/
/
בדיקת קולונוסקופיה (Colonoscopy): למה זה חשוב ולמה לצפות

בדיקת קולונוסקופיה (Colonoscopy): למה זה חשוב ולמה לצפות

בדיקת קולונוסקופיה (Colonoscopy) היינו הליך רפואי המשמש לאבחון מצבים שונים של המעי הגס, הרקטום (חלק אחרון של המעי גס) ופי הטבעת. ההליך מתבצע באמצעות קולונוסקופ, צינור ארוך וגמיש שבקצהו מצלמה קטנה המאפשרת לרופאים לבחון את רירית המעי הגס.

שימושים של בדיקת קולונוסקופיה:

קולונוסקופיה משמשת לאבחון מגוון רחב של מצבים כגון:

  1. בדיקת סרטן המעי הגס: השימוש העיקרי בקולונוסקופיה הוא בדיקת סרטן המעי הגס. ההליך מאפשר לרופאים לזהות ולהסיר פוליפים טרום סרטניים לפני שהם הופכים לסרטן.
  2. אבחון תסמינים במערכת העיכול: קולונוסקופיה יכולה לסייע באבחון כאבי בטן בלתי מוסברים, דימום מפי הטבעת, שלשול כרוני או עצירות.
  3. מחלת מעי דלקתית: קולונוסקופיה יכולה לסייע באבחון מחלת מעי דלקתית (IBD) כגון קוליטיס כיבית ומחלת קרוהן.
  4. זיהוי דיברטיקולוזיס (diverticulosis): קולונוסקופיה יכולה גם לסייע בזיהוי דיברטיקולוזיס, מצב שבו נוצרים כיסים קטנים ברירית המעי הגס.

הליך הבדיקה

במהלך הקולונוסקופיה, המטופל יקבל כדור הרגעה\הרדמה מקומית שיעזור לו להירגע ולהרגיש בנוח. לאחר מכן, הרופא בד"כ גסטרואנטרולוג יכניס את הקולונוסקופ לתוך פי הטבעת וידחוף אותו לאט דרך המעי הגס. המצלמה בקצה הקולונוסקופ מעבירה תמונות למוניטור שהרופא משתמש בו כדי לבחון את רירית המעי הגס.

אם הרופא רואה חריגות כלשהן, הוא יכול לקחת ביופסיה, הכוללת הסרת פיסת רקמה קטנה לניתוח. הרופא עשוי גם להסיר פוליפים או גידולים חריגים אחרים שנמצאו במהלך הבדיקה.

ההליך אורך בדרך כלל כ-30 דקות עד שעה, אך ייתכן שהמטופל יצטרך להישאר בבית החולים מספר שעות כדי להתאושש מחומר ההרדמה.

זימון תור מהיר באופן פרטי

להזמנת בדיקת קולונוסקופיה עוד היום, פשוט התקשרו למספר 03-772-42-73 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

מלאו את הטופס:

הכנה לקולונוסקופיה (הרגילה):

כדי להתכונן לקולונוסקופיה, המטופל צריך לנקוט כמה צעדים כדי להבטיח את הצלחת ההליך. ההכנה כרוכה בניקוי המעי הגס מכל פסולת שעלולה להפריע לבדיקה. השלבים כוללים:

זה מתחיל בשמירה על דיאטה נוזלית שקופה (מים, מיצים וכו') ונטילת חומרים משלשלים או חוקנים כדי לנקות את המעי הגס.

חשוב להודיע לרופא על שימוש תרופות: על המטופל ליידע את הרופא על כל תרופות שהוא נוטל, לרבות ללא מרשם, או תוספי צמחים כלשהן.

לבסוף, על המטופל לדאוג שמישהו יסיע אותם הביתה לאחר ההליך מאחר שחומר ההרגעה בו נעשה שימוש במהלך ההליך עלול לפגוע ביכולת הנהיגה (אפקט סידציה).

תופעות לוואי של בדיקת קולונוסקופיה רגילה:

קולונוסקופיה הינו הליך בטוח, אך כמו כל הליך רפואי, היא טומנת בחובה כמה סיכונים. תופעות הלוואי האפשריות כוללות:

  1. דימום: הביופסיה או הסרת הפוליפים עלולים לגרום לדימום, אך לרוב הוא קל.
  2. ניקוב- פרפורציה: במקרים נדירים, הקולונוסקופ יכול לנקב את דופן המעי הגס, מה שיוביל לזיהום או לסיבוכים אחרים.
  3. תגובה לתרופה הסידציה (הרדמה): לחלק מהמטופלים עשויה להיות תגובה אלרגית לחומר הסידציה, מה שמוביל לקשיי נשימה או לתסמינים אחרים.
  4. כאבי בטן: חלק מהמטופלים עלולים לחוות כאבי בטן או אי נוחות לאחר ההליך.

קולונוסקופיה ווירטואלית

בשנים האחרונות, יותר ויותר מטופלים נשלחים לקולונוסקופיה וירטואלית, שהיא בדיקה מתקדמת שמתבססת על מכשיר CT ואינה מצריכה טשטוש או הרדמה כמו בבדיקת קולונוסקופיה כמו בבדיקה רגילה. הרופא האחראי בבדיקה זו להפך מקולונוסקופיה רגילה, הוא רדיולוג, הוא סורק את חלל הבטן והאיברים שבתוכו, אזור המעי הגס והדק, ומחפש שינויים ואבנורמליות מחשידות. בדיקה זו קלה ומהירה יותר מהבדיקה הרגילה ואף אינה מצריכה הרדמה או טשטוש, אך מצד שני, הבדיקה גם אינה פולשנית, ובמקרה שמגלים אבנורמליות במעי, הרופא יצטרך שוב פעם, לשלוח את המטופל לבדיקה הרגילה על מנת לאבחן מחדש ולטפל בממצא החריג.

הידעתם שאולי מגיע לכם החזר כספי עד 70 אחוז מעלות הבדיקה קולונוסקופיה באופן פרטי תוך 24 שעות בהתאם לפוליסת הביטוח בריאות שיש ברשותכם!

בשורה התחתונה

קולונוסקופיה היא הליך חיוני באבחון מצבים שונים של המעי הגס, הרקטום ופי הטבעת. זוהי דרך בטוחה ויעילה לבדיקת סרטן המעי הגס ומחלות אחרות של מערכת העיכול כגון קרוהן (Crohn's). למרות שההכנה יכולה להיות מאתגרת ודורשת הקפדה על כללים מסוימים, ביצוע הוראות הרופא יכול להבטיח את הצלחת ההליך. תופעות הלוואי האפשריות נדירות, ועל המטופלים ליידע את הרופא אם הם חווים תסמינים כלשהם לאחר ההליך. בסך הכל, קולונוסקופיה היא כלי חיוני לשמירה על בריאות תקינה של מערכת העיכול.

בנוסף לבדיקת קולונוסקופיה, ניתן לעשות מגוון בדיקות דימות אחרות, כולל שירות הזמנת תורים דחופים, כך שתוכלו לבצע את כל הבדיקות שלכם במהירות.

תוכן עניינים

מוקד זימון תורים דחוף ל-קולונוסקופיה באופן פרטי

שירותי רפואה פרטיים VIP

הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

שירותי רפואה פרטיים VIP

הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

מד+ שירותי רפואה מתקדמים

מלאו את הטופס:

אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

מדפלוס (MedPlus)
Logo