מה זה הליקובקטר פילורי: תסמינים, אבחון וסוגי טיפולים

2023-11-28

הליקובקטר פילורי (Helicobacter pylori) הינו חיידק שחיי בדרך כלל בקיבה של בני אדם בצורה סימביוטית ללא בעיות מיוחדות. בעוד שרוב האנשים הנגועים בהליקובקטר פילורי אינם חווים תסמינים או סיבוכים, במקרים מסוימים, החיידק יכול לתקוף ולחדור את הבטנה המוקוזית של הקיבה או התריסריון, לגרום לזיהום ולמחלות כגון כיבים פפטיים ואף לגרום לסרטן הקיבה במקרים קשים יותר.

הליקובקטר פילורי תסמינים

8 גורמי עיקרים הליקובקטר פילורי

ישנם מספר גורמי סיכון המגבירים את הסבירות לחלות בזיהום בהליקובקטר פילורי:

 1. גיל: זיהום הליקובקטר פילורי שכיח יותר בקרב מבוגרים.
 2. מיקום גיאוגרפי: זיהום הליקובקטר פילורי שכיח יותר במדינות מתפתחות עם תברואה לקויה.
 3. אנשים עם מצב סוציו-אקונומי נמוך נוטים יותר להידבק בהליקובקטר פילורי.
 4. תנאי מחיה צפופים: זיהום הליקובקטר פילורי יכול להתפשט בקלות בתנאי חיים צפופים, כמו בבתי כלא או בצריפים צבאיים.
 5. היסטוריה משפחתית: אנשים עם היסטוריה משפחתית של זיהום בהליקובקטר פילורי נוטים יותר להידבק בעצמם.
 6. היגיינה לקויה: היגיינה אישית לקויה, כגון אי נטילת ידיים לאחר יציאה מהשירותים, עלולה להגביר את הסיכון לזיהום בהליקובקטר פילורי.
 7. מזון – הדבקה בהליקובקטר פילורי יכולה להתרחש באמצעות צריכת מזון או מים מזוהמים.
 8. מצבים רפואיים מסוימים, כגון גסטריטיס (דלקת במע' העיכול) או כיב פפטי, עלולים להגביר את הסיכון לזיהום בהליקובקטר פילורי.

15 תסמינים נפוצים לחיידקים לא בריאים במעיים:

הסימנים הנפוצים המראים כי עשויים להיות חיידקים בקיבה הם:

 1. כאבי בטן ואי נוחות – זה נגרם בגלל נוכחות של חיידקים בקיבה שיכולים לגרות את רירית הקיבה, מה שמוביל לכאבים בצד שמאל של הבטן.
 2. נפיחות או גזים – מתרחשים כאשר החיידקים בקיבה מתסיסים מזון לא מעוכל, ומייצרים גזים שמובילים לנפיחות ואי נוחות.
 3. שלשולים או עצירות – גידול יתר של חיידקים בקיבה עלול לגרום לשינויים ביציאות
 4. בחילות או הקאות – סוגים מסוימים של חיידקים יכולים לייצר רעלים הגורמים לבחילות והקאות.
 5. אובדן תיאבון או תחושת שובע לאחר אכילת כמויות קטנות של מזון
 6. ריח רע מהפה באת הנשימה – חיידקים בקיבה יכולים לייצר תרכובות גופרית שעלולות לגרום לריח רע מהפה
 7. צרבת או רפלוקס חומצי
 8. עייפות או חולשה
 9. ירידה לא מכוונת במשקל – במקרים מסוימים, צמיחת יתר של חיידקים בקיבה עלולה להוביל לחוסר ספיגה של חומרים מזינים, ולגרום לירידה לא מכוונת במשקל
  • אנמיה ומחוסר בברזל – סוגים מסוימים של חיידקים כמו הליקובקטר יכולים להפריע בתהליך ספיגת הברזל בגוף האדם, מצב זה יכול להוביל לאנמיה מחוסר ברזל.
  • מחסור בוויטמין B12 – צמיחת יתר של חיידקים בקיבה עלולה להוביל לחוסר ספיגה של ויטמין B12, מה שמוביל למחסור.
 10. פריחות בעור או גירוד
 11. כאבי מפרקים
 12. כאבי ראש
 13. דיכאון או חרדה
 14. נדודי שינה או שינה משובשת
 15. דלקת כרונית במעיים

חשוב לציין כי אחד או יותר מהתסמינים ברשימה יכול להיגרם ע"י מגוון מצבים אחרים, ולכן חשוב לפנות לרופא המשפחה שלכם דרך קופת החולים (כללית, מכבי, מאוחדת, לאומית) או במקרים חריגים לבית החולים או לשירותי רפואה דחופה באזור מגוריכם לקבלת אבחנה מדויקת ותוכנית טיפול. בנוסף, לא כל החיידקים בקיבה מזיקים, וחלקם אף מועילים לעיכול ולבריאות הכללית.

