ויטמין A: יתרונות בריאותיים והאם הוא באמת משפיעה על הראייה?

2023-12-14

ויטמין A ממלא תפקיד חשוב בטיפול ומניעה של מחלות בגופנו, לדוגמא מחלות עיניים שונות. בנוסף ויטמין A תומך במערכת החיסונית, בראייה, בתהליך הרבייה ובצמיחת העובר במהלך ההריון. מאוד חשוב שיהיה בגופכם מספיק מן הויטמין A אך חשוב לזכור שנטילת יתר על המידה יכולה להזיק. ועוד פרט חשוב – ויטמין A קיים באופן טבעי במזונות וניתן לצרוך אותו גם באמצעות תוספי מזון ובמידה ורופא או איש מקצועי ממליץ על כך.

לילדים ויטמין A חשוב מאוד ויכול לעזור במניעה של מחלות שלשוליות וחצבת.

במאמר זה נדון בוויטמין A, כולל היתרונות שלו, באילו מזונות ניתן למצוא אותו, והשפעות במידה ויש מחסור בו.

מהו ויטמין A?

"ויטמין A" הוא המונח הכללי לקבוצת תרכובות מסיסות בשומן המצויות במזון מן החי (חלב, כבד ודגים) והצומח (פירות, ירקות ושמנים). אם לדבר על ויטמין זה במונחים ציוריים אז אפשר להגיד שהוא סוג של עושה פלאים בגופנו ותומך ברוב המערכות של הגוף ובלעדיו גופנו עלול לסבול ממחלות רבות לדוגמא עיוורון לילה ותסמונת העין היבשה (xerophthalmia).

פונקציות ותפקידם שיש לויטמין A

הוויטמין חיוני לבריאות הכללית ובין השאר הוא תומך בתהליכים של צמיחת תאים חדשים, תפקוד החיסוני, התפתחות העובר ובראייה. אולי אחד התפקידים הידועים ביותר של ויטמין A הוא תפקידו בראייה ובריאות העיניים.

רשתית, הצורה הפעילה של ויטמין A, משתלבת עם החלבון אופסין ליצירת רודופסין, מולקולה הכרחית לראיית צבע ולראייה באור נמוך. זה גם עוזר להגן ולתחזק את הקרנית, שהיא השכבה החיצונית ביותר של העין שלך, ואת הלחמית, קרום דק המכסה את פני העין שלך ואת החלק הפנימי של העפעפיים.

בנוסף, ויטמין A עוזר לשמור על רקמות פני השטח כגון העור, המעיים, הריאות, שלפוחית השתן והאוזן הפנימית. הוא תומך בתפקוד החיסוני על ידי תמיכה בצמיחה והפצה של תאי T, סוג של תאי דם לבנים המגנים על הגוף שלך מפני זיהום.

יתרה מכך, ויטמין A תומך בבריאות תאי העור, בבריאות הרבייה של הגברים והנשים, ובהתפתחות העובר.

10 יתרונות מרכזיים של ויטמין A אשר עוזרים לתמיכה בבריאות

ויטמין A הוא רכיב תזונתי חשוב המועיל לבריאות במובנים רבים:

 1. מחזק את המערכת החיסונית –  ויטמין A משפיע על בריאות החיסון על ידי גירוי תגובות המגנות על הגוף שלך מפני מחלות וזיהומים.
 2. ויטמין A מעורב ביצירת תאים מסוימים, כולל תאי B ותאי T, הממלאים תפקידים מרכזיים בתגובות חיסוניות השומרות מפני מחלות.
 3. נוגד חמצון חזק – פרוויטמין A קרוטנואידים כגון בטא קרוטן, אלפא קרוטן ובטא קריפטוקסנטין הם "מבשרי" ויטמין A ובעלי תכונות נוגדות חמצון.
 4. קרוטנואידים – מגנים על הגוף מפני רדיקלים חופשיים שיכולים להזיק לגוף על ידי יצירת מתח חמצוני.
 5. מתח חמצוני נקשר למצבים כרוניים כמו סוכרת, סרטן, מחלות לב וירידה קוגניטיבית.
 6. דיאטות עשירות בקרוטנואידים קשורות לסיכון נמוך יותר לרבים מהמצבים הללו, כגון מחלות לב, סרטן ריאות וסוכרת.
 7. חיוני לבריאות העיניים ולמניעת ניוון מקולרי.

הגנה מפני ניוון רשתית (AMD)

ככל שאנו מזדקנים ישנו הסיכוי לחלות במחלת ניוון רשתית, זוהי מחלה אשר פוגעת ברשתית של העין ולבסוף אף יכולה לגרום לירידה בחדות של הרעייה המרכזית ואף לעיוורון מוחלט.

