/
/
אלצהיימר: גורמים, סימפטומים, כיצד מאבחנים ומטפלים במחלה

אלצהיימר: גורמים, סימפטומים, כיצד מאבחנים ומטפלים במחלה

אלצהיימר (Alzheimer's) היא מחלה שבה התנוונות של תאי מוח גורמת להתדרדרות בזיכרון וביכולת השכלית. הסיכויים ללקות באלצהיימר עולים עם הגיל. כחמישה אחוז מבני הגילאים 74-65 לוקים באלצהיימר ובקרב בני 85 ומעלה, מגיעה שכיחות המחלה עד לחמישים אחוז. למרות שמדובר במחלה חשוכת מרפא, טיפולים מסוימים יכולים לשפר את איכות חייהם של החולים באלצהיימר. התמודדות עם מחלת אלצהיימר כרוכה בקשיים רבים עבור החולה, בני משפחתו והמטפלים בו ודרושה להם מידה רבה של תמיכה על מנת להתמודד עם המחלה.

הגורמים למחלת אלצהיימר

למחלת אלצהיימר אין גורם ידוע אחד. מדענים סוברים כי המחלה נגרמת על ידי שילוב של בין גורמים גנטיים לבין גורמים שונים הקשורים באיכות החיים ובסביבה.

 • גיל – מחלת אלצהיימר תופיע בדרך כלל לאחר גיל 65. כאמור,שכיחות המחלה בקרב בני 85 ומעלה עומדת על 50%.
 • מין – נשים חיות בממוצע זמן רב יותר מאשר גברים, לכן נשים הן בעלות סיכויים גבוהים יותר ללקות באלצהיימר
 • גנטיקה – הסיכון ללקות באלצהיימר גבוה יותר בקרב קרובים מדרגה ראשונה של חולי אלצהיימר. מדענים זיהו מספר מצבים גנטיים המעלים את הסיכון בקרב משפחות מסוימות.
 • ליקויים קוגניטיביים – לבעלי ליקויים קוגניטיביים קלים, יש סיכוי גבוה יותר לפתח אלצהיימר.
 • סגנון חיים – לחץ דם גבוה, כולסטרול גבוה ורמות סוכר לא מאוזנות, הם גורמים המעלים את הסיכון ללקות באלצהיימר. מספר מחקרים מצביעים על כך שפעילות שכלית, במיוחד בגילאים מתקדמים, מפחיתה את הסיכון ללקות במחלה.
 • השכלה – במחקרים מסוימים נמצא קשר בין רמת ההשכלה לבין הסיכון ללקות באלצהיימר. הסיבות המדויקות לכך טרם הובהרו אולם ככל הרמת ההשכלה עולה, פוחת הסיכון ללקות באלצהיימר.

סימפטומים למחלת אלצהיימר

אובדן זיכרון ובלבול הם סימפטומים המופיעים בשלב הראשון של המחלה. עם התקדמות המחלה ייגרמו נזקים ליכולתו השכלית של החולה שימנעו ממנו לזכור, לחשוב בהיגיון או ללמוד.

 • אובדן זיכרון – אנשים הלוקים במחלת אלצהיימר סובלים מבעיות זיכרון ההולכות ומחמירות הם עלולים לשכוח שיחות או פגישות, לחזור על עצמם בזמן שיחה או להניח חפצים במקומות  לא הגיוניים. עם התקדמות המחלה הם עלולים גם לשכוח שמות של בני משפחה ושל חפצים יומיומיים. סימפטומים נוספים לאלצהיימר עלולים להיות:
 • קשיים בחשיבה מופשטת – קשיים בזיהוי מספרים ובהתעסקות איתם, עלולים להצביע אל התפתחות של מחלת אלצהיימר.
 • קשיי ביטוי – חולי אלצהיימר עלולים להתקשות במציאת מילים נכונות או במעקב אחר שיחה. בשלב מתקדם יותר של המחלה הם יתקשו גם לקרוא ולכתוב.
 • קשיים בהתמצאות – חולי אלצהיימר עלולים ללכת לאיבוד בסביבה מוכרת להם, ואף לאבד את תחושת הזמן.
 • אובדן כושר שיפוט – חולי אלצהיימר נתקלים בקשיים, בעת ביצוע פעולות הדורשות תכנון ושיקול דעת.
 • שינויים באישיות – בשלבים שונים של המחלה, חולי אלצהיימר עלולים לסבול ממצבי רוח משתנים, חוסר אמון, עקשנות, דיכאון, חרדות ותוקפנות.

במקרה של הופעת סימפטום כזה או אחר מן הרשימה יש לשקול לפנות לרופא המשפחה שלכם בקופת החולים (כללית, מכבי, מאוחדת, לאומית) או במקרים חריגים לבית החולים או לשירותי רפואה דחופה באזור מגוריכם.

זימון תור לאבחון וטיפול מהיר באופן פרטי

זימון תור מהיר באופן פרטי

אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום, במספר טלפון 03-772-42-73 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

כיצד מאבחנים אלצהיימר

על מנת להבחין בין מחלת אלצהיימר לבין אובדן זיכרון מסיבות אחרות, נערכים מספר סוגים של בדיקות. בדיקות מעבדה, בדיקות פסיכולוגיות וסריקות מוח. אבחון של 100% ניתן להשיג רק על ידי בדיקה מיקרוסקופית של רקמת המוח, המתאפשרת רק לאחר המוות. בין סריקות המוח  האפשריות:

 • הדמיית תהודה מגנטית (בדיקת MRI) – סריקה המתבצעת על ידי שדות מגנטיים כדי לייצר הדמיה של המוח.
 • בדיקת CT  – סריקה שיוצרת הדמיה תלת ממדית של המוח ומסייעת לרופאים לאבחן את מצב המחלה.
 • בדיקת PET – הדמיה המשלבת שתי בדיקות ומעניקה לרופאים אינפורמציה על תפקוד האזורים השונים במוח.

טיפול באלצהיימר

נכון להיום לא קיימים טיפולים למחלת אלצהיימר. מספר טיפולים תרופתיים יכולים לסייע בהאטת ההתדרדרות הקוגניטיבית הנובעת מהמחלה. הקפדה על אורח חיים בריא ועל פעילות שכלית, להקטין את הסיכון ללקוחת במחלה.

טיפולים אלטרנטיביים

קיימים מספר  טיפולים אלטרנטיביים למחלת אלצהיימר שיעילותם שנויה במחלוקת.

 • ויטמין Eמספר מחקרים הוכיחו כי ויטמין E מסוגל להאט את התקדמות המחלה, בעוד מחקרים אחרים הראו כי הוא אינו יעיל. הרופאים מזהירים מפני נטילת מינונים גבוהים של ויטמין E, בגלל הקשר שלו למקרי מוות מסיבות קרדיווסקולריות.
 • הפרזין A– הפרזין A המופק מאזוב סיני, פועל כפי הנראה בדרך הדומה לתרופות המשמשות להאטת המחלה.  שימוש בהפרזין A יחד עם תרופות כמו דונפזיל (אריצפט) מגביר את הסיכון לתופעות לוואי רעילות, לכן אין ליטול אותם בו זמנית.

שירותי רפואה פרטיים VIP

הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

שירותי רפואה פרטיים VIP

הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

מד+ שירותי רפואה מתקדמים

אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

מלאו את הטופס:

מדפלוס (MedPlus)
Logo