/
/
סרטן השחלות: סוגים, גורמים,תסמינים, כיצד מאבחנים ודרכי הטיפול

סרטן השחלות: סוגים, גורמים,תסמינים, כיצד מאבחנים ודרכי הטיפול

כשמונה מתוך עשרה מקרים של סרטן השחלות (Ovarian cancer) מתגלים בקרב נשים בנות חמישים ומעלה, כך שהסיכון לפתח סרטן שחלות בגיל צעיר הוא נמוך מאוד.

מה תפקידן של השחלות ואיפה הן נמצאות

השחלות הן אברים קטנים שצורתם כאליפסה, המהווים חלק ממערכת הרבייה הנשית. כאשר האישה נמצאת בגיל הפוריות, משתחררת מדי חודש ביצית אחת מהשחלות ועוברת אל הרחם. במידה ולא מתבצעת הפריה של הביצית, היא מופרשת מהרחם עם הרקמות המרפדות את חלל הרחם כחלק מהמחזור החודשי. בקרבת השחלות נמצאים אברים נוספים בניהם: הרחם והחצוצרות, צינורות השתן, שלפוחית השתן, החלק התחתון של המעי הגס צבר של בלוטות לימפה ועוד. תפקיד חשוב נוסף של השחלות הוא ייצור ההורמונים הנקביים אסטרוגן ופרוגסטרון.

סוגי סרטן השחלות

רוב סוגי סרטן השחלות הם מסוג הנקרא סרטן "אפיתליאלי", סרטן שהחל להתפתח על הרקמות המכסות את השחלה. קיימים מספר סוגים של סרטן שחלות אפיתלילאי, בניהם: סרטן נסיובי, וסרטן דמוי רירית הרחם, הנפוצים יותר, וסוגים נפוצים פחות כמו סרטן רירני, סרטן תאים צלולים וסרטן בלתי מסווג.

הגורמים לסרטן השחלות

מעבר לכך שרוב מקרי סרטן השחלות מתגלים בקרב נשים שחוו את תופעת גיל המעבר, הגורמים להתפתחות של סרטן השחלות אינם ידועים. אולם קיימים מספר גורמים אשר ביכולתם להשפיע על היווצרות של סרטן השחלות.

 • גורמים הורמונאליים – נשים שלא ילדו נמצאות בסיכון גבוה יותר לפתח סרטן שחלות, מאשר נשים שילדו. נשים שילדו שני ילדים מוגנות יותר מסרטן השחלות,  מאשר נשים שילדו ילד אחד. נשים המשתמשות בגלולות למניעת היריון, נמצאות בסיכון נמוך יותר ללקות בסרטן השחלות.
 • טיפולי פוריות – בנושא זה הדעות חלוקות. קיימים מחקרים המוצאים קשר בין טיפולי פוריות לבין סרטן השחלות ומחקרים המוכיחים שלא קיים קשר כזה.
 • אנדומטריוזיסזוהי תופעה בה גדלה מחוץ לרחם רקמה הזהה לרקמת רירית הרחם. הופעה של אנדומטריוזיס, מעלה את הסיכון ללקות בסרטן השחלות.
 • אורח חייםעודף משקל, צריכה גבוהה של שומן מן החי וצריכה מועטה של ירקות ופירות, עלולים להעלות את הסיכון ללקות בסרטן השחלות.
 • גנטיקהכשליש ממקרי סרטן השחלות בישראל נגרם על ידי גורמים תורשתיים. חלק מהאפשרויות הבאות עלולות להצביע על קיומו של פגם גנטי תורשתי, העלול לגרום לסרטן השחלות:
  – סרטן השחלות אצל קרובת משפחה מדרגה ראשונה ממוצא אשכנזי או עיראקי
  – סרטן השחלות אצל שתי בנות משפחה, קרובות מדרגה ראשונה
  – סרטן השחלות אצל בת משפחה קרובה אחת, ושל סרטן השד אצל בת משפחה אחרת, קרובה מדרגה ראשונה

תסמינים ראשונים ומתקדמים של סרטן השחלות

בשלב מוקדם של סרטן השחלות, לא מתפתחים בדרך כלל סימפטומים. בשלבים מתקדמים יותר של המחלה, עלולים להתפתח התסמינים הבאים:

