ניתוח מוז (MOSH)

2023-11-24

ניתוח מוז הוא ניתוח מיקרוגרפי הקרוי על שמו של ממציאו הדוקטור פרדריק מוז שהלך לעולמו בשנת 2002. ניתוח זה, הנערך על מנת לטפל בגידולי עור ממאירים, נעשה תוך כדי בקרה מיקרוסקופית בזמן אמיתי על שולי הגידול ועל עומקו. שני הגידולים השכיחים ביותר המטופלים באמצעות ניתוח מוז הם קרצינומה של תאי בסיס וקרצינומה של תאי קשקש. בנוסף שיטה זו התגלתה כיעילה גם לצורך טיפול במלנומה שטחית של הפנים וגידולים שונים של רקמות חיבור. היתרונות הגדולים של ניתוח מוז הם אחוזי הריפוי הגבוהים והשמירה על רקמת עור בריאה.

כיצד מתנהל ניתוח מוז

ניתוח מוז מתבצע בהרדמה מקומית ויכול להימשך מספר שעות. בשלב הראשון לאחר האלחוש, מתבצעת כריתה של הגידול בגבולותיו המשוערים. לאחר מכן כורת המנתח שכבת עור דקה, בה נכללים השוליים סביב הגידול ורקמת העור הנמצאת מתחתיו. שכבת העור, שעובייה אינו עולה על שלושה מילימטרים, מועברת אל מעבדת המוז הצמודה לחדר הניתוח לצורך מיפוי מיקרוסקופי. בסיומו של תהליך המיפוי מועברת המפה אל הרופא המנתח או אל פתולוג מוסמך. במידה ועל המפה ניתן להבחין בשאריות מהגידול, נכרתת שכבת עור נוספת וכן הלאה, עד לקבלה של מפת מוז נקייה. משך הניתוח יכול לנוע בין שעה וחצי לשמונה שעות, תלוי ברמת המורכבות שלו ובמספר השלבים הנדרשים להשגת שוליים נקיים. שיעור הריפוי של קרצינומה ראשונית של תאי בסיס על ידי ניתוח מוז עומד על תשעים ותשעה אחוזים לאחר חמש שנים. שיעור הריפוי של קרצינומה של תאי בסיס הנשנית לאחר טיפול בניתוח מוז הוא תשעים וחמישה אחוזים.

שחזור הפגם לאחר ניתוח מוז

שחזור הפגם הוא החלק המורכב יותר של ניתוח מוז. בשלב זה מתבצעת סגירה של העור המתבססת על מיקומו של הנגע הסרטני, גודל הפגם ועומקו. קיימות ארבע אפשרויות עיקריות לשחזור: השארת הנגע לריפוי ללא התערבות כירורגית – מתאימה בעיקר לנגעים קטנים ושטחיים, תפירת שולי הנגע אחד לשני, סגירה בעזרת שתל עור – העברת עור ללא כלי הדם שלו מאזור נסתר אל האזור שנפגע במהלך הניתוח והעברה של עור מקומי הכוללת את אספקת הדם שלו.

אהבתם את הכתבה? שתפו אותה עם החברים והמשפחה שלכם על מנת שגם הם ישמרו על אורח חיים בריא.

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

   מד+ שירותי רפואה מתקדמים

   אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
   מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

   מלאו את הטופס:

   מדפלוס (MedPlus)
   Logo