טיפול בפריצת דיסק ללא ניתוח: 10 דרכים להורדת כאב

2023-11-14

מדי שנה, אלפי ישראלים נאלצים להתמודד עם פריצת דיסק. מדובר בבעיה אורתופדית קשה אשר גורמת לחולשת רגליים (עד כדי שיתוק), כאבי גב, אי שליטה על שלפוחית השתן ואף אימפוטנציה. עד לאחרונה, חולים אשר לקו בפריצת דיסק חמורה הופנו אחר כבוד לניתוח מורכב. כעת, טיפול חדשני אשר "עלה לישראל" מצרפת ביחד עם הרדיולוג ד"ר סטפן בן שושן, מציע התמודדות עם פריצת דיסק ללא ניתוח ועל ידי הזרקה מקומית לעמוד השדרה.

הדיסק הוא למעשה חלק גמיש אשר נמצא בין כל שתי חוליות בעמוד השדרה בגב והוא זה אשר מאפשר את תנועתן. מדובר אפוא במעין "בולם זעזועים" של עמוד השדרה. לא אחת, ועם ההתבגרות, הדיסק עלול לצאת ממקומו הטבעי. בין השאר בגין חבלות ו/או תנועות פתאומיות. בעיקר, מדובר בתופעה הפוקדת את הדיסק הנמצא בין החוליה המותנית החמישית לבין החוליה הנמצאת מתחתיה.

כאשר הדיסק יוצא ממקומו, הוא בולט אל תוך תעלת חוט השדרה. אי לכך, נוצר לחץ על העצב אשר עלול לגרום לכאבים עזים. הכאב תלוי כמובן בגובה העצב ובחוליה אשר סמוכה לבליטת הדיסק. פריצת דיסק גורמת לכאב ותחושת נימול המקרינים על הרגל. ככל שהלחץ על העצב גדול יותר, כך החולשה של כף הרגל עלולה להיות יותר משמעותית. חשוב להדגיש כי הכאבים נובעים בין השאר מהתפתחות דלקת באזור המגע בין הדיסק לעצב. אי לכך, ישנם מקרים רבים בהם אנשים אשר סובלים מפריצת דיסק אינם מתמודדים עם כאבים כלל. ולהיפך, לעיתים דווקא אנשים עם פריצת דיסק קטנה נאלצים לסבול מדלקת משמעותית המכאיבה להם באופן יומיומי.

טיפול חדשני בפריצת דיסק

הטיפול בפריצת דיסק – מחגורת גב ועד ניתוח

לא אחת, הטיפול בפריצת דיסק יכול להיות טיפול שמרני בלבד (לדוגמא, שימוש בחגורת גב בכדי שלא להוסיף ולהעמיס על הדיסק הפגוע). כמו כן, ניתן להמשיך ולטפל בפריצת דיסק באמצעות רפואה משלימה או פיזיותרפיה. עם זאת, במקרים חמורים, כאשר הדיסק לוחץ על העצב באופן מתמיד, אין מנוס מטיפולים מורכבים יותר כגון הזרקה של קורטיזון בחלק שמעל העצב הפגוע או הזרקה אפידורלית של חומרים משככי כאבים.

במידה והטיפולים הנ"ל אינם "מביאים את הבשורה", ייתכן ולא יהיה מנוס מניתוח הוצאת הדיסק. במהלך הניתוח הנ"ל, מוצא חלק מן הדיסק. על פי רוב, הגוף מפריש חומר כלשהו אשר מסוגל להחליף את הדיסק. לעיתים, מושתל אצל החולה דיסק מלאכותי. לא אחת, החולה משתחרר לביתו לאחר מספר ימים ונאלץ להתמודד עם תקופת שיקום ארוכה במשך מספר שבועות.