אבחון של הדבקה הליקובקטר פילורי

האבחנה של הדבקה בהליקובקטר פילורי נעשית בדרך כלל באמצעות שילוב של בדיקות. הבדיקות הנפוצות ביותר כוללות:

 • בדיקת דם: בדיקת דם משמשת לאיתור נוכחות של נוגדנים להליקובקטר פילורי. עם זאת, זה לא תמיד אמין מכיוון שהוא יכול לייצר תוצאות שליליות שגויות false negative.
 • בדיקת נשיפה או Breath Test / Urea Breath Test: בדיקת נשיפה משמשת לאיתור נוכחות הליקובקטר פילורי בקיבה על ידי מדידת רמת הפחמן הדו חמצני שמייצר החיידק.
 • תרבית צואה (Stool cult profile): בדיקת צואה משמשת לאיתור נוכחות של אנטיגנים הליקובקטר פילורי בצואה.
 • אנדוסקופיה:: אנדוסקופיה כוללת החדרת צינור גמיש עם מצלמה לקיבה כדי לחפש סימנים של זיהום הליקובקטר פילורי. במהלך הפרצדורה, ניתן גם לקחת ביופסיה כדי לאשר את נוכחות החיידק.

טיפול רפואי בזיהום הליקובקטר פילורי:

הטיפול הרפואי בזיהום הליקובקטר פילורי כולל בדרך כלל שילוב של אנטיביוטיקה ותרופות להפחתת חומצה. האנטיביוטיקה הנפוצה ביותר כוללת קלריתרמיצין, אמוקסיצילין ומטרונידזול. תרופות להפחתת חומצה, כגון מעכבי משאבת פרוטון (PPI), ניקסיום או אומפרזול משמשות גם להפחתת כמות החומצה בקיבה, מה שיכול לעזור להקל על הסימפטומים ולקדם ריפוי.

מהלך הטיפול הסטנדרטי בזיהום H. pylori כולל בדרך כלל קורס של 7 עד 14 ימים של אנטיביוטיקה ו-PPI. עם זאת, המשטר המדויק עשוי להשתנות בהתאם למקרה האישי ולדפוסי העמידות לאנטיביוטיקה המקומית.

חשוב להשלים את כל מהלך האנטיביוטיקה כפי שנקבע, גם אם התסמינים משתפרים לפני סיום הטיפול התרופתי. אי השלמת מהלך האנטיביוטיקה עלול להוביל לעמידות לאנטיביוטיקה ולזיהום קשה יותר לטיפול.

הטיפול הטבעי בהליקובקטר פילורי:

בנוסף לטיפול התרופתי המסורתי, ישנם גם טיפולים טבעיים (לא תרופתיים) שניתן להשתמש בהם לטיפול בזיהום הליקובקטר פילורי.

 • פרוביוטיקה: פרוביוטיקה הינה תערובת של מיקרואורגניזמים חיים שיכולים לעזור לשפר את בריאות המעיים ועשויים להפחית את הצמיחה של הליקובקטר פילורי. ניתן למצוא פרוביוטיקה במזונות מותססים, כגון יוגורט וקפיר (Kefir), או לקחת כתוסף.
 • תזונה: תזונה בריאה העשירה בסיבים, פירות וירקות יכולה לעזור לקדם את בריאות המעיים ולהפחית דלקת, מה שעשוי להפחית את הצמיחה של הליקובקטר פילורי. כמו כן, חשוב להימנע ממזונות שעלולים לגרות את הקיבה ולהחמיר את המצב, כמו מזון חריף או חומצי.
 • שינויים באורח החיים: שינויים באורח החיים, כגון הפסקת עישון והפחתת צריכת אלכוהול, יכולים גם לעזור לשפר את בריאות המעיים ולהפחית את הצמיחה של הליקובקטר פילורי.
 • תרופות צמחיות: ישנן מספר תרופות צמחיות ששימשו באופן מסורתי להפחית זיהום הליקובקטר פילורי. אלה כוללים שום, דבש וג'ינג'ר. עם זאת, היעילות של תרופות אלו לא נחקרה היטב ויש להשתמש בהן בזהירות.

