/
/
סרטן שלפוחית השתן: הסוגים, גורמים, תסמינים, כיצד מאבחנים ודרכי הטיפול

סרטן שלפוחית השתן: הסוגים, גורמים, תסמינים, כיצד מאבחנים ודרכי הטיפול

סרטן שלפוחית השתן הוא הרביעי בשכיחותו בקרב גברים והשמיני בקרב נשים. למעלה מחמישים אלף מקרים חדשים של סרטן שלפוחית השתן מתגלים מדי שנה בארצות הברית, כחמישית מהם נפטרים ממנה. סרטן שלפוחית השתן הו מחלה שכיחה יותר בקרב גברים מעל גיל חמישים.

אנטומיה בקצרה

שלפוחית השתן היא איבר חלול, דמוי בלון שנמצא בחלקה התחתון של הבטן. תפקידה של שלפוחית השתן הוא לאסוף ולאגור את השתן, שמורכב ממים ומחומרי פסולת. השלפוחית מכוסה בקרום בלתי חדיר בשם אורותל המורכב מתאי מעבר הנקראים גם תאי אורתל.

סוגי סרטן שלפוחית השתן

קיימים מספר סוגים של סרטן שלפוחית השתן. כל אחד מהם מטופל באופן שונה. גידולים המוגבלים לציפוי הפנימי של שלפוחית השתן נקראים סרטן שטחי לעומת גידולים שהתפתחו אל הדופן השרירית הקרויים גידול פולשני, או גידול חודרני.

 • סרטן תאי המעבר – רוב סוגי סרטן שלפוחית השתן מתפתחים בשכבת האורתול. סרטן זה יכול להופיע כגידול דמוי יבלת בצד הפנימי של שלפוחית השתן או לחדור אל שכבת השריר בדופן השלפוחית.
 • סרטן תאי הקשקש –מתחיל בתאים שבציפוי שלפוחית השתן.
 • אנדוקרצינומה  – מתחילה בתאים בלוטיים של שלפוחית השתן, המייצרים ריר.

הגורמים לסרטן שלפוחית השתן

הגורמים הבאים מעלים את הסיכון ללקות בסרטן שלפוחית השתן:

 1. עישון – עישון הוא גורם הסיכון המשמעותי ביותר לסרטן שלפוחית השתן. החומרים המזיקים שבטבק מגיעים אל שלפוחית השתן דרך מחזור הדם ופוגעים בתאי השכבה הפנימית של שלפוחית השתן.
 2. חשיפה לכימיקלים – חשיפה לחומרים כימיים, כמו אלו שנעשה בהם שימוש בתעשיית יוד, גומי, גז, צבע ותעשיות כימיות נוספת, מגבירים את הסיכון לחלות בסרטן שלפוחית השתן. המחלה יכולה להופיע גם עשרים וחמש שנה לאחר החשיפה לחומרים אלו.
 3. זיהומים – נכים או משותקים המשתמשים בקטטר באופן קבוע, נוטים לסבול מזיהומים בשלפוחית השתן. זיהומים אלו מעלים את הסיכויים ללקות בסרטן שלפוחית השתן.
 4. זיהומים לא מטופלים – חיידק הבילהרציה – זיהום טפילי כרוני של שלפוחית השתן שלא טופל, הוא אחד הגורמים המשמעותיים לסרטן שלפוחית השתן במדינות מתפתחות.
 5. טיפולים קודמים נגד סרטן – טיפולים בקרינה או בכימותרפיה באזור האגן עלולים אף הם להעלות את הסיכון לחלות בסרטן שלפוחית השתן.
 6. סימפטומים לסרטן שלפוחית השתן

סרטן שלפוחית השתן תסמינים ראשונים

לסרטן שלפוחית השתן שני סימפטומים עיקריים: דם בשתן או הפרעות במתן שתן. עם הופעתו של אחד מהם מומלץ לגשת לרופא ולהיבדק.

