אוזון: חומר טבעי רב עוצמה לטיפול במגוון בעיות בריאותיות

2024-06-18

מהו אוזון?

אוזון (O3) הוא גז פעיל מאוד המורכב משלושה אטומי חמצן. זהו מוצר טבעי מעשה ידי אדם שקיים באטמוספירה העליונה של כדור הארץ, וכן בשימושים שונים על פני כדור הארץ.

מולקולת אוזון

מיקום המולקולה (הסטרטוספירה) והאטמוספירה התחתונה (הטרופוספירה). תלוי איפה הוא נמצא באטמוספירה, האוזון משפיע על החיים על פני כדור הארץ – בדרכים טובות או רעות.

אוזון סטרטוספרי נוצר באופן טבעי באמצעות אינטראקציה של קרינת שמש אולטרה סגולה (UV) עם חמצן מולקולרי (O2). "שכבת האוזון", הנמצאת בגובה של 9 עד 45 ק"מ מעל פני כדור הארץ, מפחיתה את כמות קרינת ה-UV המזיקה המגיעה אל פני כדור הארץ – וכך מגינה עלינו.

אוזון טרופוספרי או בגובה פני הקרקע – מה שאנו נושמים – נוצר בעיקר מתגובות פוטוכימיות בין שני סוגים עיקריים של מזהמי אוויר, תרכובות אורגניות נדיפות (VOC) ותחמוצות חנקן (NOx). תגובות אלה נתפסו באופן מסורתי כתלויות בנוכחות של חום ואור שמש, וכתוצאה מכך ריכוזי אוזון בד"כ גבוהים יותר בחודשי הקיץ. עם זאת, במהלך העשור האחרון, ריכוזי אוזון גבוהים נצפו גם בנסיבות ספציפיות בחודשים קרים, שבהם כמה אזורי גובה במערב ארה"ב עם רמות גבוהות של פליטות VOC ו-NOx מקומיות יצרו אוזון כאשר השלג נמצא על הקרקע. הטמפרטורות קרובות או מתחת לאפס.

האוזון תורם למה שאנו חווים בדרך כלל כ"ערפיח" או אובך, שעדיין מתרחש בתדירות הגבוהה ביותר בעונת הקיץ, אך יכול להופיע לאורך כל השנה בחלק מהאזורים הדרומיים וההרים.

החור באוזון

למרות שחלק מהאוזון הסטרטוספרי מועבר לטרופוספירה, וחלק מה-VOC וה-NOx מתרחשים באופן טבעי, רוב האוזון בגובה פני הקרקע הוא תוצאה של תגובות של גזים מזהמים מעשה ידי אדם. מקורות משמעותיים הם מפעלים כימיים, משאבות בנזין, צבעים על בסיס שמן, חנויות פחחות רכב וחנויות דפוס. מקורות משמעותיים הם תחנות כוח, תנורים ודוודים תעשייתיים וכלי רכב מנועיים.

מרבים לדבר על "החור באוזון" – כלומר רווחים שנוצרים בשכבת ההגנה העשויה אוזון שמגינה על כבור הארץ. כתוצאה מגזים מזהמים העולים מעלה ויוצרים מרווחים בשכבת האוזון – זהו הבסיס לכל התיאוריה של זיהום כדור הארץ בדרך זו, ושל חוקים הנחקקים במדינות וארגונים בינלאומיים, אך לצערנו לא זוכים לאכיפה אפקטיבית בשל אינטרסים כלכליים של המדינות והחברות בעלות המפעלים.

האם ריכוזי אוזון גבוהים בסביבה נמצאים רק באזורים עירוניים?

אנשים רבים מאמינים בטעות שריכוזי האוזון הטרופוספריים גבוהים רק באזורים עירוניים מרכזיים, אך ריכוזי אוזון גבוהים בסביבה יכולים להתרחש בכל מקום. היווצרות אוזון אינה מוגבלת לערים גדולות כמו לוס אנג'לס, יוסטון, אטלנטה וניו יורק. הוא נוצר גם בערים קטנות יותר כמו למשל סינסינטי ארה"ב, והוא מועבר מאות קילומטרים במורד הרוח מהמקום שבו הוא נוצר כדי להשפיע על איכות האוויר הסביבה באזורים עירוניים וכפריים אחרים.