הפתרון הצרפתי: ד"ר סטפן בן שושן

טיפול בפריצת דיסק ללא ניתוח: 10 דרכים להורדת כאב

טיפול בפריצת דיסק ללא ניתוח: 10 דרכים להורדת כאב

ד"ר סטפן בן שושן, אשר עלה לישראל בשנת 2005 מצרפת, הביא עימו שיטה חדשה לטיפול בפריצות דיסק. ד"ר בן שושן שימש בעבר כרדיולוג בבית החולים לה-פיקה בפאריז. כעת, הוא מבצע בישראל שיטה חדשה לטיפול בפריצת דיסק על ידי הזרקתן של תרופות נוגדות דלקת היישר לעמוד השדרה. מדובר בשיטה אשר מהווה פרי מחקר ארוך שנים שנערך בתחום בארה"ב. מחקר זה גילה כי מרבית פריצות הדיסק בארה"ב אינן ממש פריצת דיסק "קלאסיות". למעשה, במסגרת המחקר האמריקני, התברר כי מתוך 1,000 נבדקים אשר לא סבלו מכאבים, נתגלה כי כ-40% מהם סובלים מתהליך דלקתי אשר ידוע כמלווה פריצות דיסק.

נמצא כי השינויים הדלקתיים המדוברים היו אלה אשר לחצו על העצבים וגרמו למעשה לסימפטומים הזהים לאלה של פריצת דיסק. ד"ר בן שושן ניסה את המחקר גם בישראל. הוא בחן כ-100 חולים אשר היו מועמדים לעבור ניתוח לתיקון פריצת דיסק. לדבריו, שנתיים לאחר ביצוע ההזרקה, כ-80% מהחולים לא היו זקוקים לניתוח המדובר. אי לכך, ד"ר בן שושן ועמיתיו החלו לטפל בפריצות דיסק על ידי הזרקת סטרואידים לעמוד השדרה על בסיס הנחיית מכשיר CT.

לדבריו של ד"ר בן שושן

כ-70% מהמטופלים אינם חשים כאבים נוספים וכ-30% מהם זקוקים להזרקה נוספת (או שתיים).

ההזרקה נעשית בדיוק מקסימלי, על המילימטר, וזאת כאשר החומר מגיע לאזור הדלקת באופן מדויק ובטוח. לאחר ההזרקה, אשר נעשית בהרדמה מקומית, החולה נשלח לביתו. זאת כמובן לאחר כחצי שעה של ביקורת במהלכה נלקחים ממנו מדדים שונים כגון דופק, לחץ דם וכדומה.

9 דרכים טיפול בפריצת דיסק ללא ניתוח

טיפול בפריצת דיסק בגב באמצעות גלי הלם

טיפול בגלי הלם לכאבי גב

טיפול בגלי הלם הוא אופציה טיפולית לא פולשנית אשר שימשה לטיפול במגוון מצבי שריר-שלד, לרבות פריצת דיסק בגב. טיפול זה כולל שימוש בגלי קול בעלי אנרגיה גבוהה המכוונים לאזור הפגוע כדי לקדם ריפוי ולהפחית כאב.

במהלך טיפול בגלי הלם עבור פריצת דיסק, הרופא או איש צוות רפואי ישתמש במכשיר כדי להעביר את גלי הקול לאזור הפגוע. גלי הקול גורמים למיקרוטראומה לרקמות, מה שמעורר את תגובת הריפוי הטבעית של הגוף. זה יכול לעזור להפחית דלקת וכאב, ולקדם את הצמיחה של כלי דם ורקמות חדשות.

טיפול בגלי הלם מנוהל בדרך כלל בסדרה של מפגשים, כאשר כל מפגש נמשך כ-15 דקות. מספר הפגישות הנדרש יהיה תלוי בחומרת פריצת הדיסק ובתגובה של הפרט לטיפול.

מחקרים הראו שטיפול בגלי הלם יכול להוות אפשרות טיפול יעילה לפריצת דיסק בגב. לדוגמה, מחקר שפורסם בכתב העת Journal of Orthopedic Surgery and Research מצא שטיפול בגלי הלם יעיל בהפחתת כאב ושיפור התפקוד בחולים עם פריצת דיסק מותני.

חשוב לציין שטיפול בגלי הלם עשוי שלא להתאים לכולם, ותמיד עדיף להתייעץ עם ספק שירותי בריאות כדי לקבוע אם אפשרות טיפול זו מתאימה לך. בנוסף, טיפול בגלי הלם משמש בדרך כלל בשילוב עם טיפולים לא פולשניים אחרים כגון פיזיותרפיה, תרופות ומנוחה.

