זכויות חולי קרוהן: 5 מענקים שחובה להכיר

2023-10-28

זכויות רפואיות לחולי קרוהן

מחלת קרוהן היא מחלה דלקתית כרונית העלולה לפגוע בכל חלקי מערכת העיכול מהפה ועד פי הטבעת. המחלה מתגלה בדרך כלל בקרב צעירים ושכיחותה דומה בין גברים לנשים. על פי נתונים מהתקפה האחרונה לעשרה מתוך מאה אלף איש יש סיכוי ללקות בקרוהן. מחלת קרוהן מתפרצת בגלים חוזרים ונשנים ובניהם מתקיימות הפוגות.

מהן זכויות חולי קרוהן?

מחלת קרוהן גורמת לחולים רבים לאבד את הניידות ואת כושר העבודה. מצבים אלה מקשים על החולים בקרוהן לא רק מבחינה רפואית, אלא גם מבחינה כלכלית ונפשית. לכן מעניקים מוסדות המדינה השונים זכויות לחולי קרוהן. זכויות המוענקות לחולים על מנת שיוכלו להמשיך ולהתקיים בכבוד גם במקרים בהם איבדו את מקורות פרנסתם בעקבות המחלה. כדי לממש את הזכויות, על החולים בקרוהן לפנות אל המוסדות המפורטים בהמשך המאמר ולהציג מסמכים רפואיים המעידים על מצבם הרפואי ועל חומרת המחלה.

זכויות רפואיות לחולי קרוהן בביטוח לאומי

חולי קרוהן זכאים לשני סוגי קצבאות בביטוח לאומי: קצבת נכות וקצבת ניידות.

קצבת נכות לחולי קרוהן – חולי קרוהן שכירים שהוגדרו כבעלי 60% נכות רפואית ומעלה בשל מצבם, או עקרות בית שהוגדרו כבעלות 50% נכות רפואית, זכאים להיבדק בוועדה להערכה מקצועית בביטוח לאומי. תפקידה של ועדה מקצועית זו הוא לקבוע האם החולים איבדו את הכושר לעבוד ולתפקד בעקבות המחלה, והאם הם זכאים לקצבת נכות. ובמידה והחולים  איבדו 50% ומעלה מכושרם לעבוד ולתפקד, מגיעה להם קצבת נכות חודשית.

קצבת ניידות לחולי קרוהן – חולי קרוהן שהוגדרו כבעלי 60% נכות רפואית ומעלה, ושביטוח לאומי הכיר בהם כמוגבלים בניידות, זכאים לקבלת קצבת ניידות חודשית. קצבה זו יכולה לכלול גם תו חנייה לנכה ופטור מאגרת רישוי לרכב.

זכויות רפואיות לחולי קרוהן במס הכנסה

חולי קרוהן הזכאים לקצבת נכות בעבור 90% ומעלה של נכות רפואית, או חולי קרוהן שאינן מקבלים קצבה אולם הם מוגדרים כבעלי 100% נכות רפואית, זכאים לפטור ממס.

זכויות רפואיות לחולי קרוהן במשרד התחבורה

חולי קרוהן שהוגדרו כבעלי 75% נכות ומעלה, וזכאים לקצבת נכות, זכאים לקבל הנחות של 33% מהתעריף הקבוע על נסיעות ברכבות ואוטובוסים.

זכויות רפואיות לחולי קרוהן ברשויות המקומיות

חולי קרוהן המקבלים קצבת נכות, זכאים להנחות בתשלומי ארנונה לרשויות המקומיות. כל רשות קובעת בעצמה את גובה ההנחה שהיא מעניקה לבעלי קצבת נכות. המידע על הזכאות לקצבה מועבר ישירות מהביטוח הלאומי לרשויות המקומיות ולכן אין צורך בהצגת אישורים על הזכאות לנכות, בזמן הגשת הבקשה.

סיוע בדיור לחולי קרוהן

חולי קרוהן שהוגדרו כזכאים לקצבת נכות בגובה 75% ומעלה זכאים לסיוע בשכר דירה, בדיור ציבורי או פרטי וכן, לעזרה ברכישת דירה מחברות ממשלתיות.

אהבתם את הכתבה? שתפו אותה עם החברים והמשפחה שלכם על מנת שגם הם ישמרו על אורח חיים בריא.

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

   מד+ שירותי רפואה מתקדמים

   אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
   מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

   מלאו את הטופס:

   מדפלוס (MedPlus)
   Logo