היכן שנוצר אוזון, ריכוזי השיא מתרחשים בדרך כלל בשעות אחר הצהריים, כאשר אור השמש הוא העז ביותר. עם זאת, אזורים במורד הרוח של מקורות עיקריים של VOC ו-NOx עשויים לחוות שיאי אוזון בשעות אחר הצהריים והערב, לאחר שהרוח נשאה את האוזון ואת מבשרי ה-VOC וה-NOx שלו קילומטרים רבים ממקורותיהם. לפיכך, ריכוזי אוזון גבוהים יכולים להתרחש באזורים מרוחקים ובשעות שונות של היום, כולל בשעות הערב המוקדמות או הלילה.

שימושים רפואיים של אוזון

ריפוי פצעים

ברפואה נודעו כמה שימושים מוצלחים – ניפוח פי הטבעת, שקית חיצונית, שמן אוזוני, אוטו-המותרפיה מינורית, דם מקומי אוזוני ושטיפה במים מאוזנים.

התוצאות שנצפו היו: ריפוי מלא של פצעים, שיפור בכלי הדם, שיפור באיסכמיה וריפרפוזיה, הקלה על גירוד, הפחתת זיהום עורי/תת עורי, הפחתת הידבקויות צלקת, זמן ריפוי קצר יותר, זמן אשפוז קצר יותר, הפחתת דימום; הפחתת אריתמה, הפחתה במספר האשפוזים, הפחתת סיכון לכריתת חבר, הפחתת גודל הפצע, זמן ריפוי קצר יותר, זמן אשפוז קצר יותר, הרגשה משופרת.

הטיפול באוזון משפר את ריפוי הפצעים ואת זמן הטיפול אך לא נראה עדיף באופן מובהק על פני הטיפולים הקונבנציונליים, לעומת זאת בטיפולים כרוניים הוא עשוי להוביל לריפוי בזמן קצר יותר. העדויות העיקריות שנצפו היו: ירידה בגודל הפציעות והכאבים, סגירת פצע מלאה, שיפור הגלוקוז בדם נימי, אשפוז קצר יותר והפחתת סמני מתח חמצוני. לא דווח על תופעות לוואי הקשורות לטיפול באוזון.

מניעת הדבקה

על פי סקירה בודדת – המסלול המערכתי שימש לניתוח השפעת הטיפול באוזון בחולים עם COVID-19. השפעתו לא הייתה חד משמעית ורמת AMSTAR הייתה נמוכה באופן קריטי, ולכן נדרשים מחקרים נוספים כדי לנתח תוצאה זו.

התוצאות שנצפו היו: בקרת עומס ויראלי; מניעת אלח דם; הפחתת מושבת חיידקים; הפחתת אנזימי הכבד; צמצום זמן השימוש באנטיביוטיקה. עם זאת, אין מספיק ראיות כדי לאשר את יעילות הטיפול באוזון במחלת נגיף קורונה חדשה.

דלקת

לתוצאות הדלקת נעשה שימוש בארבעה מסלולים: תערובת חמצן-אוזון מקומית, שמן אוזון, תערובת חמצן-אוזון פרנטרלית ומערכתית. מחקרים הגיעו לפיכך למסקנה שטיפול עם אוזון יכול להיות יעיל להפחתת דלקת.

התוצאות שנצפו היו: עלייה של תחמוצת החנקן; בקרת אינדקס גליקמי; אינדוקציה Nrf2; נוקשות מפרקים משופרת; הפחתת דלקת; הפחתת צריכת משככי כאבים; הפחתת צריכת נוגדי דלקת; הפחתת בצקת; הפחתת חום; הפחתת IL-6; הפחתת סמני מתח חמצוני; הפחתת NFKb; הפחתת TNF-Alfa; ויסות המערכת האימונולוגית; אפקט משכך כאבים בהשוואה לקורטיקואיד.