 1. ויטמין A מסייע בהגנה מפני מחלות עיניים מסוימות, כגון ניוון מקולרי גילי הקשור לגיל (AMD).
 2. מחקרים מראים שרמות גבוהות יותר של בטא קרוטן, אלפא קרוטן ובטא קריפטוקסנטין בדם עשויות להפחית את הסיכון ל-AMD עד 25%.

עשוי להגן מפני סוגי סרטן מסוימים

בשל תכונותיהם נוגדות החמצון, פירות וירקות עשירים בקרוטנואידים (Beta caroten) עשויים להגן עליכם מפני סוגים מסוימים של סרטן.

לדוגמה, מחקר שנערך בקרב למעלה מ-10,000 מבוגרים מצא כי למעשנים עם הרמות הגבוהות ביותר בדם של אלפא קרוטן וביטא קריפטוקסנטין (Cryptoxanthin) היה סיכון נמוך ב-46% ו-61% למוות מסרטן ריאות, בהתאמה, מאשר ללא מעשנים עם הצריכה הנמוכה ביותר של חומרים מזינים אלו.

דוגמא נוספת – סרטן ריאות הינו אחד מגורמי תמותה ברחבי העולם וגם בישראל, ולפי מחקר שפורסם בשנת 2014 באתר NIH חוקרים בדקו אם יש קשר בין הימצאות חומרים מזינים מסוימים בדם מפחיתים את הסיכון לתמותה מסרטן ריאות. החוקרים בדקו אוכלוסיה של יותר מ-10,000 מבוגרים ומצאו כי רמות גבוהות של שני חומרים מזינים, הנקראים אלפא-קרוטן ובטא-קריפטוקסנטין, בדם נקשרו לסיכון נמוך יותר לתמותה סרטן ריאות.
זה התבטא אף יותר בקרב אנשים שמעשנים כיום. לדוגמה, הסיכון למות מסרטן ריאות עבור מעשנים ירד ב- 46% עבור אלפא קרוטן ו- 61% עבור בטא קריפטוקסנטין. עם זאת, חומרים מזינים אלה לא עזרו לאנשים שהיו מעשנים או מעולם לא עישנו. לכן, אכילת מזונות או נטילת תוספי מזון המכילים חומרים מזינים אלה עשויים להיות מועילים עבור אנשים שעדיין מעשנים כדי להפחית את הסיכון שלהם למות מסרטן ריאות. יחד עם זאת חשוב מאוד להדגיש העישון הינו גורם מרכזי מאוד לתמותה ולכן מומלץ לא לעשן כלל.

יתרה מכך, לפי מחקרים שנעשו התגלו המסקנות הבאות אשר מראים שרטינואידים (Retinoids) עשויים לעכב את הצמיחה של תאים סרטניים מסוימים, כגון תאי סרטן שלפוחית השתן, השד והשחלות.

חיוני לפוריות ולהתפתחות העובר

ויטמין A חיוני הן לרבייה של זכר והן לנקבה מכיוון שהוא ממלא תפקיד בהתפתחות זרע וביצית. זה גם קריטי לבריאות השליה, פיתוח ותחזוקה של רקמות עובריות, וצמיחת העובר. לכן, ויטמין A הוא חלק בלתי נפרד מבריאותם של נשים בהריון ותינוקותיהם (עוברים) המתפתחים, כמו גם של אנשים המנסים להיכנס להריון.

ויטמין A מעורב ביצירת תאים מסוימים, כולל תאי B ותאי T, הממלאים תפקידים מרכזיים בתגובות חיסוניות השומרות מפני מחלות. מחסור ברכיב תזונתי זה מוביל לרמות מוגברות של מולקולות פרו-דלקתיות המפחיתות את התגובה והתפקוד של מערכת החיסון.

תשובות לשאלות נפוצות

למה יכול לגורם מחסור בויטמין A?

למרות שמחסור בוויטמין A נדיר במדינות מפותחות כמו בישראל, הוא נפוץ במדינות מתפתחות, שבהן עשויה להיות לאוכלוסיות גישה מוגבלת למקורות מזון של ויטמין A ופרווויטמין A קרוטנואידים.

 1. מחסור בוויטמין A עלול להוביל לסיבוכים בריאותיים חמורים. על פי ארגון הבריאות העולמי, מחסור בוויטמין A הוא הגורם המוביל לעיוורון שניתן למנוע אצל ילדים ברחבי העולם.
 2. מחסור בוויטמין A גם מגביר את החומרה והסיכון למוות מזיהומים כמו חצבת ושלשולים. בנוסף, מחקר מצא כי מחסור בוויטמין A מעלה את הסיכון לאנמיה ומוות בנשים בהריון ומשפיע לרעה על העובר על ידי האטת גדילה והתפתחות.
 3. תסמינים פחות חמורים של מחסור בוויטמין A כוללים בעיות עור כגון היפרקרטוזיס ואקנה.

