מבחן מוקסו (MOXO): אבחון בעיות קשב וריכוז ממוחשבת עם דיוק של 95%

2023-11-28

מבחן מוקסו (MOXO) נחשב היום כאחד המבחנים המובילים לאבחון בעיות קשב וריכוז אצל ילדים ומבוגרים במקביל למבחן TOVA הוותיק. מוקסו בודק את רמת הביצועים של הנבדק בזמן פתרון מטלות מסוימות המלוות במסיחים מתמשכים distractors-Continuous Performance Test או d-CPT. מבחן מוקסו פותח בארץ בשנת 2008 והוא מכיל שתי גרסאות, האחת הינה גרסה המתאימה לילדים בין הגילאים 6-12 והשנייה מתאימה למתבגרים ולבוגרים בין 13-90 שנים.

כ- 10 אחוז ילדים בישראל סובלים מבעיות קשב וריכוז

ציטוט מתוך תוכנית של פרופסור רפאל (רפי) קרסו ערוץ 10. 

מה הן הפרעות קשב וריכוז?

הבסר מאת פרופסור איתי ברגר מתוך ראיון לתוכנית של פרופסור רפי קרסו לערוץ 10

קטיגוריות המבחן

אבחון מוקסו מודד 4 מרכיבי קשב שונים של הנבדק. בודק האם יש תפקוד לקויי באחד ממדדי הקשב והריכוז, ואם כן, הוא מעריך את מידת החומרה של ליקוי הקשב והריכוז.

 • המרכיב הראשון שהמבחן בודק זה הקשב, וזה נבדק בעזרת מבחני איתור גירויים מסוימים ורישום תגובה להם. בעיות בתחום זה משקפות את חוסר היכולת של הנבדק להפנות קשב לסביבה או לפרטים מסוימים כאשר יש צורך לכך.
 • מרכיב שני, התזמון TIMING, כך שנבדקת היכולת של הנבדק להגיב לגירוי מסוים בטווח מדוד של זמן. אדם אשר יש לו בעיות בתזמון ייתכן ויהיה מסוגל להעריך את הסביבה באופן נכון, אך יתקשה להגיב באופן מתוזמן לשינויים בסביבה.
 • מרכיב שלישי זה האימפולסיביות: הנטייה של הנבדק להגיב בחוסר התאפקות ובנקודת זמן מהירה לפני בדיקת הסיטואציה ומתן מספיק חשיבה לאירוע המתרחש מולו. הדבר שיקשה עליו להגיב באופן נכון ומתאים לסיטואציות הרצות בפניו.
 • מרכיב רביעי שנבדק במבחן זה, היפראקטיביות, פעילות יתר. המדד הזה מעריך את הקושי להימנע מפעילויות בלתי רצויות או לא הכרחיות והיכולת לא להתעסק איתן ולהתמקד בפעילות העיקרית. ליקוי באספקט הזה, עלול לגרום לקושי בביצוע המטלות הדרושות עקב התעסקות בתפל ובמסיחים אחרים ולא בעיקר.

תוצאות המבחן

תוצאות המבדק מחולקות לשני חלקים. פרופיל קשב וריכוז (תוצאה של ביצועי הנבדק ביחס אל מול קבוצת הנורמה בהתאמה לגיל ומגדר הנבדק) וכן פרופיל אישי, או גרף ביצועי (שבו ניתן לראות את ביצוע המטופל לאורך המבדק, תחת סוגי המסיחים השונים).

כל פרופיל מגיע עם ציונים, שלפיהם ניתן לאמוד את מידת יכולתו של הנבדק להתמיד במשימה, לא להיות מוסח על ידי אלמנטים שהוגדרו מראש וכן הלאה. המבחן זהה לכל הגילאים מגיל 6 ואילך, הנורמות הינן תלויות גיל.

מה ההבדל בין אבחון (MOXO) לעומת TOVA

הדמיון הוא ששניהם מבחנים ממוחשבים הבודקים קשב מתמשך. עם מבחן מוקסו נבדל ממבחן טובא, בזה שהוא מבוצע ללא השפעה של תרופות כגון ריטלין, קונסרטה וכו' וגם בסיבה המדמה את החיים היומיים לעומת טובא שמבוצע בסיביה שקטה ומותאמת.

אחוז הדיוק במבדק מוקסו עומד על כ-95%, זאת לעומת 80% עד 85% דיוק במבחן טובא. גם כן חשוב לציין שמוקסו פותח ותוקנן על אוכלוסייה ישראלית לעומת טובא שנבדק ותוכנן בראשונה עבור האוכלוסייה האמריקאית.

אהבתם את הכתבה? שתפו אותה עם החברים והמשפחה שלכם על מנת שגם הם ישמרו על אורח חיים בריא.

כתבו תגובה

   השאירו תגובה

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

   טיפים והמלצות שיעזרו לכם לשפר את אורח החיים הבריא שלכם ומידע רפואי כללי! הצטרפו לקבוצה בוואטסאפ "מדפלוס התראות"

   מד+ שירותי רפואה מתקדמים

   מלאו את הטופס:

   אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
   מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

   מדפלוס (MedPlus)
   Logo