/
/
בדיקת ציסטוסקופיה: סוגים, מה מאבחנים ולאיזה תוצאות לצפות
/
/
בדיקת ציסטוסקופיה: סוגים, מה מאבחנים ולאיזה תוצאות לצפות

בדיקת ציסטוסקופיה: סוגים, מה מאבחנים ולאיזה תוצאות לצפות

ציסטוסקופיה היא בדיקה המשמשת לאבחון בעיות בדרכי השתן. הבדיקה מתבצעת באמצעות מכשיר רפואי דמוי טלסקופ המוחדר אל דרכי השתן התחתונות. המכשיר, הקרוי ציסטוסקופ מכיל סיב אופטי וצינורית המאפשרת הזרמת נוזלים אל שלפוחית השתן. הוא מאפשר לרופא להביט באופן ישיר על הדפנות של שלפוחית השתן ושל השופכה כדי לבדוק האם מצבם תקין. בנוסף מאפשר הציסטוסקופ ביצוע של ביופסיות – נטילת רקמה משלפוחית השתן לצורך בדיקתה תחת מיקרוסקופ, וטפולים שונים בניהם: טיפול בהיצרויות של השופכה, צריבת אזורים מדממים בשלפוחית השתן, טיפול באבנים בדרכי השתן ועוד.

סוגי הציסטוסקופ

קיימים שני סוגים של בדיקת ציסטוסקופיה. ציסטוסקופיה גמישה, שהוא דק יותר ומאפשר ביצוע בדיקה ללא הרדמה או טשטוש, אך אינו מאפשר ביצוע של ביופסיה או טיפולים נוספים, ציסטוסקופיה קשיחה, שהוא גדול יותר ומאפשר לבצע את הטיפולים ההכרחיים.

מתי מבצעים ציסטוסקופיות?

כאמור, ציסטוסקופיות נועדו על מנת לאבחן בעיות בדרכי השתן. בין המקרים בהם ייתכנו ציסטוסקופיות: אבחון ומעקב אחר גידולים בשלפוחית השתן, בירור הסיבות לדימום בדרכי השתן, אבחון של היצרויות בשופכה או אבנים בדרכי השתן, הערכת מצב לפני ואחרי ניתוחים בדרכי השתן ועוד.

הידעתם שאולי מגיע לכם החזר כספי עד 70 אחוז מעלות הבדיקה באופן פרטי תוך 24 שעות בהתאם לפוליסת הביטוח בריאות שיש ברשותכם!

לבדיקת זכאות וזימון תור מהיר באופן פרטי, מלאו את הטופס:

אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום, במספר טלפון
 03-7724273 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

 כיצד מתבצעות ציסטוסקופיות?

ציסטוסקופיות ניתן לבצע בהרדמה מקומית, הנעשית באמצעות הזרקה של ג'ל המכיל חומר הרדמה אל פתח השופכה. ניתן לבצע את הבדיקה גם תחת טשטוש, הרדמה שדרתית ואף בהרדמה כללית, בהתאם לסוג הציסטוסקופ ולפעולות אותן מתכוונים לבצע באמצעותו.

לאחר ההרדמה, מחדיר הרופא את הציסטוסקופ אל השופכה ומשם אל שלפוחית השתן, תוך הזרמה של מי מלח סטריליים המאפשרים ראות טובה יותר. הרופא יכול לראות את דפנות שלפוחית השתן באמצעות העינית של הציסטוסקופ, או באמצעות צג המחובר אליו ולזהות ממצאים לא תקינים כמו גידולים, מומים, אבנים או סימני דלקת. כאמור, ציסטוסקופ קשיח מאפשר לא רק אבחון אלא גם לקיחה של ביופסיה, לכידת קרישי דם וצריבה של אזורים מדממים בשלפוחית השתן.

מה כוללות תוצאות הבדיקה?

תוצאות של ציסטוסקופיות כוללות בדרך כלל, תאור של מראה הרירית בשופכה ובשלפוחית השתן, לצד ממצאים חריגים, במידה ונמצאו אלה. לאחר הבדיקה ייתכנו טיפולים שונים בהתאם לתוצאות: משטיפה של שלפוחית השתן בתמיסות מיוחדות, דרך ריסוק של אבנים בדרכי השתן ועד לניתוח, במקרה של גידול ממאיר בשלפוחית השתן.

שירותי רפואה פרטיים VIP

הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

שירותי רפואה פרטיים VIP

הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

מד+ שירותי רפואה מתקדמים

אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

מלאו את הטופס:

מדפלוס (MedPlus)
Logo