/
/
סרטן ריאות: הסוגים, גורמים, תסמינים, כיצד מאבחנים ודרכי הטיפול

סרטן ריאות: הסוגים, גורמים, תסמינים, כיצד מאבחנים ודרכי הטיפול

הריאות הן אברי הנשימה שלנו. תפקידן הוא לשאוף אויר, להעביר את החמצן מהדם אל תאי הדם האדומים המובילים אותו אל כל תאי הגוף, ולפלוט את הפחמן הדו-חמצני המגיע אליהן .סרטן הריאות הוא הסרטן הקטלני ביותר הקיים. מספר מקרי המוות מסרטן ריאות בשנה, גדול יותר מאשר מספר מקרי המוות מסרטן הערמונית, סרטן המעי הגס, סרטן הלימפה וסרטן השד, גם יחד.לרוב, תסמיני סרטן הריאות מופיעים רק בשלבים מתקדמים של המחלה.

סוגי סרטן הריאות

קיימים שני סוגים עיקריים של סרטן הריאות. סרטן ריאות ראשוני ומזותליומה.

 • סרטן ריאות ראשוני –  סרטן הריאות הראשוני נחלק לשני טיפוסים: טיפוס של תאים קטנים וטיפוס של תאים שאינם קטנים. טיפוס התאים שאינם קטנים כולל שלושה תתי טיפוסים:
 • קרצינומת תאים קשקשיים –  הסוג הנפוץ ביותר של סרטן הריאות  שנוצר בתאים המצפים את הסימפונות, אנדוקרצינומה – סודגהמתפתח מתאי הבלוטות שמייצרים ריר, וקרצינומת תאים גדולים.
 • מזותליומה – סרטן המתפתח בתאי הצדר- הקרום שמצפה את הריאות. זהו סרטן נדיר יותר מאשר סרטן הריאות הראשוני והוא קשור לעיתים קרובות לחשיפה לאסבסט.

הגורמים העיקריים לסרטן הריאות

בשונה מרוב סוגי הסרטן, לסרטן הריאות אובחנו מספר גורמים ברורים:

 • עישון –  העישון הוא הגורם מספר אחד לסרטן הריאות. הסיכוי ללקות בסרטן הריאות עולה עם העלייה במספר הסיגריות וככל שהתחלת העישון מוקדמת יותר. לא רק עישון סיגריות גורם לסרטן הריאות, אלא גם עישון פסיבי, שמקורו בסיגריות שמעשנים אחרים, ועישון מריחואנה, מקטרת או סיגרים.
 • גנטיקה –סיבות גנטיות מעלות של סיכוייהם של מעשנים ללקות בסרטן הריאות.
 • חשיפה לראדון  – ראדון הוא גז חסר ריח שנפלט מהאדמה, ומתנקז אל תוך מרתפים ומבנים תת קרקעיים. חשיפה ממושכת לראדון, עלולה להעלות את הסיכויים לסרטן ריאות בקרב מעשנים.
 • חשיפה לאסבסט – חשיפה ממושכת לאסבסט, בעיקר אם היא מלווה בעישון, עלולה להעלות את הסיכון ללקות בסרטן ריאות.

תסמינים ראשונים של סרטן הריאות

סימנים ראשונים לסרטן הריאות מופיעים בדרך כלל רק בשלבים מתקדמים של המחלה. לכן, מומלץ למהר ולהיבדק כאשר מופיעים אחד מהם או יותר.

 • שיעול מתמשך – שיעול הנמשך לאורך זמן ללא הסבר או שינוי באופי השיעול, עלול העיד על התפתחות של סרטן ריאות.
 • דלקת בבית החזה – דלקת בבית החזה שאינה מגיבה לטיפול תרופתי, יכולה להעיד על קיומו של סרטן ריאות.
 • קוצר נשימה – תחושה של קוצר נשימה עלולה לנבוע מהתפתחות של סרטן ריאות.
 • שיעול וליחה דמית – הופעה של דם בליחה היא אחד מהסממנים לסרטן ריאות.
 • אי נוחות בחזה  – תחושת כאב בעת נשימה עמוקה, שאיפה או שיעול, עלולה להיות סימפטום של סרטן ריאות.
 • תסמינים נוספים – גם תופעות כמו אובדן תיאבון וירידה במשקל, קושי בבליעה ועייפות מוגברת עלולים להיות תסמינים לסרטן ריאות.

