזור בבעיות נוספות אך עדיין אין מחקר שקובע זאת באופן ודאי.

תשובות לשאלות נפוצות

איך המנגנון עובד?

המנגנון הראשון מסתכם בזה שהתא עוזר לצוללנים להתאושש מההשפעות של הצטברות חנקן בגופם. במהלך צלילה עמוקה, הלחץ מתחת למים גורם להתמוססות גז חנקן ברקמות הגוף. כאשר הצולל עולה אל פני הים, מהר מדי, גז החנקן יוצר בועות ברקמות, מה שמוביל למחלת דקומפרסיה. מצב זה יכול לגרום למגוון תסמינים, כולל כאבי פרקים, פריחות בעור, ובמקרים חמורים, שיתוק או מוות.

תא הצלילה פועל על ידי יצירה מחדש של תנאי הלחץ של הסביבה התת מימית, ומאפשר לגז החנקן לברוח לאט ובטוח מגופו של הצולל. תהליך זה ידוע בשם דקומפרסיה, והוא עוזר למנוע היווצרות של בועות חנקן.

המנגנון השני בו עובד תא לחץ הינו, הטיפול בחמצן היפרברי. השימוש בחמצן בעל אחוז גבוהה, משמש למגוון מצבים רפואיים, כולל מחלת דקומפרסיה, הרעלת פחמן חד חמצני וזיהומים ברקמות רכות.

האם טיפול בתא חמצן בטיחותי?

מאוד חשוב בשימוש בתאי לחץ הינו לשמור על סביב לא דליקה. חמצן הוא גז מחמצן ועלול להצית חומרים דליקים וללבות אש קיימת. ולכן יש לשמור על לחצים מסוימים בתוך התא, וביצוע ניטור ומעקב לכל שינוי במהלך מתן הטיפול. עקב כך, ישנם תנאים מקדימים להכנסת מטופל לתא לחץ, וחל איסור על הכנסת כל פריט או חומר לתא הלחץ, כגון:

איפור, קרמים, תכשירי שיער למיניהם, בשמים, אפטרשייב, חבישות מסויימות, כל סוגי התכשיטים, משקפיים, עדשות, עגילים, פירסינג וכד', פאות , תוספות שיער וכל סוגי אביזרי השיער ו\או אביזרי שמיעה, פלאפונים, טאבלטים וכד', תותבות, מוצרים לחימום ידיים (כפפות/חימום כימי וכדומה), משאבות אינסולין / מד סוכר מושתל ועוד.

איפה יש תאי לחץ בישראל?

תאי לחץ המאושרים על ידי משרד הבריאות, נמצאים במרכזים הרפואיים המפורטים להלן:

מה הם היתרונות בטיפול בתא לחת באופן פרטי?

אם אתם רוצים או זקוקים לטיפול בתא לחץ תוכלו לנסות לקבוע תור בבתי החולים בהם ישנו תא לחץ אך זה עלול לקחת הרבה מאוד זמן מפני שישנו ביקוש רב לתורים. אם אתם רוצים לקבל תור באופן כמעט מיידי תוכלו לפנות למכונים פרטיים בהם ישנו תא לחץ ולקבל תור בהתראה קצרה, לבחור את המועד שהכי מתאים לכם לקבל שירות ויאיפי ואף לבחור את הרופא שיבצע את התהליך.

האם ניתן לקבל טיפול בתא לחץ ללא תשלום במסגרת הרפואה הציבורית?

כיום בישראל תוכלו למצוא תאי לחץ במספר בית חולים מרכזיים כמו אלישע, אסף הרופא, הדסה עין כרם, איכילוב, יוספטל באילת בהם תוכלו לקבל את השירות במסגרת הרפואה הציבורית בארץ. ניתן לקבל טיפול בתא לחץ במסגרת הרפואה הציבורית את תהיו זכאים לכך.

מה הם התוויות לטיפול בחמצן היפרבארי אשר כלולות במסגרת סל שירותי הבריאות?

כיום ניתן לקבל טיפול בחמצן היפרבארי בטיפולים הללו:

ועוד..

*לרשימה המלאה יש להתעדכן מול בתי החולים.

טיפול בתא לחץ פרטי

לפרטים נוספים מלאו את הטופס ואנו נחזור אליכם תוך 24 שעות!

תוכן עניינים

שירותי רפואה פרטיים VIP

הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

שירותי רפואה פרטיים VIP

הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

מד+ שירותי רפואה מתקדמים

אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

מלאו את הטופס:

מדפלוס (MedPlus)
Logo