תשובות לשאלות נפוצות

לאיזה מחלות יכול גרום הליקובקטר פילורי?

הליקובקטר פילורי (H. pylori) הוא חיידק שמדביק את רירית הקיבה ועלול לגרום למספר מחלות. חלק מהמחלות שהליקובקטר פילורי יכול לגרום הן:

 • דלקת קיבה: זיהום הליקובקטר פילורי יכול לגרום לדלקת של רירית הקיבה, הנקראת גסטריטיס.
 • מחלת כיב פפטי: הליקובקטר פילורי עלול לגרום לכיבים בקיבה או בתריסריון (החלק הראשון של המעי הדק).
 • סרטן קיבה: זיהום כרוני של הליקובקטר פילורי נקשר לסיכון מוגבר לסרטן הקיבה.
 • לימפומה MALT: זיהום H. pylori יכול לגרום לסוג של לימפומה הנקראת לימפומה של רירית לימפואידית (MALT), שהיא סרטן שגדל לאט שמתחיל בקרומים הריריים.

לאיזה רופא לפנות אם יש תסמינים של הליקובקטר פילורי?

אם אתם חווה תסמינים של זיהום בהליקובקטר פילורי, כגון כאבי בטן, בחילות, הקאות, אובדן תיאבון, נפיחות ובעיות עיכול, עליכם לשקול לפנות לרופא גסטרו.

גסטרואנטרולוג הוא רופא המתמחה באבחון וטיפול במצבים של מערכת העיכול, לרבות כאלה הקשורים לזיהום בהליקובקטר פילורי. הם יכולים לבצע מגוון בדיקות כדי לקבוע אם יש לך זיהום בהליקובקטר פילורי, כגון בדיקת דם, בדיקת צואה, בדיקת נשיפה או אנדוסקופיה עם ביופסיה.

אם יש לך זיהום בהליקובקטר פילורי, הגסטרואנטרולוג יכול להמליץ על אפשרויות טיפול מתאימות, כגון קורס של אנטיביוטיקה ותרופות לדיכוי חומצה. הם יכולים גם לספק הדרכה כיצד לנהל את הסימפטומים שלך ולמנוע את הישנות הזיהום.

כיצד הליקובקטר פילורי שורד בסביבה החומצית של הקיבה?

הליקובקטר פילורי מסוגל לשרוד בסביבה החומצית של הקיבה על בעזרת האנזים הנקרא אוראז (Urease) אנזים חלבוני, אשר הופך אוריאה לאמוניה. לאחר מכן האמוניה מנטרלת את החומצה בקיבה, ומספקת סביבה נוחה יותר לשגשוג החיידקים.

בנוסף לייצור אוריאה (Urease), ל-H. pylori יש מנגנונים נוספים המאפשרים לו לשרוד בסביבה החומצית של הקיבה. לדוגמה, יש לו צורת ספירלה ומייצר שכבת הגנה של ריר המאפשרת לו להיצמד לרירית הקיבה ולהתיישבות בה, שם היא יכולה להימנע ממיץ הקיבה החומצי.

ל-H. pylori יש גם דרכים להסתגל ל-pH המשתנה של הקיבה. כשהמזון מתעכל והקיבה מתרוקנת, ה-pH של הקיבה הופך פחות חומצי, מה שעלול להקשות על החיידקים לשרוד. עם זאת, הליקובקטר פילורי מסוגל לחוש בשינויים אלו ב-pH ולהתאים את חילוף החומרים שלו בהתאם, מה שמאפשר לו לשרוד ולהמשיך ליישב את רירית הקיבה.

חשוב לציין שבעוד הליקובקטר פילורי מסוגל לשרוד בסביבה החומצית של הקיבה, הוא עדיין עלול לגרום לנזק לרירית הקיבה ולהוביל למחלות עיכול שונות. הסיבה לכך היא שהתגובה הדלקתית המופעלת על ידי נוכחות החיידקים עלולה לגרום לנזק לרירית הקיבה, להוביל להיווצרות כיבים או להגביר את הסיכון לסרטן הקיבה.

ההבנה כיצד הליקובקטר פילורי מסוגל לשרוד בסביבה החומצית של הקיבה חשובה לפיתוח טיפולים יעילים ואסטרטגיות מניעה למחלות הקשורות להליקובקטר פילורי. על ידי התמקדות במנגנונים המאפשרים לחיידקים לשרוד ולהתיישב ברירית הקיבה, ייתכן שהחוקרים יוכלו לפתח טיפולים חדשים שיוכלו למגר את החיידקים ולמנוע התפתחות של סיבוכים.

