מהו ריבופלבין (ויטמין B2): תפקידו וכיצד הוא מסייע בתהליך במניעת אנמיה ותורם לעיכול סדיר

2024-02-02

ויטמין B2, או בשמו השני ריבופלבין (Riboflavin) הנו חלק ממשפחת ויטמיני B ולו תפקידים רבים. הוא משתתף בהרבה מאוד תהליכים מטבוליים החיוניים להפקת אנרגיה בגוף. משתתף פעיל בפירוק וניצול של אנרגיה מפחמימות, חלבונים ושומנים והאגירה שלו ברקמות קשורה לכמות החלבונים ולאנזימים.

בין 70-90% מהוויטמין הזה קשורים לחלבונים אשר רובם אנזימים. כמות החלבון ברקמות תשפיע על האגירה שלו בגוף וחוסר שלו יגרום להפרשתו בשתן.

בשהייה ארוכה במעי הגס הוא ייהרס, עמיד בפני חומצת קיבה ואינו מושפע מחומרים משמרים במזונות שונים.

דרך הנגזרת שלו ויטמין B2 הוא חלק משרשרת הנשימה והאספקה של החמצן לתאים וחיוני לסינתזה של RNA ו-DNA גם בפירוק חומצות הגרעין הללו. יש לו חלק בייצור הורמונים של בלוטת יותרת הכליה והוא מסייע במצבי לחץ. בנוסף הוא חיוני לפעילות התקינה של אנזימים חיוניים בבלוטת התריס, תקינות ריריות של מערכת העיכול והנשימה וחשוב לבריאות העיניים, השיער והעור.

הוויטמין הזה התגלה על ידי שני מדענים בשם וארבורג וכריסטיאן כבר בשנת 1932 וקיבל את השם "הפיגמנט הצהוב". תחילה כונה החלק הפעילו שלו אשר בודד ממי גבינה- לאקטופלאבין ובשל סוכר הריבוזה שבו שונה שמו לריבופלאבין.

ויטמין בי 2 ריבופלבין הנו חומר מסיס במים, אשר מתפרק בתמיסות בסיסיות ובאור ועמיד לחום. בהמסתו במים הוא יוצר זריחה בגווני ירקרק-צהוב. הוא מורכב משני רכיבים מרכזיים: איזולוקסאצין וריבוזה.. לזרחן שבו יש קשר לתהליכי חמצון בתאים.

הוא נאגר בעיקר בשרירים ובכבד ורובו מחובר לאנזימים.

תפקידו של ויטמין B2 רבופלבין

תפקידו של ויטמין B2 בתור כקו אנזים

כאמור ויטמין B2 רבופלבין משתתף במספר רב של תהליכים ביוכימיים של הגוף מדי יום כמו" פירוק שומנים ופחמימות, פירוק חלבונים והפקת אנרגיה. הוא ויטמין אשר מסייע לגדילה תקינה, מונע אנמיה ותורם לעיכול מסודר. ממחקרים עלה כי הוא משפר את התפקוד המיני בגברים, בעיקר בקרב אלה הסובלים מרמות גבוהות של שומנים בדם אשר פוגעות בכלי הדם.

לרוב יתקשר מחסור בויטמין זה עם מחסור של ויטמינים נוספים ממשפחת ה-B אשר משפיעים על הפעלתו וספיגתו בגוף.

חסר יכול להיגרם עקב תזונה דלה, תת תזונה ותזונה מעובדת ומתועשת. אצל תינוקות עלול להיות חסר עקב דרישה גבוהה בתקופת הגדילה ובקרב קשישים עקב בעיות בספיגה.

קבוצת סיכון למחסור בוויטמין זה הם תינוקות אשר קיבלו טיפול באמצעות עור בדרך כלל ילודים עם צהבת. אור זה גורם לפירוק הוויטמין.

גם אנשים אשר אינם צורכים חלב או מוצרי חלב בהם יש ויטמין B2 בריכוז מאוד גבוה עלולים לחוות מחסור שלו.קשישים הניזונים בתזונה דלה עלולים לסבול מחסר שלו, ואנשים הסובלים מאנמיה.

לבד מאלה גם אנשים הסובלים סרטן הוושט.

מה עושה ויטמין B2 לגוף?

 • ויטמין B2 רפובלבין הוא חיוני ליצירת חומצות גרעין המכילות את החומר של הד.נ.א (DNA).
 • הוא משתתף בתהליך הפקת אנרגיה בגוף האדם ומקושר לאספקת חמצן תקינה.
 • יחד עם ויטמינים מסוג B1 ו-B3 הוא משתתף בחילוף חומרים כגון; חלבונים, שומנים ופחמימות.
 • הוא משמש כנוגד חמצון עוצמתי המגן על תאים ואיברים.
 • הוא חיוני ביצירת תאי דם ומניעת אנמיה.
 • יחד עם ויטמין B6 ו-B3 הוא יוצר את ההורמון תירוקסין אשר מופרש מבלוטת התריס.
 • הוא הופך חומצה פולית וויטמין B6 לצורה הפעילה שלהם בגוף.

באילו מזונות יש ויטמין בי 2?

ויטמין B2 רפובלבין נמצא במקורות מהחי כמו כבד, איברים פנימיים, שרירים ולב. כליות, חלב מוצרי חלב וביצים. בצומח ניתן לקבל אותו מנבטים, סובין קמח מלא, ירקות עליים, שמרי בירה, אורז ופטריות.

