/
/
סרטן הכבד: הסוגים, גורמים, תסמינים, כיצד מאבחנים ודרכי הטיפול

סרטן הכבד: הסוגים, גורמים, תסמינים, כיצד מאבחנים ודרכי הטיפול

סרטן הכבד הוא החמישי בשכיחותו בעולם מבין סוגי הסרטן השונים. סרטן כבד ראשוני מאופיין במהלך מהיר מאוד. ללא טיפול, נפטרים רוב הלוקים סרטן הכבד תוך שלושה עד שישה חודשים מזמן האבחנה. סרטן הכבד נפוץ בעיקר בקרב גברים והוא פוגע בעיקר בבני חמישים ומעלה.

תפקיד הכבד בגוף האדם

הכבד הוא האיבר הגדול ביותר בגוף. הוא נמצא בחלקה העליון של הבטן ומחולק למקטעים הנקראים אונות. בין תפקידיו הרבים והחשובים של הכבד: ייצור חלבונים, השמדת חומרים מזיקים המגיעים לגוף, סילוק חומרים שאינם נחוצים לגוף, פירוק מזון, ייצור מיצי מרה ועוד.

סוגי סרטן הכבד

כל הדם שנמצא בגופנו עובר דרך הכבד, לכן הוא נגיש מאוד לתאים סרטניים העוברים במחזור הדם. הכבד יכול להיפגע משני סוגי סרטן עיקריים.

 • סרטן כבד ראשוני – סרטן כבד ראשוני הוא סרטן המתפתח ברקמות הכבד עצמו. לחולים בסרטן כבד ראשוני במצב מתקדם, קשה מאוד למצוא תרופה. הכבד מורכב ממספר סוגים של תאים ולכן יכולים להתפתח בו סוגי סרטן שונים.
 • סרטן כבד משני – סרטן כבד משני או שניוני, הוא סרטן המתפתח באיבר אחר בגוף ומתפשט אל הכבד בעזרת מחזור הדם. במקרים בהם לא ניתן לאבחן את מקור הסרטן השניוני, יכונה המצב: סרטן גרורתי ממקור ראשוני לא יודע.

הגורמים לסרטן הכבד

הגורם לסרטן משני בכבד יהיה תמיד סרטן ראשוני במקום אחר בגוף, שתאים סרטניים ניתקו ממנו והגיעו אל הכבד דרך מחזור הדם. אלו הם גורמי הסיכון העיקריים לסרטן כבד ראשוני:

 • מומים מולדים בכבד –  לאנשים בעלי מומים מולדים בכבד, סיכויים גבוהים יותר ללקות בסרטן הכבד מאשר לאנשים בעלי כבד בריא.
 • שחמת הכבד – שחמת הכבד היא צלקת בכבד העלולה להיגרם בעקבות שתייה מופרזת של אלכוהול, צהבת B או C, או מהמוכרומטוזיס. למעלה מחמישים אחוז מהאנשים שאובחנו כחולים בסרטן הכבד לקו גם בשחמת הכבד.
 • המוכרומטוזיס – המוכרומטוזיסהיא מחלה גנטית המתבטאת באגירת כמויות גדולות של ברזל. החולים במחלה זו, נמצאים אף הן בקבוצת הסיכון לסרטן הכבד.

תסמינים ראשונים ומתקדמים של לסרטן הכבד

מחלות כבד

רוב הסימפטומים לסרטן הכבד יופיע בשלבים מתקדמים של המחלה ולכן קיים קושי רב בגילוי מקודם של המחלה.

 • אובדן תיאבון – אובדן תיאבון או ירידה בלתי מוסברת במשקל, עלולים להצביע על התפתחות של סרטן הכבד.
 • כאבי בטן – תחושת אי נוחות בחלקה העליון של הבטן שעלולה להגיע לכדי כאב. תופעה זו נובעת מכך שהכבד המוגדל לוחץ על העצבים שמתחת לסרעפת. לעיתים  מתפשט הכאב גם לכתף הימנית.
 • צהבת – במקרה של חסימה בדרכי המרה, חלק ממיצי המרה המופרשים מהכבד עלולים לחזור אל מזור הדם ולגרום לצהבת. בין סימני הצהבת: הפיכת העור והחלק הלבן של העין לצהובים, גרד בעור, שתן כהה וצואה בהירה
 • מיימת  – הצטברות של נוזלים בבטן כתוצאה מפגיעה של תאי הסרטן בכבד או במערכת הלימפה באזור.