פיזיותרפיה

הזמנת פיזיותרפיסט עד הבית

פיזיותרפיסט יכול ללמד תרגילים לחיזוק השרירים התומכים בעמוד השדרה ולשיפור הגמישות והיציבה.

פיזיותרפיה היא גישה טיפולית לא ניתוחית לפריצת דיסק שמטרתה להפחית כאבים, להגביר את הניידות ולשפר את התפקוד באמצעות תרגילים וטיפולים ממוקדים. במקרה של פריצת דיסק, הפיזיותרפיה מתמקדת בחיזוק השרירים התומכים בעמוד השדרה, שיפור הגמישות ותיקון היציבה כדי להקל על הלחץ על העצבים הפגועים.

הנה כמה דוגמאות לתרגילי פיזיותרפיה שעשויים להיות מומלצים עבור פריצת דיסק:

 1. תרגילי ייצוב ליבה: תרגילים אלו מכוונים לשרירי הבטן והגב העמוקים התומכים בעמוד השדרה. חיזוק השרירים הללו יכול לסייע בהקלת הלחץ על הדיסקים בעמוד השדרה ולהפחית את הכאב.
 2. תרגילי גמישות: שרירים תפוסים יכולים להחמיר את הכאב ולהגביר את הסיכון לפציעה נוספת. פיזיותרפיסטים עשויים להמליץ על תרגילי מתיחה כדי לשפר את הגמישות בשרירי הירך, מכופפי הירך ושרירי הגב. דוגמאות לתרגילי גמישות כוללות מתיחות בשרירי הירך האחורי, מתיחות לכופף הירך ומתיחות גב.
 3. תיקון יציבה: יציבה לקויה עלולה להפעיל עומס נוסף על הדיסקים בעמוד השדרה ולהחמיר את הכאב. פיזיותרפיסטים יכולים ללמד תרגילים וטכניקות לתיקון יציבה, כגון לחיצות להב הכתף, תנועות סנטר.
 4. טיפול ידני: טכניקות טיפול ידני כגון עיסוי יכולות לעזור להקל על הכאב ולשפר את הניידות באזור הפגוע.

באופן כללי, פיזיותרפיה היא גישת טיפול בטוחה ויעילה ללא ניתוח לפריצת דיסק שיכולה לסייע בהפחתת כאב, שיפור התפקוד וקידום ריפוי. פיזיותרפיסט יכול לפתח תוכנית טיפול אישית המבוססת על הצרכים והמטרות הספציפיות שלכם.

טיפול כירופרקטי

טיפול כירופרקטי הוא סוג של רפואה אלטרנטיבית המתמקדת באבחון וטיפול במצבים הקשורים למערכת השרירים והשלד, במיוחד לעמוד השדרה. כירופרקטורים משתמשים במגוון טכניקות, כולל מניפולציה בעמוד השדרה, כדי ליישר מחדש את עמוד השדרה ולשפר את תפקוד מערכת העצבים.

במהלך פגישת כירופרקטיקה, הכירופרקט יבצע בדיקה גופנית ועשוי להשתמש בהדמיה אבחנתית כדי לקבוע את המיקום והחומרה של פריצת הדיסק. לאחר מכן, הם ישתמשו בידיהם או במכשירים מיוחדים כדי להפעיל כוח מבוקר על האזור הפגוע, במטרה להחזיר תנועה תקינה ויישור לעמוד השדרה.

 • אחת הטכניקות הנפוצות ביותר בשימוש בטיפול כירופרקטי היא דחף במהירות גבוהה, מניפולציות HVLA, הכוללת דחיפה מהירה וממוקדת למפרק ספציפי בעמוד השדרה. זה יכול לעזור לשחרר לחץ על העצב הפגוע ולהפחית כאב ותסמינים אחרים הקשורים לפריצת הדיסק.
 • טכניקה נוספת הנפוצה על ידי כירופרקטורים היא ניוד עמוד השדרה, הכוללת תנועות איטיות ועדינות של המפרק הפגוע כדי לשפר את הניידות ולהפחית את הכאב.
 • טיפול כירופרקטי יכול לכלול גם טיפולים משלימים אחרים כגון עיסוי, מתיחות ותרגילים כדי לעזור לשפר את הבריאות הכללית של עמוד השדרה ולמנוע פציעות עתידיות.