הפתולוגיות שנהנו יותר מכל מהפחתת הדלקת בטיפול באוזון היו OA , פצעים, כאבי פריצת דיסק/גב תחתון. הירידה בדלקת התרחשה גם בסקירות של טינטון, COVID-19 וסרטן, אך עם פחות יעילות.

כאב

רוב העדויות הזמינות התמקדו בשימוש באוזון להפחתת כאב, והתוצאות המודגשות היו: הפחתת כאב כללי, כאבי גב תחתון ושיפור בתפקוד הגופני.

התוצאות שנצפו היו: הקלה מלאה בכאב; כְּאֵב רֹאשׁ; כאב מפרקים, פצעים כאב; כאב בגב התחתון, כאב שרירים, כאב נוירופתי, הפחתת כאב, הפחתת נפח פריצת דיסק, כאב הקשור למחלת ריינו.

ומסקנות לפיכך שטיפול באוזון יכול להיות יעיל להפחתת בקע דיסק rem/כאבי גב תחתון וגם OA.

בסקירה העדכנית ביותר (2021) נצפה כי הזרקת חמצן-אוזון על עורית היא זעיר פולשנית, חסכונית, ניתן לחזור עליה והיא בעלת יעילות גבוהה.

טיפול באוזון

טיפול באוזון מתייחס לפרקטיקות רפואיות המשתמשות בגז אוזון.

גז אוזון הוא סוג של חמצן. גז חסר צבע זה מורכב משלושה אטומי חמצן. באטמוספרה העליונה, שכבת גז אוזון מגנה על כדור הארץ מקרינת ה-UV של השמש. אולם בגובה פני הקרקע, האוזון הוא "מזהם אוויר מזיק".

עם זאת, חלק מן החוקרים מאמינים שלאוזון יכול להיות השפעות טיפוליות בהקשרים רפואיים. לדוגמה, סקירה אחת משנת 2011 מדווחת שלטיפול באוזון היו השימושים הבאים:

 • טיפול בדלקת פרקים
 • נלחם במחלות ויראליות, כגון HIV ו-SARS
 • חיטוי פצעים
 • הפעלת מערכת החיסון
 • טיפול במחלת לב איסכמית
 • טיפול בניוון מקולרי
 • טיפול בסרטן

חוקרים בוחנים כעת את ההשפעות של טיפול באוזון על גוף האדם כדי לזהות יתרונות טיפוליים אפשריים.

האם זה עובד?

על פי דו"ח אחד משנת 2005, אין מספיק ראיות כדי להמליץ על טיפול באוזון עבור HIV או מחלות זיהומיות אחרות, מחלות לב, סרטן, מחלות עור או מגוון מצבים אחרים.

למרות שאוזון הראה הצלחה נגד הנגיף שגורם ל-HIV מחוץ לגוף, אף מחקר קליני של גוף מוביל עד כה לא הראה את יעילותו בבני אדם חיים.

מחקרים מסוימים מצביעים על כך שטיפול באוזון יכול להילחם במחלות, כולל סרטן, על ידי אפנון תגובת המערכת החיסונית והיפוך מחסור בחמצן בגוף.

עם זאת, רפואה משלימה ואלטרנטיבית לסרטן (CAM Cancer) קובעת כי לא היו ניסויים מבוקרים אקראיים באנשים עם סרטן ומעט מאוד ניסויים אנושיים של טיפול באוזון לכל מצב.

ה-FDA אינו מאשר את השימוש באוזון "בכל מצב רפואי שאין לו הוכחה לבטיחות ויעילות".

המשמעות היא שחוקרים צריכים להפעיל ניסויים רבים נוספים לפני שהם קובעים את ההשפעות האמיתיות של טיפול באוזון על גוף האדם והאם יש לו יתרונות טיפוליים או לא.

האם טיפול באוזון בטוח?