במקרה של הופעת סימפטום כזה או אחר מן הרשימה יש לשקול לפנות לרופא המשפחה שלכם בקופת החולים (כללית, מכבי, מאוחדת, לאומית) או במקרים חריגים לבית החולים או לשירותי רפואה דחופה באזור מגוריכם.

זימון תור לאבחון וטיפול מהיר באופן פרטי

זימון תור מהיר באופן פרטי

אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום, במספר טלפון 03-772-42-73 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

כיצד מאבחנים את סרטן הכבד

אבחנת סרטן הכבד תתחיל לרוב אצל רופא המשפחה שלך, שיפנה אותך אל רופא מומחה בבית החולים כדי לעבור מספר בדיקות. הבדיקות הראשוניות בבית החולים יכללו סריקה של כל הגוף כדי לזהות סימנים של סרטן במקומות אחרים. בדיקה זו תסייע לרופא לקבוע אם הסרטן הוא ראשוני או משני. בהמשך ייתכנו הבדיקות הבאות:

 • סריקת אולטרסאונד של הבטן – סריקה זו עושה שימוש בגלי קול ויוצרת הדמיה המאפשרת לרופא לבדוק את האברים הפנימיים.
 • סריקת בדיקת CT של הבטן – סריקה היוצרת הדמיה תלת מימדית של פני הגוף. הסריקה אורכת זמן רב יותר מאשר צילום רנטגן,  ומשמשת לזיהוי מדויק של מיקום הגידול ומצבו.
 • הדמיית תהודה מגנטית (בדיקת MRI) -סריקה המתבצעת על ידי שדות מגנטיים כדי לייצר הדמיה של פנים הגוף.
 • ביופסיה – במקרה של אבחנת סרטן משני, אין בדרך כלל צורך בביופסיה. במקרים בהם לא אובחן סרטן קודם לכן, תידרש ביופסיה – נטילת דגימה מהתאים הנגועים לתורך בדיקה מיקרוסקופית.
 • לפרוסקופיה – הליך שבו מוחדר אל חלל הבטן באמצעות ניתוח קטן, טלסקופ זעיר. הטלסקופ מאפשר לרופא לראות את רקמת הכבד ואף ליטול דגימות ממנה.

דרכי טיפול בסרטן הכבד

הטיפול העיקרי בסרטן כבד הוא כימותרפיה. במקרים רבים סרטן משני בכבד יגיב היטב לטיפול הכימותרפי המותאם לסרטן הראשוני.

 • טיפול כימותרפיה – סרטן כבד משני יטופל בתרופות הכימותרפיות המתאימות לסרטן הראשוני. לא ניתן לרפא סרטן כבד משני בעזרת כימותרפיה, אך הטיפול יכול לצמצם את מימדי המחלה.
 • ניתוח  – השתלות כבד אינן מקובלת בקרב חולי סרטן הכבד עקב חוסר יעילותן. אם התאים הסרטניים מרוכזים במקום אחד ניתן לבצע כריתת כבד חלקית.
 • טיפול בהקפאה  – טיפול באמצעות מתקן המזרים חנקן נוזלי אל תוך הגידול ומשמיד את התאים הסרטניים.
 • טיפול רדיואקטיבי – טיפול בגרורות שלא ניתן להסיר בניתוח, במהלכו מוזרקים בעזרת צנתר גרגרים זעירים של חומר רדיואקטיבי אל האזורים הנגועים בכבד.

שירותי רפואה פרטיים VIP

הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

שירותי רפואה פרטיים VIP

הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

מד+ שירותי רפואה מתקדמים

אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

מלאו את הטופס:

מדפלוס (MedPlus)
Logo