חשוב לציין שבעוד שאנשים רבים מוצאים הקלה מהסימפטומים שלהם באמצעות טיפול כירופרקטי, ייתכן שזה לא מתאים לכולם. תמיד עדיף להתייעץ עם ספק שירותי בריאות כדי לקבוע אם טיפול כירופרקטי הוא מהלך הטיפול הנכון למקרה הספציפי שלכם.

דיקור סיני

דיקור הוא טכניקה רפואית אלטרנטיבית שמקורה בסין וכוללת החדרת מחטים דקות לנקודות ספציפיות בגוף. על פי הרפואה הסינית המסורתית, נקודות אלו ממוקמות לאורך ערוצי אנרגיה או מרידיאנים (meridians), אשר מאמינים כמתאימים לאיברים ותפקודי גוף שונים.

מאמינים כי דיקור סיני פועל על ידי גירוי מנגנוני הריפוי הטבעיים של הגוף, כולל שחרור אנדורפינים (Endorphin) ומשככי כאבים טבעיים אחרים, והפעלת מערכת החיסון. המחטים המשמשות בדיקור הן דקות מאוד, כך שרוב האנשים חווים מעט עד לא כאב במהלך הטיפול.

לדוגמה, במקרה של פריצת דיסק, רופא דיקור עשוי להניח מחטים בנקודות לאורך מסלול העצבים הפגוע או לאורך המרידיאנים התואמים לאזור הפגוע. זה יכול לעזור להפחית כאב ודלקת על ידי קידום זרימת הדם ונוזלי הלימפה, אשר יכולים לעזור להסיר חומרי פסולת ולהפחית נפיחות.

דיקור סיני עשוי לשמש גם בשילוב עם טיפולים אחרים, כגון פיזיותרפיה או עיסוי, כדי לסייע בניהול הסימפטומים ולקדם ריפוי. בעוד שהמחקר על יעילות הדיקור לפריצת דיסק מוגבל, חלק מהמחקרים הראו תוצאות מבטיחות, ואנשים רבים מדווחים על שיפור משמעותי בסימפטומים שלהם לאחר טיפול בדיקור. כמו בכל טיפול רפואי, חשוב להתייעץ עם ספק שירותי בריאות לפני שמנסים דיקור או כל טיפול אלטרנטיבי אחר.

טיפול בעיסוי

טיפול בעיסוי הוא אפשרות טיפול לא פולשנית שיכולה לעזור להקל על כאבים ומתחים בשרירים הפגועים הנגרמים על ידי פריצת דיסק. ישנם מספר סוגי עיסוי שניתן להשתמש בהם לטיפול בפריצת דיסק, כולל:

 1. עיסוי שוודי: סוג זה של עיסוי משתמש בתנועות ארוכות, לישה ותנועות מעגליות כדי לקדם הרפיה ולשפר את זרימת הדם באזור הפגוע.
 2. עיסוי רקמות עמוק: סוג זה של עיסוי משתמש בלחץ רב יותר ומכוון לשכבות עמוקות יותר של רקמת שריר כדי לעזור להקל על כאבים ומתחים כרוניים.
 3. טיפול בנקודת טריגר: סוג זה של עיסוי מתמקד באזורים ספציפיים של הידוק וקשרים בשרירים, תוך הפעלת לחץ כדי לשחרר את המתח ולהקל על הכאב.

ניתן לשלב טיפול בעיסוי גם עם טיפול בחום או קור כדי לשפר עוד יותר את יעילותו בטיפול בפריצת דיסק. הפעלת חום על האזור הפגוע יכולה לעזור להגביר את זרימת הדם ולקדם רגיעה, בעוד שטיפול בקור יכול לעזור להפחית דלקת ולהקהות את האזור הפגוע, לספק הקלה בכאב.

לדוגמה, מטפל בעיסוי עשוי להשתמש באבנים חמות או במגבות חמות כדי להחיל חום על האזור הפגוע במהלך עיסוי שוודי. לחלופין, ניתן להשתמש בחבילות קרות או בקרח במהלך עיסוי רקמות עמוק כדי לעזור להפחית דלקת ולהקל על כאב.

