סובלים מכאבי בטן עליונה? גלו ממה הוא יכול לנבוע וכיצד ניתן לאבחן ולטפל בו

2023-11-28

הבטן העליונה שלנו נמצאת בערך בין הצלעות והטבור. בד"כ רופאים מחלקים את הבטן לאזורים על מנת להקל על אבחון הבעיה ומיקום הכאב של הנבדק. כשאומרים כאבי בטן עליונה, זה יכול לנוע בין כאבים שנובעים מכאבי שרירים, בעיות עיכול ואף בעיות בכיס מרה ודרכי מרה.

הנה כמה עובדות מעניינות על חלל הבטן העליון:

 • בטן העליונה מכילה את השריר הגדול ביותר בגוף, השריר הרוחבי הבטני.
 • בחלל הבטן העליון יש את האיברים הבאים:
  • כבד, איבר גדול בצורת פרסה שנמצא בצד ימין של בטן העליונה. הכבד אחראי על תהליכים רבים בגוף, כולל חילוף חומרים, פירוק רעלים וייצור נוזל המרה.
  • טחול, איבר קטן שנמצא בצד שמאל של בטן העליונה. הטחול אחראי רמות תאים דם אדומים, לבנים וטסיות והגנה על הגוף מפני זיהומים.
  • כליות, איברים בצורת שעועית שנמצאים בצדדים של בטן העליונה. הכליות אחראיות על סינון הדם והפרשת פסולת מהגוף.
  • לבלב, איבר בצורת דלעת שנמצא בחלק הקדמי של בטן העליונה. מסייע בתהליך העיכול והווסת של רמות הסוכר בדם ומייצר אנזימי עיכול המסייעים בפירוק של חלבונים, שומנים ופחמימות.
  • קיבה, איבר בצורת שק שנמצא בחלק העליון של בטן העליונה. הקיבה אחראית על קיבול ועיכול המזון.
  • מעי הדק, הינו בצורת צינור שנמצא בחלק התחתון של בטן העליונה והתחתונה. "הצומת המרכזי" של מערכת העיכול, שבו מתרחשים תהליכי פירוק וספיגה של המזון.

איזה סוג כאבי בטן יש?

על מנת לטפל בכאבי בטן, ננסה למקם את הכאב לפי חילוק הבטן לרבעים:

 • שמאלי עליון
 • ימיני עליון
 • ימני תחתון
 • שמאלי תחתון.

בשביל לאבחן את כאב הבטן, צריך לתאר אותו לפי סוג ואופן הכאב: קל, בינוני או חמור. עמום או חד. מפושט או נקודתי. שורף או משפשף. יציב, מתקדם או קוליקי (מגיע בגלים).

כמו כן, בשביל לאבחן את הבעיה בדייקנות, יש לתאר את הכאב, אם הוא חוזר ומופיע בזמנים מסוימים או בנסיבות מסוימות. לדוגמה, האם מרגישים את הכאב:

 • אחרי האוכל
 • לאחר שכיבה
 • בכיפוף הגוף
 • כאשר מרימים חפץ מסויים
 • הסיבות השכיחות ביותר לכאבי בטן עליונה

אילו איברים גורמים לכאבים בבטן העליונה?

איברי הבטן העליונים שלנו כוללים את: קיבה, טחול, כבד, לבלב, כיס ודרכי מרה.

כאבים בשרירי הבטן העליונה

מספר שרירי בטן עיקריים נפגשים בבטן העליונה, ופגיעה באחד מהם עלולה לגרום לכאבי בטן עליונה. שרירי הבטן העיקריים הם:

 1. שריר הבטן הישר (Rectus abdominis): זהו השריר הגדול והבולט ביותר בבטן. הוא עוזר לשמור על יציבות עמוד השדרה ולהרים את הגוף.
 2. שרירי הבטן האלכסוניים (Obliques): אלו הם שני זוגות של שרירים הממוקמים בצדדים של הבטן. השריר האלכסוני החיצוני עוזר לסובב את עמוד השדרה ולהכווין את תנועת הגוף. השריר האלכסוני הפנימי עוזר ליציבות הבטן.
 3. שרירי הרחב הבטני (Transversus abdominis): אלו הם שרירים דקים ועבים המכסים את שרירי הבטן האחרים. הם עוזרים לשמור על הבטן יציבה ומוגנת.

