טיפולי שיניים לחולי סרטן: מה חשוב לדעת?

2023-10-09

חולי סרטן, כידוע, נדרשים לעבור טיפולים שונים המשפיעים עליהם מבחינה תפקודית, פיזיולוגית ואחרות. הטיפול נדרש על מנת להתגבר על המחלה ולעזור להם להחלים ממנה. הטיפול גובה מהם לא מעט משאבים פיזיים ונפשיים. לעיתים קרובות בתהליך טיפולי מאוד ארוך ומורכב, ולא פעם הם נדרשים לעבור אותו במספר סבבים עד שהמחלה נעלמת והם מבריאים ממנה לגמרי.

בזמן שהם מתמודדים עם המחלה, לצערם, הם יידרשו להתמודד לא פעם גם אם דברים אחרים, בין אם זה בהשפעה ישירה או עקיפה של המחלה והטיפול בה, ובין אם מדובר על דברים כלליים שיכולים לקרות לכל אדם, בריא או חולה. אחד מהם הוא כל מה שקשור לבריאות הפה והשיניים.

דוקטור פטש מסביר: טיפולי שיניים בחולים מורכבים - מה חשוב לדעת

אנשים הסובלים ממחלות רקע שונות, כגון מחלות לב, חולים אונקולוגיים, חולי סכרת ועוד, עלולים להיתקל בקשיים בקבלת טיפולי שיניים. הסיבה לכך היא שטיפולי שיניים יכולים להשפיע על המצב הרפואי שלהם, ולכן חשוב להתייעץ עם רופא מומחה לרפואת הפה לפני ביצוע כל טיפול. בסרטון זה, דוקטור יעקב פטש (מומחה לרפואת הפה) מסביר על החשיבות של טיפולי שיניים בחולים מורכבים.

מה שונה בין טיפולי שיניים לחולי סרטן לחולים רגילים וכיצד הוא מתבצע?

לא כל רופא שיניים יכול לבצע טיפולי שיניים לחולי סרטן. מדובר בהתמחות ספציפית בה התמחו רופאי שיניים מסוימים אשר עוסקים בה על בסיס קבוע, על פי הצורך של המטופלים הפונים אליהם. זאת בהתאם למצב השיניים שלהם, בהתאם להתקדמות המחלה ומצבם הפיזי.

חשוב לציין, הקפדה על טיפולי שיניים לחולים אונקולוגיים היא דבר משמעותי, הן בשביל שהם יוכלו ליהנות מבריאות שיניים וחלל הפה, והן בשביל לא להחמיר את מצבם הפיזיולוגי באופן כללי. מאחר ובתקופה זו של המחלה, המערכת החיסונית הרבה יותר חלשה מאשר של אדם בריא, אזי שהרופא המטפל צריך לקחת את זה בחשבון ולבצע את הפעולות הנדרשות במהלך הטיפול, בשביל שיהיה ניתן לבצע את הטיפול בצורה נכונה.

מדוע טיפולי שיניים לחולי סרטן הם ייחודים?

ראשית, חולים אונקולוגיים מתמודדים עם השלכות שונות שמחלת הסרטן יוצרת, בין היתר בכל מה שקשור לבריאות שיניים וחניכיים. החל מגדילת יתר של חניכיים, דימומים, קושי בלעיסה, כאבים ודברים אחרים. זה נובע הן מהמחלה עצמה והן מהטיפולים שהם עוברים, הקרנות, כימותרפיה ועוד.

שנית, כאמור, המחלה והטיפולים מחלישים אותם באופן קיצוני, ויכולים להקשות על היכולת לשמור על בריאות הפה והשיניים, המערכת החיסונית נחלשת ומכאן שהם יתקשו להתמודד עם זיהומים, דלקות ודברים אחרים, וכן מאחר והחולשה תבוא לידי ביטוי בקושי לעבור את הטיפול בצורה רגילה, כפי שאדם בריא עובר אותו.

כיצד מטפלים בחולי סרטן?

על מנת לספק טיפולי שיניים לחולי סרטן, יש להקפיד כאמור על פנייה אל רופא מומחה המתמחה בטיפולים מסוג זה. הוא ידע לייצר תוכנית טיפול מותאמת על פי הצרכים, היכולות והקשיים איתם מתמודד המטופל, וכן הוא ידע לתזמן בצורה נכונה את הטיפול על מנת שיהיה ניתן לבצע אותו בצורה נכונה.

לפני שהחולה מתחיל בטיפול, הרופא יבחן היטב את מצב השיניים שלו, ילמד על מצבו הרפואי וקצב התקדמות המחלה, ובצורה כזו הוא יוכל ליצור עבורו תוכנית טיפול מתאמת לצרכים וליכולות שלו.

אהבתם את הכתבה? שתפו אותה עם החברים והמשפחה שלכם על מנת שגם הם ישמרו על אורח חיים בריא.

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

   מד+ שירותי רפואה מתקדמים

   מלאו את הטופס:

   אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
   מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

   מדפלוס (MedPlus)
   Logo