חשוב לציין שטיפול בעיסוי צריך להיעשות על ידי איש מקצוע מיומן ומורשה, שכן טכניקה לא נכונה או לחץ מוגזם עלולים להחמיר את התסמינים או לגרום לנזק נוסף. חשוב גם להתייעץ עם ספק שירותי בריאות לפני שמנסים טיפול בעיסוי או כל אפשרות טיפול לא כירורגית אחרת לפריצת דיסק.

טיפול בחום ובקור

טיפול בחום ובקור, הידוע גם בשם תרמותרפיה (thermotherapy) וקריותרפיה (Cryotherapy), הוא טיפול לא פולשני הכולל הפעלת חום או קור על האזור הפגוע כדי לסייע בהפחתת כאב ודלקת. טיפולים אלה פועלים על ידי שינוי זרימת הדם לאזור הפגוע, מה שיכול לעזור להפחית דלקת ולקדם ריפוי.

טיפול בקור משמש בדרך כלל בשלב החריף של הפציעה כאשר האזור נפוח, אדום ומודלק. טיפול בקור פועל על ידי כיווץ כלי דם, אשר יכול לעזור להפחית נפיחות ולהקהות את האזור, ובכך להפחית את הכאב. דוגמאות לטיפול בקור כוללות:

 1. חבילות קרח: מרחו רטייה קרה, כמו שקית קרח או שקית של ירקות קפואים, על האזור הפגוע למשך 10-20 דקות בכל פעם, מספר פעמים ביום.
 2. טבילה במים קרים: השריית האזור הפגוע במים קרים או מקלחת קרה יכולה גם היא לספק הקלה.
 3. מכונות לטיפול בקור: מכונות אלו משתמשות במים קרים במחזור כדי לספק טיפול עקבי בקור לאזור הפגוע.
 4. טיפול בחום, לעומת זאת, משמש בדרך כלל בשלבים תת-חריפים וכרוניים של פציעה כאשר האזור פחות דלקתי ויותר נוקשה או כואב. טיפול בחום פועל על ידי הגברת זרימת הדם לאזור הפגוע, מה שיכול לעזור להרפות את השרירים ולקדם ריפוי.

דוגמאות לטיפול בחום כוללות:

 1. כריות חימום: יש למרוח קומפרס חם, כגון כרית חימום או בקבוק מים חמים, על האזור הפגוע למשך 15-20 דקות בכל פעם, מספר פעמים ביום.
 2. טבילה במים חמים: השריית האזור הפגוע במים חמים או מקלחת חמה או אמבטיה יכולה גם היא לספק הקלה.
 3. מכונות לטיפול בחום: מכונות אלו משתמשות במים חמים או באוויר במחזור כדי לספק טיפול חום עקבי לאזור הפגוע.

חשוב לציין שבעוד שטיפול בחום ובקור יכול להועיל בהפחתת כאב ודלקת, אין להשתמש בהם במצבים מסוימים, כגון על פצע פתוח או באזורים בגוף עם תחושה מופחתת. תמיד עדיף להתייעץ עם ספק שירותי בריאות כדי לקבוע אם טיפול חם וקר מתאים למצב הספציפי שלכם.

תרופות ומשככי כאבים לגב תחתון או עליון

משככי כאבים ללא מרשם כמו איבופרופן או פרצטמול יכולים לעזור בשיכוך כאב, בעוד שתרופות מרשם עשויות להיות נחוצות במקרים חמורים יותר.

תרופות יכולות להיות כלי שימושי בשיכוך הכאב והדלקת הקשורים לפריצת דיסק. משככי כאבים ללא מרשם (OTC) כגון איבופרופן (Ibuprofen) אוקסיקודון+אצטמינופן (Oxycodone+Acetaminophen) יכולים להיות יעילים להורדת כאב קל עד בינוני.

 • איבופרופן שייך לקבוצת תרופות הנקראות תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות (NSAIDs) ופועלות על ידי הפחתת כאב ודלקת בגוף. זה יכול גם לעזור להפחית את הנפיחות באזור הפגוע. כמה שמות מותגים נפוצים של איבופרופן כוללים אדוויל ומוטרין.
 • Acetaminophen הוא משכך כאבים OTC נוסף שפועל על ידי הפחתת אותות כאב למוח. אין לו תכונות אנטי דלקתיות כמו איבופרופן, אבל זה יכול להיות יעיל בניהול כאב קל עד בינוני. כמה שמות מותגים נפוצים של פרצטמול כוללים Tylenol ו- Panadol.