גורםתסמינים נפוציםסימניםטיפול
פציעה ישירהכאב מקומי, נוקשות, קושי בתנועהנפיחות, שטף דם, חבורהמנוחה, קרח, לחץ, הרמת הגפה
מתח שרירי יתרתחושת מתיחה בתנועה או כאב מקומיאין סימנים חיצונייםמנוחה, מתיחות, תרופות משככות כאבים
דלקת או זיהוםכאב מקומי, נוקשות, חום, בחילותנפיחות, אדמומיות, חוםתרופות אנטיביוטיות או אנטי-דלקתיות
מחלה
 • כאבי בטן תחתונים או עליוניים
 • עצירות או שלשולים
 • חום
 • בחילות והקאות
 • ירידה במשקל
תלוי במחלהתלוי במחלה

צפק (בלועזית: פריטונאום; TA: Peritoneum)

הצפק הוא קרום דק המכסה את חלל הבטן העליונה ומקיפה את האיברים הפנימיים. החלל בפנים הוא חלל הצפק, המכיל כמות קטנה של נוזל המסייע להגנה על האיברים.

מחלות הצפק יכולות להשפיע על הרקמה עצמה או על הנוזל בחלל הצפק. מחלות אלו עלולות לגרום לכאבי בטן עליונה שבדרך כלל מלובים בתסמינים, כגון חום, בחילות והקאות.

אבחון מחלות הצפק כולל בדיקה גופנית, בדיקות דם ובדיקות הדמיה, כגון אולטרסאונד, CT או MRI.

כאבים באזור המעיים

החלקים העליונים של שני המעיים (המעי הגס הרוחבי והתריסריון) עוברים דרך החלק התחתון של אזור הבטן העליון. מחלות המשפיעות על מקטעים אלה עלולות לגרום לכאבים בבטן העליונה ולעתים קרובות מלווים בתסמינים נוספים, כגון בחילות והקאות.. זה יכול לנבוע  ממגון סיבות רבות כמו:

בין הסיבות האפשריות לכאבים באזור העליון של הבטן ניתן למנות:

 1. דלקת: דלקת במעיים יכולה להיגרם ממגוון גורמים, כולל זיהום, מחלה אוטואימונית או תזונה לא נכונה.
 2. דלקת התוספתן: דלקת התוספתן היא מצב חירום רפואי שעלול לגרום לכאבים בטן חזקים בצד ימין התחתון של הבטן.
 3. מחלות מעי דלקתיות (IBD): כגון קרוהן וקוליטיס כיבית, הן קבוצה של מצבים כרוניים הגורמים לדלקת במעיים העליון או התחתון.
 4. גידול: סרטן במעיים יכולים לגרום לכאבי בטן, לעתים קרובות מלווים בתסמינים נוספים, כגון שינוי ביציאות או ירידה במשקל.

אם אתם חווים כאבים בבטן העליונה, חשוב לפנות לרופא כדי לאבחן את הגורם ולקבל טיפול מתאים.

כליות ושופכנים

הכליות, השופכנים, שלפוחית השתן והדרכי השתן הם איברים המרכיבים את מערכת השתן. הכליות ממוקמות בגב, מאחורי איברי הבטן העליונה. השופכנים הם צינורות המחברים את הכליות לשלפוחית השתן. שלפוחית השתן היא איבר שרירי הממוקם בבטן התחתונה בצד שמאל. דרכי השתן הן צינורות המוליכים שתן מהשלפוחית אל מחוץ לגוף.

