/
/
טיפולים רדיותרפיים: כל מה שאתם צריכים לדעת
/
/
טיפולים רדיותרפיים: כל מה שאתם צריכים לדעת

טיפולים רדיותרפיים: כל מה שאתם צריכים לדעת

טיפול רדיותרפיה (Radiation therapy) הוא למעשה טיפול באמצעות קרינה. הטיפול ניתן באמצעות מכשירים המספקים אנרגיה גבוהה של קרינה בהתאם לסוג הטיפול הדרוש.

מה זה רדיותרפיה

טיפולים ברדיותרפיה נקראים לעיתים קרובות הקרנות אונקולוגיות כיוון שהם מספקים מענה בעיקר לחולי סרטן, כטיפול בלעדי במחלה או כשילוב עם תרופות כימותרפיות. תפקידו של טיפול באמצעות רדיותרפיה הוא להקל ולרפא סימפטומים של מחלת הסרטן, לווסת את התפשטות המחלה, להילחם בגרורות וכדומה.

כל טיפול באמצעות קרינה נקבע לפי סוג הסרטן, מצב החולה ולפי שלב האבחון של הסרטן. באופן כללי, עוברים רוב חולי הסרטן טיפול רדיותרפיה בשלב זה או אחר של המחלה.

בדיקות לפני טיפול באמצעות רדיותרפיה

כל טיפול רדיותרפי מחייב בדיקות מקיפות של אונקולוג. האונקולוג מלווה את החולה בסרטן ויודע כמה קרינה הוא צריך כדי להשמיד את התאים הסרטניים או לעכב ולמנוע את התפשטותם. קביעת הטיפול על ידי האונקולוג מונחה לפי מספר גורמים ביניהם מצב החולה, תופעות הלוואי מהן הוא סובל, כמות הקרינה שהוא צריך כדי שהטיפול יהיה אפקטיבי וכדומה.

לאחר שהאונקולוג קבע את המהלך הטיפול וכמות הקרינה הדרושה מתבצע תהליך שנקרא סימולציה לפני הקרנות, בו למעשה טכנאי הרנטגן בודק את איזור הגידול ומסמן אותו על גבי העור. בכל תקופת הטיפול הסימון הזה נשאר בולט וברור כדי שידעו בדיוק היכן לבצע את הרדיותרפיה.

במקרים מסויימים, בהתאם למיקום הגידול, יש צורך בהכנות נוספות כמו יצירת תבניות חוסמות שימנעו מהקרינה להגיע לאיזורים בעייתיים כמו הלב והריאות, במידה והריאה היא בריאה כך שהקרינה תגיע אך ורק לאיזור הגידול ולא לתאים בריאים באיזורים רגישים אלו.

הידעתם שאולי מגיע לכם החזר כספי עד 70 אחוז מעלות הבדיקה באופן פרטי תוך 24 שעות בהתאם לפוליסת הביטוח בריאות שיש ברשותכם!

לבדיקת זכאות וזימון תור מהיר באופן פרטי, מלאו את הטופס:

אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום, במספר טלפון
 03-7724273 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

כיצד פועל טיפול באמצעות רדיותרפיה?

טיפול באמצעות רדיותרפיה מתבצע על ידי קרינה חיצונית על הגידול. באמצעות מכשיר רדיותרפי מתבצעת הקרנה על הגידול באמצעות קרני גמא או קרני איקס, בהתצאם לסוג הטיפול. ישנם מקרים בהם הטיפול מתבצע על ידי החדרת החומרים הרדיואקטיביים אל האיזור בו נמצא הגידול הסרטני, אך שיטה זו פחות נפוצה בסוג טיפול זה. לרוב עובר המטופל הקרנות על איזור הגידול, כשאלו מתבצעות באופן חיצוני, ללא החדרה של חומרים אל הגוף.

הקרינה מופקת ממכשיר רדיותרפי שנקרא מאיץ ליניארי. המאיץ יוצר קרינה באנרגיה גבוהה כמעט במהירות האור. הקרינה היא בעלת אנרגיה גבוהה מאד וכך היא למעשה הופכת אפקטיבית יותר. כאשר הקרינה נוגעת ברקמות הגוף היא פוגמת בתאים וגורמת להם למות בזמן התחלקותם. אם זאת, הטיפול מתבסס על העובדה הפשוטה שתאים בריאים יוכלו להשתקם גם לאחר טיפול בקרינה בעוד שתאים ממאירים לא יוכלו להשתקם ובכך למעשה תוצאותיה של הקרינה הופכות אפקטיביות יותר.

מפעיל של מכשיר המאיץ הליניארי צריך להיות אדם שעבר הסמכה מתאימה והשתלם בהפעלת מיכשור קרינה אונקולוגית, כך שהוא למעשה יודע לכוון את המכשיר בצורה כזו שהקרינה תהיה ממוקדת כמה שיותר בגידול עצמו ולא בתאים בריאים והנזק לתאים אלו יהיה קטן יחסית.

לרוב טיפולי הרדיותרפיה מתקיימים מספר פעמים בשבוע למשך תקופה של עד שמונה שבועות, בהתאם למצב החולה.

שירותי רפואה פרטיים VIP

הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

שירותי רפואה פרטיים VIP

הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

מד+ שירותי רפואה מתקדמים

אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

מלאו את הטופס:

מדפלוס (MedPlus)
Logo