האם זיהום בהליקובקטר פילורי יכול לעבור מעצמו ללא טיפול?

ייתכן שזיהום בהליקובקטר פילורי חולף מעצמו ללא טיפול, אך הוא נדיר. רוב האנשים דורשים טיפול באנטיביוטיקה ותרופות מדכאות חומצה כדי להיפטר לחלוטין מהזיהום.

הליקובקטר פילורי הוא חיידק מתמשך שיכול לחיות בדופן הקיבה במשך שנים רבות ולגרום לדלקת ולפגיעה ברירית הקיבה. במקרים מסוימים, ייתכן שמערכת החיסון תוכל לחסל את החיידקים בעצמה, אך זה נדיר יחסית. ברוב המקרים יש צורך בטיפול באנטיביוטיקה ובתרופות מדכאות חומצה כדי להיפטר לחלוטין מהזיהום.

הסיבה לכך שהליקובקטר פילורי יכול להתמיד בקיבה היא משום שהוא פיתח דרכים להתחמק ממערכת החיסון ולהסתגל לסביבה החומצית של הקיבה. לדוגמה, הוא מייצר אנזים הנקרא urease שיכול לנטרל חומצת קיבה ולהפוך את הסביבה לאורח חיים יותר עבור החיידקים.

האם הליקובקטר פילורי מדבק?

הליקובקטר פילורי מתפשט לרוב בתוך המשפחה או בתנאי מחיה צפופים, שבהם אנשים נמצאים בקשר הדוק זה עם זה לפרקי זמן ממושכים. לדוגמה, אם לבן משפחה יש זיהום בהליקובקטר פילורי והוא חולק כלים, כוסות או מזון עם בני משפחה אחרים, הם יכולים להפיץ את החיידק בקלות.

החיידק יכול להתפשט גם באמצעות מגע קרוב עם נוזלי הגוף של אדם נגוע, במצבים כגון: הקאות, רוק או חומר צואה.
לדוגמה, אם מישהו עם זיהום בהליקובקטר פילורי מקיא, החיידק יכול להימצא בהקאה ויכול להתפשט לאנשים אחרים שבאים איתו במגע.

בנוסף, הליקובקטר פילורי יכול להתפשט גם דרך מזון ומים מזוהמים.
לדוגמה, אם מזון או מים מזוהמים בחומר צואה המכיל הליקובקטר פילורי, זה יכול להדביק אנשים שצורכים את המזון או המים המזוהמים.

כדי למנוע את התפשטות הליקובקטר פילורי, חשוב להקפיד על היגיינה טובה, כגון שטיפת ידיים לעיתים קרובות, במיוחד לפני הכנה או אכילת מזון, והימנעות ממגע קרוב עם אנשים שידוע שיש להם זיהום בהליקובקטר פילורי. חשוב גם לוודא שהמזון והמים מבושלים ומחוטאים כראוי כדי למנוע זיהום עם הליקובקטר פילורי או חיידקים מזיקים אחרים.

האם זיהום בהליקובקטר פילורי יכול לחזור לאחר הטיפול?

ייתכן שזיהום הליקובקטר פילורי יחזור לאחר הטיפול, במיוחד אם הטיפול הראשוני לא הצליח או אם האדם נדבק מחדש בחיידק. עם זאת, זיהומים חוזרים שכיחים פחות אם הטיפול הראשוני הצליח והאדם נוקט בצעדים למניעת הדבקה חוזרת, כגון שמירה על היגיינה והימנעות ממזון ומים מזוהמים.

לסיכום

זיהום של החיידק הליקובקטר פילורי הינו זיהום שכיח שיכול לגרום למגוון של בעיות עיכול. בעוד שטיפול רפואי באנטיביוטיקה ותרופות להפחתת חומצה הוא גישת הטיפול הסטנדרטית, טיפולים לא תרופתיים, כגון פרוביוטיקה, תזונה, שינויים באורח החיים ותרופות צמחיות, עשויים להועיל גם בהפחתת הסימפטומים והחלמה מהירה יותר.

אהבתם את הכתבה? שתפו אותה עם החברים והמשפחה שלכם על מנת שגם הם ישמרו על אורח חיים בריא.

כתבו תגובה

   השאירו תגובה

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

   מד+ שירותי רפואה מתקדמים

   אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
   מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

   מלאו את הטופס:

   מדפלוס (MedPlus)
   Logo