בחירת אם פונדקאית – תכונות חיוביות וזיהוי מוקשים

2021-02-24

בחירת פונדקאית מהווה את אחד השלבים הקריטיים בתהליך שעוברים בני זוג שרוצים להפוך להורים במסגרת שיטת הפונדקאות. תהליכי בחירת הפונדקאית כוללים כמובן חיפושים מעשיים בסיוע של אירגוני תיווך ו"קבלני פונדקאות" שתפקידם לשדך בין זוגות שמעוניינים בילד ובין אימהות פונדקאיות שמציעות את השירות. אם זאת, אם פונדקאית שאיתה יעבור התהליך בשלום ובשלווה כמה שניתן היא מישהי שצריכה להיות בעלת תכונות חיוביות מסויימות. מה הופך פונדקאית למוצלחת ולמה צריך לשים לב כאשר בוחרים את האם הפונדקאית שתשא ברחמה את ילדיכם לעתיד?

בחירת פונדקאית בישראל:

תהליך הבחירה של פונדקאית בישראל יכול להתבצע בשני אופנים. הדרך הראשונה היא כאשר ההורים בוחרים פונדקאית שנראית להם מתאימה ומוכנה לשאת עבורם את ההריון עוד בטרם החלו את התהליך המשפטי. במקרה זה ההורים הם אלו שמעניקים למעשה את חוות הדעת הראשונית על האם הפונדקאית. הדרך השניה היא כאשר ההורים נעזרים בארגוני סיוע המשדכים בין ההורים לעתיד ובין האם הפונדקאית שמתאימה לדעת אנשי הארגון לאותו זוג שמעוניין בילד. כך או כך, במהלך התהליך עצמו, עוברת האם לפי דרישת החוק בישראל אבחון של פסיכולוג, רופא נשים ועובד סוציאלי שקובעים שהיא כשירה לתפקד כאם פונדקאית. במסגרת האבחון הפסיכולוגי נבדקות התכונות של האם הפונדקאית.

בין התכונות שנבדקות בהקשר לאם הפונדקאית:

יכולת עמידה בקשיים רגשיים: אם פונדקאית צריכה להיות ערוכה לעבור את ההריון, קל או קשה ככל שיהיה, ובסופו להגיע לרגע בו היא למעשה מוסרת את הילד להוריו. מדובר במצב רגשי שיכול להיות לא קל גם עבור אנשים חזקים מאד מבחינה נפשית ולכן חשוב לבחור בפונדקאית בעלת חוסן רגשי.

פתיחות לקבל עזרה פסיכולוגית: אנשים רבים חושבים שהם יכולים לעבור משברים בעצמם. תכונה חשובה אצל אם פונדקאית היא הפתיחות לקבלת עזרה פסיכולוגית במידת הצורך, הן במהלך תהליך הכניסה להריון והן לאחר התהליך.

אמינות והגינות: ללא ספק התכונות החשובות הן אמינות והגינות. הרצון לילד יכול להביא זוגות רבים לשיתוף פעולה עם אימהות פונדקאיות בעלות תכונות רבות ושונות, אך הן חייבות להיות הוגנות מספיק כדי להצביע על קשיים נפשיים ובריאותיים. תהליך הפונדקאות מתבצע תוך מערכת יחסים רגישה ועדינה בין ההורים ובין האם הפונדקאית ובמהלכו חייבת האם לשמור על שקיפות ואמינות ולדווח על כל בעיה, מכשול או תקלה.

תפיסה נכונה של המציאות: אין דבר קשה יותר מאשר להתמודד עם המציאות לאחר לידה. נשים רבות סובלות מדכאון לאחר לידה וכאשר מדובר באם פונדקאית, הקושי עשוי להיות קשה הרבה יותר. תפיסה נכונה של המציאות היא הכרח עבור אימהות פונדקאיות שצריכות להיות ערוכות מראש להתמודדות קשה עם מצב נפשי והורמונלי קשה לאחר הלידה.

בחירת פונדקאית בחו"ל:

בחירת פונדקאית בחו"ל יכול להיות תהליך מעט שונה מזה שמתרחש בישראל. ישנם מקרים בהם ההורים לעתיד לא פוגשים כלל את האם הפונדקאית במהלך התהליך אלא נעזרים בשליחים ונציגים שמנהלים את התהליך עבורם בחו"ל, בעיקר כשמדובר בארצות כמו הודו וארצות מזרח אירופה. במקרים אלו חשוב לוודא שקיבלתם ליידכם הערכה פסיכולוגית של האם וסיכמתם את כל השלבים בצורה מסודרת במסגרת הסכם משפטי, כך שהתכונות הטובות או הפחות טובות של האם הפונדקאית לא יהיו פקטור שלילי. על ארגוני התיווך להתחייב שהם לוקחים אחריות לכל בעיה שתיגרם לזוג ההורים לעתיד במידה ותהיה בעיה שקשורה לאופייה של האם עצמה.

זיהוי מוקשים:

פגישה בין זוג שרוצה לעבור תהליך של פונדקאות ובין אם פונדקאית היא הכרחית ומומלצת כאשר המצב אפשרי. במסגרת הפגישה הזו צריכים ההורים לעתיד לפקוח את העיניים ולנסות לזהות ולקרוא את האם הפונדקאית, כך שיוכלו לעלות על מוקשים בעתיד. כך למשל אם הם מגלים שהאם הפונדקאית סותרת את עצמה במהלך השיחה, מומלץ לבחור אופציה אחרת של אם פונדקאית כנה יותר, שתוכל לשתף את ההורים בכל מה שקורה במהלך ההריון מבלי שאלו יחששו מחוסר אמינות.

חשוב שהשידוך בין ההורים המיועדים ובין האם הפונדקאית יהיה תקין גם מבחינת הפתיחות. זוגות רבים רוצים לקחת חלק בתהליך ההריון והכניסה להריון של האם הפונדקאית ולכן זו חייבת להיות מישהי שמרגישה בנוח לשתף ולהיות פתוחה לגבי שיתוף ההורים לעתיד בתהליך.

אם אין לכם את האפשרות לפגוש את האם הפונדקאית, במסגרת עסקת פונדקאות במזרח הרחוק או במזרח אירופה, חשוב לפחות לקרוא הערכה של פסיכולוג שקובע שהיא כשירה לעמוד בתהליך.

רוצים לקבל יעוץ חינם? השאירו פרטים ונחזור אליכם במהרה.

  אהבתם את הכתבה? שתפו אותה עם החברים והמשפחה שלכם על מנת שגם הם ישמרו על אורח חיים בריא.

    שירותי רפואה פרטיים VIP

    הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

    שירותי רפואה פרטיים VIP

    הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

    מד+ שירותי רפואה מתקדמים

    אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
    מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

    מלאו את הטופס:

    מדפלוס (MedPlus)
    Logo