טווחי הזמן בנושא פונדקאות

2021-02-24

תהליך הפונדקאות, בין אם הוא מתבצע בארץ או מחוץ לישראל, הוא תהליך ארוך שדורש סבלנות רבה, תמיכה נפשית של ההורים זה בזה והרבה איפוק. לא תמיד אנחנו יודעים מה יהיה טווח הזמן שבו ניערך לתהליך הפונדקאות והתקופה המקדימה לכניסה של האם הפונדקאית להריון, כמו גם תהליך הכניסה להריון, יכולים להיות ארוכים ומייגעים.

בין אם מדובר בתהליך פונדקאות בארץ או בחו"ל, חשוב לדעת שהתהליך עשוי לקחת מספר חודשים ואפילו מעל לשנה. תקופת הזמן הארוכה ביותר מתייחסת להערכת בני הזוג על ידי הועדה המעניקה אישור לתהליך פונדקאות ומציאת האם הפונדקאית ולהערכה האם היא מתאימה לבני הזוג.

חוק הפונדקאות – כל מה שצריך לדעת

על פי החוק שנחקק בישראל בשנת 1996 ומתייחס למהלך תהליך הפונדקאות, הצעד הראשון צריך להיות הערכה של ההורים מול ועדה שתקבע האם הם כשירים ומתאימים להפוך להורים באמצעות תהליך הפונדקאות. במסגרת זו נבדקים ההורים על מצבם הכלכלי, הנפשי, הזוגי והבריאותי על ידי צוות הועדה שכולל בין היתר רופאים, פסיכולוגים, נציגים משפטיים של משרד הבריאות ועובדים סוציאליים.

לאחר קבלת האישור הראשוני מהוועדה, תהליך שיכול לקחת מספר חודשים, פונים ההורים למציאת האם הפונדקאית. תהליך זה תלוי כמובן בתנאי החיפוש – כאשר ההורים אינם מכירים ארגונים או אמהות פונדקאיות פוטנציאליות התהליך יכול לקחת מספר חודשים ואפילו מעל לשנה בעוד שארגוני התיווך הם כתובת מהירה יותר כיוון שהם מסייעים באיתור האם הפוטנציאלית ומשדכים בין בני הזוג לנשים אלו.

לאחר מציאת אם פונדקאית פוטנציאלית ולאחר שזו עברה את כל הבדיקות הרפואיות, הפסיכולוגיות והמשפטיות – תהליך שגם הוא יכול לקחת מספר חודשים, חוזרים ההורים לקבלת אישור ההסכם בין האם וההורים בועדה. אז ניתן להתחיל בתהליך הכניסה להריון. תהליך הכניסה להריון יכול לקחת שבועות ספורים או חודשים, בהתאם למספר הניסיונות להפרייה.

אם ננסה לתזמן את התהליך כולו, לרוב מדובר בתהליך שייקח עד לשנה ואולי מעט יותר משנה, עד לכניסת האם להריון. הגורמים הרבים הופכים את התהליך לארוך מאד וקשה מבחינה נפשית, אך הכמיהה לילד היא זו שצריכה לשמש כעמוד האש עבור ההורים ועליהם לקחת בחשבון כי הם מתחילים תהליך ארוך.

כמה זמן לוקח תהליך הפונדקאות בחו״ל?

זוגות שמעוניינים לעבור את תהליך הפונדקאות בעזרת אם פונדקאית זרה, בארצות הברית, הודו או כל מדינה אחרת, צריכים גם הם לקחת בחשבון תהליך ארוך מאוד. במסגרת תהליך זה אין צורך במפגש עם ועדה כלשהי, אך כן יש צורך בעריכת הסכם בין שני הצדדים שמסתמך על התנאים המקדימים הדרושים מכל אחד מהצדדים, תשלום הכסף לעורכי הדין, לאם הפונדקאית, לארגון המסייע וכדומה.

לסיכום:

תהליך פונדקאות בארץ או בחו"ל הוא תהליך מייגע מאוד, שיכול לקחת מספר חודשים רבים. זוגות שרוצים להגשים את החלום ולהפוך להורים חייבים לקחת בחשבון את העובדה שמדובר בתהליך קשה וארוך לא רק מבחינת טווח הזמנים אלא גם מבחינת ההשקעה הנפשית בו. מדובר בתהליך שדורש התמודדות עם נושאים פיננסיים, משפטיים, רפואיים ונפשיים ולכן הוא קשה ומפותל.

רוצים לקבל יעוץ חינם? השאירו פרטים ונחזור אליכם במהרה.

  אהבתם את הכתבה? שתפו אותה עם החברים והמשפחה שלכם על מנת שגם הם ישמרו על אורח חיים בריא.

    שירותי רפואה פרטיים VIP

    הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

    שירותי רפואה פרטיים VIP

    הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

    מד+ שירותי רפואה מתקדמים

    אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
    מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

    מלאו את הטופס:

    מדפלוס (MedPlus)
    Logo