במקרים חמורים יותר, ייתכן שיהיה צורך בתרופות מרשם. אלה יכולים לכלול משככי כאבים חזקים יותר, מרפי שרירים ואפילו נוגדי דיכאון או נוגדי פרכוסים לניהול כאב עצבי. דוגמאות למשככי כאבים במרשם כוללות טרמדול, אוקסיקודון והידרוקודון.

מרפי שרירים יכולים לעזור להקל על התכווצויות שרירים ונוקשות שעלולים להחריף את הכאב של פריצת דיסק. דוגמאות כוללות Cyclobenzaprine ובקלופן.

נוגדי דיכאון ונוגדי פרכוסים יכולים לשמש לטיפול בכאב עצבי הקשור לעיתים קרובות לפריצת דיסק. תרופות אלו פועלות על ידי שינוי האופן שבו המוח תופס אותות כאב. דוגמאות לתרופות אלו כוללות Gabapentin, Duloxetine ו-Amitriptyline.

חשוב לציין שלתרופות מרשם יכולות להיות תופעות לוואי אפשריות ויש ליטול אותן רק בפיקוח של רופא. יש להשתמש בהם גם כחלק מתכנית טיפולים מקיפה הכוללת טיפולים אחרים שאינם ניתוחיים.

זריקות סטרואידים אפידורליות

זריקת קורטיקוסטרואידים לאזור הפגוע יכולה לעזור להפחית דלקת ולהקל על הכאב.

זריקת סטרואידים אפידורלית היא הליך זעיר פולשני הכולל הזרקת תרופה קורטיקוסטרואידית לחלל האפידורלי של עמוד השדרה, שהוא האזור המקיף את חוט השדרה והעצבים המסתעפים ממנו. מטרת ההזרקה היא להפחית את הדלקת ולהקל על הכאב על ידי מתן התרופה ישירות לאזור הפגוע.

תרופות הקורטיקוסטרואידים המשמשות בזריקת אפידורל היא בדרך כלל שילוב של סטרואידים ארוך טווח וחומר הרדמה מקומית. הסטרואיד פועל להפחתת דלקת, בעוד שחומר ההרדמה מספק הקלה מיידית בכאב.

לדוגמה, אם מטופל סובל מכאבים ודלקות עקב פריצת דיסק בעמוד השדרה המותני שלו (גב תחתון), ייתכן שתמליץ הרופא על זריקת סטרואידים אפידורליים. במהלך ההליך, המטופל שוכב על בטנו, ומחדירים מחט דרך העור והשריר של הגב התחתון לחלל האפידורלי. לאחר מכן מזריקים את התרופה, ומסירים את המחט.

ההשפעות של זריקת סטרואידים אפידורלית עשויות להשתנות בהתאם לאדם ולמצב הספציפי המטופל. חלק מהמטופלים עשויים לחוות הקלה מיידית בכאב, בעוד שאחרים עשויים לחוות שיפור הדרגתי במשך מספר ימים או שבועות. השפעות ההזרקה יכולות להימשך מספר שבועות או חודשים, וניתן להמליץ על זריקות מרובות בהתאם לחומרת המצב.

כמו בכל הליך רפואי, ישנם סיכונים וסיבוכים פוטנציאליים הקשורים לזריקות סטרואידים אפידורליות, כגון זיהום, נזק עצבי או תגובות אלרגיות לתרופה. לכן, חשוב למטופלים לדון בסיכונים וביתרונות של ההליך עם ספק שירותי הבריאות שלהם ולעקוב בקפידה אחר ההוראות לאחר ההזרקה.

מנוחה

מנוחה היא מרכיב חשוב בטיפול בפריצת דיסק ללא ניתוח. כאשר אתה נח, אתה מאפשר לגוף שלכם להתאושש ולהחלים על ידי הפחתת כמות הלחץ והעומס על האזור הפגוע. זה יכול לעזור להפחית דלקת וכאב, שהם תסמינים נפוצים של פריצת דיסק.