אזור הכאבסימפטומיםסוג מחלהסוג אבחון
כאב בטן מקרין לגבכאב חד או עמום בצד הגב העליון, המקרין לבטן התחתונהזיהום בדרכי השתן, אבנים בכליות, מחלות כרוניות, פציעותבדיקה גופנית, בדיקות דם, בדיקות הדמיה
כאב בשופכניםכאב חד או עמום במקומות הבאים: בצד הגב העליון, בבטן התחתונה, במפשעה, בגב התחתוןזיהום בדרכי השתן, אבנים בכליות, מחלות כרוניות, פציעותבדיקה גופנית, בדיקות דם, בדיקות הדמיה

 

לב – ריאות

לפעמים כאבים בחזה יכולים להקרין לבטן עליונה. לכן חשוב לציין, שבגלל האופן שבו פגיעות לבביות, מקרינות לבטן, מדי פעם התקף לב עלול לחקות כאב בטן. לכן, כאב בטן המלווה בקוצר נשימה או תחושת לחץ בחזה, יכול לנבוע ממקור לבבי וזה מקרה המחייב הערכה רפואית מיידית.

8 הסיבות העיקריות לכאבים בחלק העליון של הבטן

סימנים לקלקול קיבה

כאב או אי נוחות (אפיגסטרי) מתחת לצלעות לאחר אכילה באזור הבטן העליונה הוא אחד המאפיינים המובהקים של הפרעות עיכול, במיוחד עם הרגשת צריבה. הצריבה קשורה, בדרך כלל, לחומצות הקיבה אשר מופרשות במהלך העיכול. זה יכול להופיע במחלת ריפלוקס גסטרו-וופגיאלי (GERD) וצרבת.

כאבי שרירים בבטן

מתיחת או התכווצות שריר הקיבה, הינה פעולה שכיחה. זה יכול להופיע לאחר הרמת חפצים כבדים, הרמת משקולות, פעילות גופנית או אפילו משיעול. מתיחת שרירי הבטן העליונה היא סיבה שכיחה לכאבי בטן עליונה.

כיב פפטי ואולקוס

שחיקה ופציעה של קירות מע' העיכול, על ידי חומצת הקיבה או על ידי זיהום חיידקי מסויים. עלולים לגרום לכיבים (פצעים) בקיבה ובתריסריון. כיב קיבה גורם בדרך כלל לכאב בטן שורף, משפשף וחודר.

מהו בקע סרעפתי?

בקע סרעפתי מתרחש כאשר אחד מהאיברים הפנימיים או הרקמות, דוחפים החוצה, דרך פתח (פגם) בדופן השריר שבדרך כלל עוטף אותם. בקע עלול לגרום לכאב כאשר הוא נתקע או נכלא מחוץ לפתח. רוב הבקעים נמצאים בבטן.

אבנים בכיס המרה

אבן מרה (Gallbladder stones) שנתקעה איפשהו בדרכי המרה, היא גורם שכיח לכאבים ודלקות בכיס המרה, וגם לדלקת בלבלב. זה גורם לכאב הולך וחוזר, Biliary colic – כאבי בטן עזים בשיאם ושנעלמים לאט. הכאב מתרחש בפרקים, לעתים קרובות לאחר אכילה.

דלקת לבלב

לדלקת הלבלב יש מספר סיבות אחרות מלבד אבני מרה. לעתים רחוקות יותר, סרטן הלבלב יכול לגרום לכאב בלבלב. כאב לבלב, יכול להקרין לגב או לאמצע הבטן, או לחלק השמאלי העליון.

חסימות מעיים

חסימה במעי הגס או במעי הדק, באזור הבטן העליונה, עלולה לגרום לכאב שם. מזונות מסויימים, ושתיית משקאות מוגזים, עלולים לגרום לנפיחות הלוחצת על איברים אחרים, מה שגורם לכאב נרחב יותר.

