זיהומים מדבקים והדרכים להימנעות

מחלות זיהומיות או מחלות מידבקות, נגרמות על ידי מחוללי מחלות כגון חיידקים, וירוסים, פטריות וכיוצא באלה. זיהומים מתפשטים בדרך בשל חשיפה לאדם חולה או חשיפה לגורם זר ומזיק אחר. על ידי התנהגות נכונה ניתן למנוע או לכל הפחות והקטין את התפשטות המחלות והזיהומים. 

מהם הזיהומים המדבקים ביותר 

זיהומים בדרכי הנשימה הם מהזיהומים המדבקים ביותר, במיוחד באזורים צפופים ובעונת החורף. העונה הקרה וצפיפות אוכלוסייה מקלים על התפשטות פתוגנים (מחוללי מחלות) נשימתיים כמו שפעת. מחלות אלה מועברות באמצעות רוק או חלקיקים הנישאים באוויר, ולכן הם מאוד מדבקים. גם זיהומים במערכת העיכול נחשבים לנפוצים מאוד. כך למשל מעלות מעיים המתפשטות בשל צריכת מזון מקולקל או מים מזוהמים. האתגר של שמירה על היגיינה ותברואה במדינות מסוימות מעלה בהן את התחלואה הזאת, אך יש מה לעשות בעניין. 

כמה דרכים להימנע מזיהומים מדבקים

את הכללים הללו טוב שכל אחד יכיר:

 1. שטיפת ידיים קבועה ויסודית במים וסבון חשובה תמיד אך במיוחד לאחר ביקור בשירותים, לפני אכילה ולאחר שיעול או התעטשות. אם סבון ומים אינם בהישג יד, הקפידו על שימוש בחומר חיטוי ידיים על בסיס אלכוהול.
 2. הקפידו על כיסוי הפה והאף בעזרת המרפק בעת שיעול או התעטשות. 
 3. ודאו שהמזון שלכם מבושל ביסודיות ומאוחסן בטמפרטורות מתאימות, למניעת זיהומי המועברים ממזון. בזמן טיולים בחו"ל, מי שתייה עשויים להצריך הרתחה. 
 4. הקטינו שהות במקומות הומי אדם, במיוחד בעת התפרצויות של מחלות מידבקות. אם אין ברירה,  שמירה על מרחק בטוח מאחרים תפחית הידבקות. 
 5. יש לחטא באופן קבוע חפצים ומשטחים שנוגעים בהם לעתים קרובות, כגון ידיות דלתות, מתגי תאורה ומכשירים אישיים. חשוב גם להיפטר מיד מטישו לאחר קינוח אף ולשטוף ידיים לאחר מכן. 
 6. בסביבות בסיכון גבוה, השתמשו בציוד הגנה אישי כגון מסכות, כפפות. חשוב להקפיד על ההליך הנכון ללבישה ולהסרה של ציוד הגנה אישי לאחר השימוש.
 7. התחסנות בחיסונים המומלצים היא אחת הדרכים היעילות ביותר למניעת מחלות זיהומיות מסוימות. הדבר חשוב במיוחד עבור אנשים הסובלים ממחלות רקע, לילדים צעירים ולקשישים וכן לעובדי מערכת הבריאות ולאנשים שנמצאים בחשיפה לקהל רב. 
 8. במידת האפשר, הימנעו ממגע קרוב עם אנשים חולים, למשל כאלה הסובלים מחום גבוה או כאלה עם תסמינים נשימתיים או סימני מחלה אחרים.
 9. בכללי שמירה על אורח חיים בריא, תזונה מאוזנת, פעילות גופנית סדירה, שינה מספקת והפחתת סטרס, כל זה תורם לחיזוק המערכת החיסונית וכל ידי כך הפחתת הסיכון לסבול מזיהומים.

זיהומי הרפס בשפתיים, למה זה קורה ומה עושים נגד זה 

הרפס של השפתיים, הידוע לפעמים בתור "פצעי קור" הוא זיהום שנגרם על ידי וירוס ההרפס. וירוס מסוג זה גורם להתפתחות פצעים קטנים או שלפוחיות קטנות. הפצעים הללו מציקים וכואבים ונראים על השפתיים, הפה או האזורים הסמוכים. "פצעי קור" אלה מדבקים מאוד, במיוחד כאשר השלפוחיות מתבקעות. הנגיף יכול להתפשט באמצעות מגע ישיר עם הפצעים וכן בגלל שימוש משותף בפריטים כמו כלי אוכל וכוסות, שפתונים וכדומה. 

האוכלוסייה בסיכון הגבוה ביותר כוללת אנשים בעלי מערכת חיסונית מוחלשת, בין אם בשל גיל, בין אם בגלל מצב רפואי נלווה, איידס, מחלות רקע או כימותרפיה. הדבקה יכולה להיגרם גם בילדות ואין קשר הכרחי עם מגע מיני. לאחר ההדבקה, הנגיף נשאר בגוף לכל החיים, עם סיכוי רב להתפרצויות חוזרות מדי פעם בפעם. 

אנשים רבים רוצים לדעת מה לגבי טיפול בהרפס בשפתיים. ככלל, אין תרופה שמעלימה הרפס באופן מוחלט אך יש פתרונות. ישנן תרופות אנטי ויראליות שעוזרות להפחית את חומרת ההרפס ואת התדירות. תרופות אלה ניתן ליטול מיד כאשר רואים סימן של התפרצות. המטרה היא להפחית את משך ההתפרצות ואת חומרת הסימפטומים. יש המציעים גם להשתמש בתרופות כאמצעי מניעה מקדים. 

ידוע שמתח מעורר התפרצות הרפס. לכן טכניקות להורדת מתח יכולות להועיל. גם הקטנת חשיפה לשמש יכולה לסייע וכן טיפול מהיר במחלות שמחלישות את מערכת החיסון. לסובלים מהרפס, חשוב להימנע ממגע ישיר עם השלפוחיות או הפצעים. כמו כן אל תשתמשו בפריטים אישיים או כלים עם מי שסובל מהרפס פעיל. הקפידו תמיד על שטיפת ידיים קבועה והימנעות ממגע בפנים.

אהבתם את הכתבה? שתפו אותה עם החברים והמשפחה שלכם על מנת שגם הם ישמרו על אורח חיים בריא.

כתבו תגובה

   השאירו תגובה

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

   מד+ שירותי רפואה מתקדמים

   אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
   מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

   מלאו את הטופס:

   מדפלוס (MedPlus)
   Logo