מנוחה יכולה ללבוש צורות רבות, והפעילויות הספציפיות שאתה צריך להימנע מהן תלויות במקרה האישי שלך. לדוגמה, אם יש לך פריצת דיסק בגב התחתון, ייתכן שתצטרך להימנע מפעילויות הדורשות כיפוף או הרמת חפצים כבדים. אם יש לך פריצת דיסק בצוואר, ייתכן שתצטרך להימנע מפעילויות הדורשות ממך להחזיק את הראש במנח מסוים במשך תקופה ארוכה.

כמה דוגמאות לפעילויות שיש להימנע מהן בזמן מנוחה כוללות:

 • הרמה כבדה: הרמת חפצים כבדים עלולה להפעיל עומס רב על הגב, מה שעלול להחמיר את הסימפטומים של פריצת דיסק.
 • ישיבה ממושכת: ישיבה ממושכת עלולה להפעיל לחץ על עמוד השדרה, מה שעלול להחמיר את הסימפטומים של פריצת דיסק. אם אתה חייב לשבת תקופות ארוכות, חשוב לקחת הפסקות תכופות ולשנות תנוחות לעתים קרובות.
 • ריצה או פעילויות אחרות בעלות השפעה חזקה: פעילויות משפיעות רבות יכולות לסחוט את עמוד השדרה ולהחמיר את הסימפטומים של פריצת דיסק. פעילויות בעלות השפעה נמוכה כגון הליכה או שחייה עשויות להיות בחירה טובה יותר.
 • פיתול או כיפוף: פיתול או כיפוף עלולים להעמיס על עמוד השדרה שלכם, מה שעלול להחמיר את הסימפטומים של פריצת דיסק. הימנע מפעילויות הדורשות ממך לסובב או לכופף את עמוד השדרה.
 • יציבה לקויה: יציבה לקויה עלולה להפעיל לחץ על עמוד השדרה שלכם ולהחמיר את הסימפטומים של פריצת דיסק. שים לב ליציבה שלכם ונסה לשמור על מנח עמוד שדרה ניטרלי.

חשוב לזכור שמנוחה לבדה עשויה שלא להספיק לטיפול בפריצת דיסק, וכי ייתכן שיהיה צורך בטיפולים אחרים כגון פיזיותרפיה או תרופות. תמיד עדיף להתייעץ עם ספק שירותי בריאות כדי לקבוע את מהלך הטיפול הטוב ביותר עבור המקרה הספציפי שלכם.

בשורה התחתונה

חשוב לציין כי היעילות של טיפולים אלו עשויה להשתנות בהתאם לחומרת ומיקום פריצת הדיסק, כמו גם לבריאותו הכללית וההיסטוריה הרפואית של האדם. תמיד עדיף להתייעץ עם רופא מומחה דרך קופת החולים שלכם (כלליתמכבימאוחדתלאומית) או דרך חברת ביטוח בריאות פרטית  על מנת לקבוע את מהלך הטיפול הטוב ביותר עבור המקרה הספציפי שלכם.

חשוב להדגיש כי המידע המופיע במאמר זה הוא למטרות לימוד והשכלה בלבד ואין לראות בו ייעוץ רפואי. אם אתם חווים תסמינים של פריצת דיסק או כל מצב רפואי אחר, חיוני להתייעץ עם רופא באופן מיידי ולא להסתמך על מה שנאמר בכתבה זאת. רופא יכול להעריך את המקרה האישי שלכם ולהמליץ על מהלך הטיפול המתאים ביותר בהתבסס על ההיסטוריה הרפואית שלכם ומצבכם הנוכחי. מאמר זה נועד לספק מידע כללי על טיפולים לא ניתוחיים לפריצת דיסק ואין לראות בו המלצה או תחליף לייעוץ רפואי.

אהבתם את הכתבה? שתפו אותה עם החברים והמשפחה שלכם על מנת שגם הם ישמרו על אורח חיים בריא.
כתבו תגובה

   השאירו תגובה

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

   נקו רעלים והפחיתו סיכון למחלות עם ערכת וולנס פלוס! ערכה זו מכילה את כל מה שצריך כדי לנקות את גופכם מרעלים ולהפחית את הסיכון למחלות.

   מד+ שירותי רפואה מתקדמים

   אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
   מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

   מלאו את הטופס:

   מדפלוס (MedPlus)
   Logo