 • דם בשתן – דם בשתן הוא הסימפטום הנפוץ ביותר לסרטן שלפוחית השתן. לרוב הוא יופיע בפתאומיות וייעלם לסירוגין. בכל מקרה של הופעת דם בשתן יש לגשת אל רופא המשפחה לצורך אבחון.
 • הפרעות במתן שתן – תחושת צריבה בזמן מתן שתן, או צורך תכוף למתן שתן עלולים להיות סימפטומים של סרטן שלפוחית השתן. במקרה ותופעת אלה אינן חולפות בעקבות טיפול תרופתי, מומלץ לבצע בדיקות נוספות.

זימון תור לאבחון וטיפול מהיר באופן פרטי

זימון תור מהיר באופן פרטי

אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום, במספר טלפון 03-772-42-73 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

כיצד מאבחנים את סרטן שלפוחית השתן

הבדיקה הראשונית אצל רופא המשפחה תכלול בדיקת שתן, במטרה לגלות אחר המצאות של דם בשתן. כמו כן ייתכנו גם בדיקות פנימיות של הרקטום או של הנרתיק, באמצעותן יכול הרופא לבדוק שינויים בשלפוחית השתן. בהתאם לבדיקות אלה יערכו בדיקות נוספות.

 • ציסטוסקופיה – זוהי הבדיקה החשובה ביותר לאבחון סרטן שלפוחית השתן. במהלכה, משתמש הרופא בצינורית אופטית גמישה, כדי להתבונן אל תוך שלפוחית השתן. במידה ומתגלים ממצאים בלתי תקינים, יהיה צורך בבדיקה נוספת: ציטוסקופיה וביופסיה.
 • ביופסיה שלפוחית השתן – במהלך בדיקה זו ייבחן הרופא מקרוב את פנים שלפוחית השתן ויוכל לקחת דגימת רקמה מהאזורים הבלתי תקינים. הדגימה תועבר לבדיקה שבה ייקבע האם מדובר בסרטן. ואם כן מה סוגו ומהי דרגת התפתחותו.

בדיקות נוספות, במידה ואכן נתגלה סרטן בשלפוחית השתן ייתכנו מספר בדיקות, כדי לגלות האם הסרטן התפשט מצוואר הרחם אל אזורים אחרים בגוף. בין הבדיקות האפשריות:

הטיפול בסרטן שלפוחית השתן

הטיפול בסרטן שלפוחית השתן נקבע בהתאם לסוג הסרטן ומצבו.

 • טיפול בקרצינומה מקומית – קרצינומה מקומית עלולה להתפשט במהירות ולכן הטיפול בה אינטנסיבי וכולל: הסרה של איזור הגידול בניתוח, וקבלת כימותרפיה לתוך שלפוחית השתן.
 • טיפול בסרטן שטחי של שלפוחית השתן – טיפול זה יכלול ניתוח בשילוב עם קבלת כימותרפיה או  BCGלתוך שלפוחית השתן.
 • ניתוח – יתבצע  לרוב בניתוח באמצעות מכשיר אנדוסקופי.
 • כימותרפיה – תרופות אנטי סרטניות הניתנות באמצעות צינורית אל שלפוחית השתן.
 • BCG– חומר למניעת שחפת שהתגלה כיעיל סרטן שלפוחית השתן, כאשר הוא ניתן ישירות לשלפוחית השתן.
 • טיפול בסרטן פולשני של שלפוחית השתן – טיפול זה יכול לכלול כריתה מלאה או חלקית של השלפוחית בניתוח. ייתכן שטיפול זה יילווה בטיפול בקרינה וטיפול כימותרפי. קיימות מספר שיטות להתגבר על אובדן שלפוחית השתן בניהן: אורוסטומיה ושחזור של שלפוחית השתן.

שירותי רפואה פרטיים VIP

הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

שירותי רפואה פרטיים VIP

הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

מד+ שירותי רפואה מתקדמים

אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

מלאו את הטופס:

מדפלוס (MedPlus)
Logo