למרות שחלק מהמחקרים מדווחים שההשפעות המועילות של טיפול באוזון עקביות ובטוחות, מקורות אחרים אומרים שאין מספיק ראיות כדי לדעת את יעילותו או בטיחותו האמיתיים.

לגבי השימוש בו כחומר חיטוי, ה-FDA קובע כי "כדי שאוזון יהיה יעיל כקוטל חיידקים, עליו להיות קיים בריכוז גבוה בהרבה מזה שניתן לסבול בבטחה על ידי אדם ובעלי חיים".

תופעות לוואי – בשאיפה ישירה, גז האוזון מזיק לבני אדם. חשיפה לאוזון קשורה ל"עלייה משמעותית בסיכון למוות ממחלות בדרכי הנשימה", ויש לה השפעות רעילות ידועות על ריאותיהם של אנשים כאשר הם מצויים בחנקן דו חמצני בערפיח.

תכונות של האוזון

תכונות פיזיות

אוזון הוא גז חסר צבע או כחול בהיר, מסיס מעט במים ומסיס הרבה יותר בממיסים כמו פחמן טטרכלוריד או פלואורו-פחמנים, שבהם הוא יוצר תמיסה כחולה. בטמפ'. קיפאון גדולה (112- מעלות צלזיוס, 170- מעלות צלזיוס), הוא מתעבה ויוצר נוזל כחול כהה.

מה מיוחד באוזון?

לאוזון שני מאפיינים מעניינים הנוגעים אל בריאות האדם. ראשית, הוא סופג אור UV, ומפחית את חשיפת האדם לקרינת UV מזיקה הגורמת לסרטן העור וקטרקט. שנית, בשאיפה הוא מגיב כימית עם מולקולות ביולוגיות רבות בדרכי הנשימה, מה שעלול להוביל למספר השפעות בריאותיות שליליות. לכן מרבית השימושים הרפואיים שלו יהיו בדרכי צריכה אחרות ולא בשאיפה ישירה.

10 עובדות חשובות על אוזון

 1. העצרת הכללית של האומות המאוחדות בשנת 1994 קבעה את ה-16 בספטמבר כיום הבינלאומי לשימור שכבת האוזון.
 2. פרוטוקול מונטריאול האוסר כימיקלים מדלדלי אוזון כמו CFC נחתם כאמנה בינ"ל ב-1989.
 3. האוזון התגלה ובודד לראשונה על ידי הכימאי הגרמני-שוויצרי כריסטיאן פרידריך שנביין ב-1839.
 4. אוזון הוא גז כחול בהיר עם ריח חריף מיוחד. שנביין קרא לו אוזון מהפועל היווני ozein, כלומר להריח.
 5. מולקולה אחת של אוזון מורכבת משלושה אטומי חמצן. למולקולת חמצן יש רק שני אטומים.
 6. הריח החזק של אוויר חוף שלעתים קרובות אנשים חושבים שהוא אוזון הוא למעשה דימתיל גופרתי המופק מאצות ים נרקבות.
 7. אוזון ליד פני הקרקע עלול להזיק. מרכיב בערפיח, זה יכול להוביל להפרעות נשימה וכאבים בחזה.
 8. אוזון מזיק בגובה פני הקרקע מיוצר על ידי אגזוזים של מכוניות ומשאיות והפקת גז טבעי.
 9. אוזון טוב הוא אוזון בשכבת האוזון של האטמוספירה, בגובה 10-20 קילומטרים, המגן עלינו מקרני UVB מזיקות מהשמש.

חדשות טובות – התוצאות האחרונות מראות שהחור באוזון מעל אנטארקטיקה מראה סימני התכווצות.

רוצים לקבל מידע נוסף על טיפול באוזון? לחצו כאן וצרו איתנו קשר כבר היום.

אהבתם את הכתבה? שתפו אותה עם החברים והמשפחה שלכם על מנת שגם הם ישמרו על אורח חיים בריא.

כתבו תגובה

   השאירו תגובה

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

   מד+ שירותי רפואה מתקדמים

   אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
   מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

   מלאו את הטופס:

   מדפלוס (MedPlus)
   Logo