במקרה של הופעת סימנים ראשונים לסרטן ריאות מן הרשימה יש לשקול לפנות לרופא המשפחה שלכם בקופת החולים (כללית, מכבי, מאוחדת, לאומית) או במקרים חריגים לבית החולים או לשירותי רפואה דחופה באזור מגוריכם.

זימון תור לאבחון וטיפול מהיר באופן פרטי

זימון תור מהיר באופן פרטי

אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום, במספר טלפון 03-772-42-73 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

כיצד מאבחנים סרטן ריאות

לאחר בדיקה ראשונית אצל רופא המשפחה, תיתכן הפנייה למספר בדיקות. אלו הן הבדיקות המשמשות בדרך כלל לאבחון של סרטן ריאות.

 • בדיקת CT  – בדיקה היוצרת באמצעות צילומי רנטגן, הדמיה תלת-ממדית של הריאות.  בדיקה זו, מאפשרת לרופאים לזהות את מיקום הגידול ומצבו. בחלק מבתי החולים מתבעת סריקת CT סיבובית, הנמשכת פחות זמן מאשר סריקה רגילה.
 • סריקת PET – סוג חדש יחסית של סריקה שנעשה בו שימוש לצרכים מסוימים, כגון: בדיקה של גושים שנשארו אחרי טיפול, או מעקב אחרי התפשטות של גידולים. בסריקה זו מוזרק לגוף גלוקוז רדיו אקטיבי כמה שעות לפני הסריקה. האזורים הנגועים הם בדרך כלל פעילים יותר ולכן ניתן  לזהות אותם בסריקה.
 • ברונכוסקופיה -בדיקה שנעשית באמצעות צינורית אופטית גמישה המוחדרת דרך האף או הגרון אל הריאות. בדיקה זו מאפשרת לרופא לבדוק את פנים הסימפונות ולקחת דגימת תאים לצורך בדיקה.
 • ביופסיה של הריאות  – החדרה של מחט אל הריאה מבעד לעור, שמטרתה: נטילת תאים מהריאה לצורך בדיקה מיקרוסקופית. החדרת המחט נעשית במהלך סריקת CT שמוודאת כי המחט נמצאת במקום הנכון.
 • מדיאסטינוסקופיה – בדיקה של האזור במרכז החזה ושל בלוטות הלימפה הקרובות לריאות. במהלך הבדיקה  מתבצע חתך קטן בצוואר, דרכו מוחדרת צינורית דקה. מצלמה הממוקמת בקצה הצינורית מאפשרת לרופא לראות את האזור וכן לקחת דגימות לצורך ביופסיה.

הטיפול בסרטן הריאות 

חולי סרטן ריאות מסוג תאים לא קטנים, מקבלים טיפולים בהתאם למצב המחלה. הטיפולים המקובלים לסרטן הריאות הם ניתוח, הקרנות וכימותרפיה. לעיתים יש צורך בשילוב ביניהם.

הטיפול בסרטן ריאות מסוג תאים לא קטנים

 • ניתוח –גידולים שלא התפשטו, אפשר במקרים מסוימים להסיר בניתוח. קיימים שני סוגי ניתוח עיקריים: כריתת אונה אחת או שתיים, וכריתת ריאה וניקוי הבלוטות בחלל החזה. סוג הניתוח ייקבע על פי מצב הגידול ומיקומו ובמיקומו .
 • כימותרפיה – תרופות נגד סרטן, שיינתנו בדרך כלל לאחר ניתוח או טיפול בקרינה, כדי למנוע את חזרתה של המחלה.
 • טיפול בקרינה – שימוש בקרניים באנרגיה גבוהה המשמידות את התאים הסרטניים, תוך גרימת נזק מזערי לתאים הבריאים.
 • טיפולים נוספים – כמו כן ייתכנו גם טיפולים ביולוגיים או טיפולים מקומיים כמו הקפאה או טיפול בחום.

הטיפול בסרטן ריאות מסוג תאים קטנים

טיפול בכימותרפיה הוא הטיפול העיקרי בסרטן מסוג תאים קטנים. במקרים מסוימים ניתן טיפול משלוב של קרינה וכימותרפיה הנקרא כימו-רדיותרפיה.

שירותי רפואה פרטיים VIP

הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

שירותי רפואה פרטיים VIP

הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

מד+ שירותי רפואה מתקדמים

אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

מלאו את הטופס:

מדפלוס (MedPlus)
Logo