סובלים מכאבי בטן בתדירות גבוה? גלו את רשימת המזונות הגרועים ביותר לבריאות המעיים שלכם

כאבים בצד שמאל העליון של הבטן: טחול מוגדל

טחול מוגדל, עשוי להיות הגורם לכאבי בטן שמאלית עליונה. זיהומים ומחלות כבד הן סיבות נפוצות. אם נפצע הטחול בטראומה לדוגמה, ישנו סיכוי שהוא עלול להיקרע ולדמם. קרע בטחול עלול לגרום לדימום פנימי מסוכן ומהווה מצב חירום רפואי מסכן חיים. חייב טיפול רפואי דחוף.

בדיקות נפוצות לאבחון כאבי בטן

כאבי בטן יכולים להיגרם ממגוון סיבות, החל ממחלות זיהומיות ועד למחלות כרוניות. כדי לאבחן את הגורם לכאבי הבטן ולתת את הטיפול המתאים, יש לבצע בדיקות שונות.

בדיקות גופניות

נעשית על ידי רופא היא לרוב זאת הבדיקה הראשונית שנעשית על ידי רופא לאבחון כאבי בטן. הרופא יבדוק את הבטן העליונה, התחתונה והצדדים כדי לזהות סימנים פיזיים, כגון:

הגדלה של האיברים הפנימיים, כגון הטחול והכבד, נפיחות, רגישות, נוקשות, בקעים ועוד. אם היו סימנים מחשידים לאחר מימוש הרופא יקבע בדיקות נוספות.

בדיקות מעבדה

בדיקות דם מקיפות יכולות לספק מידע חשוב על מצב הגופני של המטופל. בדיקות דם נפוצות לאבחון כאבי בטן כוללות:

 • ספירת דם מלאה (CBC): בדיקה המעניקה תמונה מפורטת של המרכיבים השונים של הדם, כולל תאי דם אדומים, תאי דם לבנים וטסיות דם. הבדיקה מסייעת לרופאים לאבחן מגוון מצבים רפואיים, כולל אנמיה, זיהום או דלקת ועוד. ונחשבת יחסית לפשוטה לביצוע ואינה כרוכה בסיכון רב.
 • בדיקת תפקודי כבד (Liver function tests): מטרת הבדיקה לבדוק את תפקוד הכבד. אם חליחה יש פגיעה זה עלול להוביל לכאבי בטן.
 • בדיקת CRP בדם: בדיקות אלו מודדות את רמות הדלקת בגוף. עלייה ברמות הדלקת עלולה להצביע על מחלת מעי דלקתית.

בדיקות הדמיה

בדיקות הדמיה יכולות לספק תמונה פנימית של איברי הבטן. בדיקות נפוצות לאבחון כאבי בטן כוללות:

צילום רנטגן באזור הבטן ומערכת העיכול: צילום רנטגן של הבטן יכול לעזור לזהות הגדלת איברים, חסימת מעיים או אבנים בכליות.

 • אולטרסאונד בטן: בדיקה זו משתמשת בגלי קול כדי ליצור תמונה של איברי הבטן. עזורת לזהות דלקות, גידולים או אבנים.
 • CT בטן: בדיקת סיטי היא בדיקת הדמיה מתקדמת יותר שיכולה לספק תמונה תלת-ממדית של איברי הבטן. CT בטן יכול לעזור לזהות בעיות אנטומיות, כגון גידולים או דלקות.

בדיקות אנדוסקופיות

בדיקות אנדוסקופיות מבוצעות באמצעות מכשיר דק וגמיש הנקרא אנדוסקופ. האנדוסקופ מוכנס לגוף דרך חור קטן, כגון הפה או פי הטבעת.

 • גסטרוסקופיה: בדיקה זו משמשת לאבחון בעיות במערכת העיכול העליונה, כגון כיב קיבה או דלקת בקיבה.
 • קולונוסקופיה: בדיקה זו משמשת לאבחון בעיות במעי הגס, כגון סרטן המעי הגס או דלקת מעי דלקתית.