 • בעיות עיכול – אובדן תיאבון, הפרעות בעיכול, צרבת ותחושת בטן מלאה, הם סימפטומים של לא מעט מחלות והם עלולים להעיד גם על התפתחות של סרטן השחלות. בנוסף, עלולים להופיע שינויים בהרגלי המעיים ושלפוחית השתן: עצירות, שלשולים, או צורך תכוף במתן שתן.
 • מיימת – הצטברות של נוזלים בחלל הבטן עלולה להביא לקוצר נשימה וכאבים בבטן התחתונה.
 • כאבים – בנוסף לכאבי הבטן, סרטן השחלות עלול לגרום גם לכאבים בגב התחתון ולכאבים בעת קיום יחסי מין. ייתכן גם דימום מהנרתיק, אם כי מדבור בסימפטום נדיר מאוד.

במקרה של הופעת סימפטום כזה או אחר מן הרשימה יש לשקול לפנות לרופא המשפחה שלכם בקופת החולים (כללית, מכבי, מאוחדת, לאומית) או במקרים חריגים לבית החולים או לשירותי רפואה דחופה באזור מגוריכם.

זימון תור לאבחון וטיפול מהיר באופן פרטי

זימון תור מהיר באופן פרטי

אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום, במספר טלפון 03-772-42-73 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

כיצד מאבחנים את סרטן השחלות?

אבחנה של סרטן השחלות תתחיל בדרך כלל אצל רופא המשפחה שיפנה את החולה לבדיקות דם וסריקות אולטרא סאונד. במקרים מסוימים ייתכנו גם בדיקת דם וצילום של בית החזה, במטרה לבדוק את מצב הבריאות הכללית. בנוסף יתכנו בדיקות נוספות בניהן:

 • בדיקת אולטרא סאונד – סריקת אולטרא סאונד, יוצרת על ידי גלי קול, הדמיה של פנים הגוף. סריקה השחלות יכולה להתבצע על ידי מיקרופון המונח על הבטן או על ידי מכשיר קטן המוחדר לתוך הנרתיק.
 • בדיקת CT – סריקה היוצרת הדמיה תלת ממדית של אזור השחלות, ומאפשרת לזהות את מיקומו של הגידול.
 • הדמיית תהודה מגנטית MRI– בדיקה הדומה מאוד לסריקת CT, העושה שימוש בשדה מגנטי כדי ליצור הדמיה של אזור השחלות.
 • בדיק PET – סוג חדש יחסית של סריקה שנעשה בו שימוש לצרכים מסוימים, כגון: בדיקה של גושים שנשארו אחרי טיפול, או מעקב אחרי התפשטות של גידולים. בסריקה זו מוזרק לגוף גלוקוז רדיו אקטיבי כמה שעות לפני הסריקה. האזורים הנגועים הם בדרך כלל פעילים יותר ולכן ניתן  לזהות אותם בסריקה.
 • שאיבת נוזל מחלל הבטןבמידה והצטבר נוזל בחלל הבטן, ניתן לקחת דגימה של הנוזל באמצעות מחט, תחת הרדמה מקומית ולבדוק תחת מיקרוסקופ אם קיימים תאים סרטניים בנוזל.
 • לפרוסקופיה – ניתוח קטן, בו מוחדר לחלל הבטן, טלסקופ זעיר באמצעותו יכול הרופא לראות את השחלות ולקחת דגימות רקמה לבדיקה תחת מיקרוסקופ.
 • לפרוטומיהקיימים מקרים שבהם על מנת לאבחן את סרטן השחלות יש צורך בניתוח מלא.

איך מטפלים בסרטן השחלות?

קיימות מספר דרכים לטיפול בסרטן השחלות, הנקבעות על פי גורמים כמו עוצמת המחלה וגילה של החולה.

 • ניתוחניתוח יכול לכלול את כריתת השחלה הפגועה. לנשים שלא מעוניינות להביא עוד ילדים, מומלץ לכרות גם את הרחם והשחלות.
 • כימותרפיה – שימוש בתרופות ייעודיות להשמדת תאים סרטניים.
 • טיפול בקרינה – שימוש בקרניים באנרגיה גבוהה המשמידות את התאים הסרטניים, תוך גרימת נזק מזערי לתאים הבריאים.

שירותי רפואה פרטיים VIP

הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

שירותי רפואה פרטיים VIP

הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

מד+ שירותי רפואה מתקדמים

אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

מלאו את הטופס:

מדפלוס (MedPlus)
Logo