קבוצות מסוימות – כמו פגים, אנשים עם סיסטיק פיברוזיס ונשים בהריון או מיניקה במדינות מתפתחות – נמצאות בסיכון גבוה יותר למחסור בוויטמין A.

ויטמין A שנוצר מראש נספג ומנוצל בקלות רבה יותר על ידי הגוף שלך מאשר מקורות צמחיים של קרוטנואידים פרוויטמין A. היכולת של הגוף להמיר ביעילות קרוטנואידים, כגון בטא קרוטן, לוויטמין A פעיל תלויה בגורמים רבים – כולל גנטיקה, תזונה, בריאות כללית ותרופות. מסיבה זו, צמחוניים – במיוחד טבעונים – צריכים להיות ערנים לגבי קבלת מספיק מזונות עשירים בקרוטנואידים.

אם יש לכם חשש למחסור בויטמינים מומלץ לפנות לרופא המשפחה שלכם דרך קופת חולים לצורך ביצוע בדיקות דם או לחלופין לפנות לבדיקות במעבדה באופן פרטי. 

באילו מזונות יש ויטמין A?

מקורות מן החי

מקורות מן הצומח

מזונות עשירים בקרוטנואידים פרוויטמין A כמו בטא קרוטן כוללים ירקות עם ויטמין A:

למה מסוכן לצרוך יותר מדי ויטמין A?

מכיוון שוויטמין A מסיס בשומן, הוא מאוחסן בגופכם ויכול להגיע לרמות לא בריאותיות לאורך זמן. נטילת יותר מדי ויטמין A יכולה להוביל לתופעות לוואי חמורות ואף יכולה להיות קטלנית אם נוטלים מינונים גבוהים במיוחד. רעילות חריפה של ויטמין A מתרחשת במשך פרק זמן קצר כאשר צורכים מינון גבוה מדי של ויטמין A. רעילות כרונית מתרחשת כאשר מינונים של יותר מפי 10 מה-RDA נבלעים לאורך זמן ארוך יותר.

תופעות הלוואי השכיחות ביותר של רעילות כרונית של ויטמין A – המכונה לעתים קרובות היפרוויטמין A – הן:

 • הפרעות ראייה כאבי מפרקים ועצמות
 • תיאבון ירוד
 • בחילה והקאה
 • רגישות לאור השמש
 • איבוד שיער
 • כאב ראש
 • עור יבש
 • נזק לכבד
 • צהבת
 • צמיחה מאוחרת

על אף שרעילות חריפה של ויטמין A נפוצה פחות מאשר רעילות כרונית של ויטמין A קשורה לתסמינים חמורים יותר, כולל נזק לכבד, לחץ גולגולתי מוגבר ואפילו מוות. יתרה מכך, רעילות ויטמין A יכולה להשפיע לרעה על בריאותם של אנשים בהריון ותינוקותיהם ועלולה להוביל לאי-סדירות בהתפתחות העובר. כדי למנוע רעילות, הימנעו מתוספי ויטמין A במינון גבוה. UL עבור ויטמין A חל על מקורות מזון מבוססי בעלי חיים של ויטמין A ועל תוספי ויטמין A.

צריכה גבוהה של קרוטנואידים תזונתיים אינה קשורה לרעילות, אם כי מחקרים קושרים תוספי בטא קרוטן עם סיכון מוגבר לסרטן ריאות ומחלות לב אצל אנשים שמעשנים סיגריות. מכיוון שכמות גדולה מדי של ויטמין A יכולה להזיק, התייעצו עם איש מקצוע בתחום הבריאות לפני נטילת תוספי ויטמין A.

תוספי מזון

הכמות המומלצת (RDA) עבור ויטמין A היא 900 מק"ג ו-700 מק"ג ליום עבור גברים ונשים, בהתאמה. קל להגיע לרמת הצריכה הזו אם אתם צורכים הרבה מזונות מלאים. עם זאת, חשוב לא לחרוג מרמת הצריכה העליונה הנסבלת (UL) של 10,000 IU (3,000 מק"ג) ליום למבוגרים. למרות שניתן לצרוך עודף ויטמין A שנוצר מראש דרך מקורות מבוססי בעלי חיים כמו כבד, רעילות קשורה לרוב לצריכת תוספים מוגזמת וטיפול בתרופות מסוימות, כגון איזוטרטינואין.

אהבתם את הכתבה? שתפו אותה עם החברים והמשפחה שלכם על מנת שגם הם ישמרו על אורח חיים בריא.

כתבו תגובה

   השאירו תגובה

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

   נקו רעלים והפחיתו סיכון למחלות עם ערכת וולנס פלוס! ערכה זו מכילה את כל מה שצריך כדי לנקות את גופכם מרעלים ולהפחית את הסיכון למחלות.

   מד+ שירותי רפואה מתקדמים

   אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
   מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

   מלאו את הטופס:

   מדפלוס (MedPlus)
   Logo