טיפול בכאבים בבטן העליונה

כאבי בטן פשוטה של הפרעות עיכול, גזים וכו', ניתן לטפל בהם בסותרי חומצה ללא מרשם (OTC). לכאבי בטן יותר אגריסיביים ודלקת מקומית, NSAIDs (תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות) כגון אספירין או איבופרופן עשויים לעזור.

חשוב לציין שאלה אינם פתרונות ארוכי טווח לכאב מתמשך. אם החולה זקוק לשיכוך כאבים לעתים קרובות, או אם זה לא עובד מספיק טוב, יש לפנות לרופא לקבלת טיפול הולם.

אם אתם סובלים מכאבי בטן חזקים, יש לשקול לפנות לרופא המשפחה או הגסטרואנטרולוג דרך קופת החולים (כללית, מכבי, מאוחדת, לאומית) או באופן פרטי.
במקרים חריגים ניתן לפנות לבית החולים או לשירותי רפואה דחופה באזור מגוריכם.

תשובות לשאלות נפוצות

איפה נמצאות הכליות?

הכליות מוקפות ע"י מספר איברים ותעלות, כולל: הסרעפת, מעיים, הצלעות, אבי העורקים הבטני, שרירי הבטן והשופכנים.

הכליות נמצאות בחלק האחורי-עליון של חלל הבטן, ליד המותניים. הכליה הימנית נמצאת בצד הימני של עמוד השדרה, והכליה השמאלית נמצאת בצד השמאלי של עמוד השדרה.

הכליה הימנית נמוכה ב-2.5 ס"מ מהכליה השמאלית בגלל שהיא נדחפת מלמעלה על ידי הכבד.

ממה יכולים להיות כאבי בטן עליונה בהריון?

המקרים השכיחים הם כאשר העובר גדל ומתחיל לדחוף כנגד איברי הבטן העליונים. זה גם נפוץ לכאבי גדילה כתוצאה ממתיחה של שרירים, רצועות ורקמות. כאב מתמשך, חמור או חד עשוי להוות אזהרה על סיבוכי הריון.

מה זה דלקת הצפק (Peritonitis) פריטוניטיס?

דלקת בצפק (Cavitas peritonealis) עלולה לגרום לכאב מפוזר בכל הבטן. זה נגרם בדרך כלל על ידי זיהום חיידקי, אבל יכול להיגרם גם על ידי אובדן זרימת דם לרקמות (איסכמיה מזנטרית).

האם כאבים בקיבה העליונה יכולים להעיד על מחלה?

חיידק קיבה חולף או זיהום ויראלי עלולים לגרום לדלקת זמנית בקיבה ולעיתים במעיים (Gastroenteritis) גסטרו-אנטריטיס. ישנם עוד מחלות אשר יכולות לגרום לדלקות כרוניות בקיבה ולכאבי קיבה בהמשך.

מחלות אוטואימוניות, ריפלוקס מרה וסרטן הקיבה הם חלק מהגורמים הפחות שכיחים הגורמים לכאב.

האם הכאבים בבטן העליונה יכולים להיות בגלל מחלות לב או ריאות?

פחות שכיח, מחלות חזה או טראומות, המשפיעות על הלב או הריאות עשויות להקרין כאב לבטן העליונה. זה עשוי לכלול תסחיף ריאתי, זיהום בחזה, התקף לב או פריקרדיטיס.

אהבתם את הכתבה? שתפו אותה עם החברים והמשפחה שלכם על מנת שגם הם ישמרו על אורח חיים בריא.

כתבו תגובה

   השאירו תגובה

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

   מד+ שירותי רפואה מתקדמים

   אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
   מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

   מלאו את הטופס:

   מדפלוס (MedPlus)
   Logo