זכויות רפואיות לחולי סרטן: 7 מענקים שחובה להכיר

2023-10-28

סרטן הוא שם כללי לקבוצה גדולה של מחלות, המאופיינות בהתרבות מהירה ולא מבוקרת של תאים בגוף. הצטברות התאים יוצרת גידולים המפריעים לתפקודם של אברים שונים ובמקרים מסוימים פוגעת במערכות שלמות ומשבשת את תפקודן. חולי סרטן נאלצים לעבור טיפולים קשים ולא נעימים שבמקרים רבים מקשים מאוד על התפקוד היומיומי שלהם. היות ורוב האנרגיה שלהם מושקעת בהתמודדות עם המחלה עצמה, במקרים רבים חולי הסרטן ובני משפחותיהם אינם משקיעים בבדיקת הזכויות המגיעות להם ממוסדות המדינה השונים, ואינם דורשים את הזכויות המגיעות להם על פי חוק. במאמר זה ריכזנו את רוב הזכויות המגיעות לחולי סרטן.

זכויות של חולי סרטן

זכויות רפואיות לחולי סרטן: 7 מענקים שחובה להכיר

פטור ממס הכנסה

מחלות קשות כמו סרטן מזכות את החולים בהן באחוזי נכות גבוהים, ולכן הם זכאים לפטור ממס הכנסה. על פי פקודת מס הכנסה, מי שסובל ממספר מחלות המסתכמות לדרגת נכות של 90% ומעלה, זכאי לפטור ממס הכנסה, עד לסכום של 550,000 ₪ על הכנסות מעבודה וכ- 50,000 ₪ על הכנסות שאינן מעבודה.

איך מקבלים פטור ממס הכנסה לחולי סרטן?

כדי לקבל את הפטור יש לגשת למשרדי פקיד השומה באזור מגוריו של החולה ולבקש הפנייה לוועדה רפואית בביטוח לאומי. לאחר תשלום אגרה יזמן המוסד לביטוח לאומי את התובע לבדיקה ולקביעה של אחוזי הנכות. הפטור ניתן לבעלי נכות רפואית בלבד ולא לבעלי נכות תפקודית.

קצבת נכות כללית

המוסד לביטוח לאומי מעניק קצבת נכות כללית למספר סוגי זכאים:

 • מי שעקב ליקוי רפואי אינו יכול להשתכר סכום השווה ל- 25% מהשכר הממוצע במשק.
 • מי שהכנסתו החודשית הצטמצמה עקב מצבו הרפואי ב – 50% ומעלה
 • מי שאיבד 50% מכושר ההשתכרות שלו
 • מי שנקבעה לו נכות רפואית בשיעור של 60% ומעלה
 • מי שנקבעה לו נכות רפואית  בשיעור של 40% לפחות בחישוב משוקלל, בתנאי שפגיעה אחת לפחות נקבעה בשיעור של 25% או יותר

איך מקבלים קצבת נכות כללית לחולי סרטן?

יש להגיש לביטוח לאומי טופס תביעה לקצבת נכות, בצרוף כל המסמכים הרפואיים המתאימים ולאחר מכן לעבור ועדה רפואית של המוסד לביטוח לאומי. בהתאם להחלטות הועדה הרפואית, יקבעו אחוזי הנכות ותקופת הזכאות לקצבה.

קצבה לשירותים מיוחדים

חולים שלא הגיעו לגיל פרישה, הזקוקים להשגחה או לעזרה בפעולות יומיומיות, זכאים לקבל בנוסף לקצב הנכות הכללית, גם קצבה לשירותים מיוחדים. במקרים רבים חולי סרטן העוברים טיפולים כימותרפיים נזקקים לקצבה לשירותים מיוחדים. לקצבה זו זכאים:

 • חולים המבוטחים בביטוח לאומי וגילם מעל 18 ותחת גיל הפרישה
 • חולים הזכאים לקצבת נכות כללית
 • חולים שאינם מקבלים הטבות על פי הסכם ניידות
 • חולים שאינם מאושפזים במוסד בו ניתנים שירותי סעד או שיקום

הכרה בחולי סרטן כנפגעי עבודה 

במידה והוכח כי מחלת הסרטן נגרמה עקב עיסוק מסוים, יוכר החולה כנפגע עבודה ויהיה זכאי, בנוסף למענק או קצבה, לטיפול רפואי חינם, שיקום מקצועי ופיצוי עקב אובדן כושר עבודה. במקרה של פטירה, הקצבה או המענק ישולמו למשפחתו.

איך מקבלים הכרה כנפגעי עבודה?

יש להגיש תביעה לביטוח לאומי ולצרף אליה את כל הטפסים והאישורים הנחוצים. התובע יצטרך לעבור ועדה רפואית מטעם המוסד לביטוח לאומי ולפי החלטת הוועדה, תקבע זכאותו. בנוסף, הוועדה הרפואית תחליט אם הנפגע זכאי לקצבה או למענק, עקב הפגיעה.

ביטוח בריאות פרטי

חולי סרטן המבוטחים בביטוח בריאות פרטי, זכאים להשתתפות של חברת הביטוח בתשלומים עבור תרופות, טיפולים וניתוחים. אם פוליסת הביטוח הפרטית כוללת סעיף של גילוי מחלות קשות, זכאים החולים לפיצוי בהתאם לתנאי תכנית הביטוח.

קצבת אובדן כושר עבודה

חולי סרטן המבוטחים למקרים של אובדן כושר עבודה, יהיה זכאים לקבל  קצבת אובדן כושר עבודה מחברת הביטוח, על פי תנאי הביטוח שרכשו.

פנסיית נכות

חולי סרטן שהפסיקו לעבוד עקב מצבם הרפואי, יכולים להגיש בקשה לפנסיית נכות. זוהי פנסיה חלקית המשולמת במקרים של אובדן כושר עבודה. סכום התשלום והתנאים לקבלתו מפורטים בפוליסת הביטוח.

אולי יעניין אתכם גם:

אהבתם את הכתבה? שתפו אותה עם החברים והמשפחה שלכם על מנת שגם הם ישמרו על אורח חיים בריא.

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

   מד+ שירותי רפואה מתקדמים

   אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
   מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

   מלאו את הטופס:

   מדפלוס (MedPlus)
   Logo