שמרי בירה ואיברים פנימיים מהחי מכילים הכי הרבה מהוויטמין הזה. גם דגנים מועשרים או מלאים, שעורה, זרעי חמנייה, כרוב ניצנים, פולי סויה, אספרגוס, תרד, ברוקולי, ספירולינה ואצות אגם. אצה כחולה וירוקה. דוחן, אבוקדו, אפונה יבשה, תירס, פטריות. אפרסמון, במיה, בננות. ריבופלבין יש גם בחלמון ביצים, דגים כמו מקרל והרינג ומוצרי חלב כמו יוגורט.

בארצות מערביות נהוג להעשיר מזון תינוקות בריבופלבין כמו גם דגני בוקר, רטבים, פסטות ועוד.

הצריכה היומית המומלצת של ויטמין B2 ריבופלבין 

ההמלצה הכללית היא צריכה הינה כ 1 מיליגרם ויטמין B2 ריבופלבין על כל 1000 קלוריות.

 • מגיל 0-6 חודשים- 0.3 מ"ג.
 • מגיל 7-12 חודשים- 0.4 מ"ג.
 • מגיל 1-3- 0.5 מ"ג.
 • מגיל 4-8- 0.6 מ"ג.
 • מגיל 9-13- 0.9 מ"ג.
 • נערים בגילאי 14-18- 1.3 מ"ג.
 • נערות בגיל 14-18 – 1 מ"ג.
 • נשים- 1.1.-1.2. מ"ג.
 • גברים- 1.3-1.5 מ"ג.
 • מניקות- 1.6-1.7 מ"ג.
 • נשים הרות- 1.4-1.5 מ"ג.

ויטמין B2 ריבופלבין הנו בטוח לשימוש ואין לו תופעות לוואי. במינון גבוה הוא עלול לגרום להקאות או בחילות, שתן צהוב וצריבה בגפיים. עודף שלו הוא נדיר והעודפים בדרך כלל נשטפים בשתן.

חשוב לומר בהקשר זה כי הוויטמין נמצא במזונות שונים הן מהחי והן מהצומח, אולם אם קיימת בעיית ספיגה ניתן ליטול אותו כתוסף מזון אולם ראשית עליכם להיוועץ עם רופא על המינון המתאים כדי שלא תסבלו מעודף שלו.

סימנים למחסור בוויטמין בי 2

מחסור של וויטמין B2 ריבופלבין הוא חסך שכיח מאוד בארצות מערביות. מכיוון שהוא מיוצר ע"י הפלורה של המעי, תסמיני החסר שלו יותר מתונים מאשר חסר של וויטמינים אחרים.

מחסור בוויטמין B2 יכול להתבטא באודם ובצקת בריריות הפה, כאבי גרון, יובש בשפתיים, סדקים בפה והאף. גירוי או צריבה בלחמית העין ובקרנית. דלקות בדופן הקיבה. העור עלול להיות דלקתי או נגוע בסבוריאה דרמטיטיס. בנוסף לכך תהיה אנמיה בשל ירידה בייצור כדוריות הדם האדומות במח העצם.
בנוסף זה עלול להתבטא בחוסר אנרגיה ותשישות, לעתים תיתכן הפרעה עצבית, מצבי רוח משתנים, נדודי שינה ודיכאון. יש הרואים בחסר בוויטמין זה סיבה לכאבי ראש ומיגרנה.

בנוסף תיווצר קשקשת באזור האף, אקזמה של העור. אנמיה וחולשה חיסונית, הפרעות פריון והפרעות הורמונאליות. בעיות עיניים כמו אדמומיות, קטארקט והפרעות ברקמת העין.

חסר שלו קיים בקרב אלכוהוליסטים, מטופחי דיאליזה ואנשים בגיל מבוגר. הוא גם עלול לנבוע מתזונה לקויה או אחרי ניתוחי מעי, תסמונת המעי הרגיז, הנקה או הריון. אתלטים שעושים פעילות גופנית עצימה עלולים לסבול ממחסור שלו עקב דרישת השרירים.

ויטמין B2 משפר מצב רוח ומפחית מתח!

בעידן זה של הישגיות, תחרותיות ולחץ בלתי פוסק, גברים בגילאים שונים עלולים לחוות קשיים בתפקוד מיני, לצד בעיות בריאות כמו גם ירידה במצב רוח ומתח נפשי.

וויטמינים הם בעלי חשיבות רבה בכל מיני שלבים בחיים וגם בתקופות של לחץ הפוגעים בין השאר גם בתפקוד המיני. לכן- חשוב לאמץ גישות הוליסטיות וליטול ויטמינים אשר יקלו על מצבים שונים. מחסור שלהם עלול לבוא לידי ביטוי הן פיזית והן מנטלית.

אנשים רבים נוהגים ליטול קומפלקס של ויטמיני B וביניהם גם ויטמין B2 ריבופלבין כדי להעלות את רמת האנרגיה שלהם, לשפר את מצב הרוח ולהפחית את העייפות. ממחקרים עלה כי לוויטמין B2 יש השפעה מטיבה על תפקוד מיני בקרב גברים.

במחקר שנעשה על 125 גברים שנטלו קומפלקס של ויטמינים מסוג B משולבים במינרלים, נמצא כי חל שיפור רב במדדי הסטרס שלהם לצד ביצועים קוגניטיביים.

מחקר נוסף שנעשה על גברים צעירים מצא כי נטילת מולטי ויטמין B תרמה להפחתת המתח והעייפות.

ב-2011 נערך מחקר קליני מבוקר בהשתתפות גברים בגילאים 30-55 והודגם שיפור של מערכת העצבים בנטילה של קומפלקס ויטמינים מסוג B. כן נדבקו פרמטרים של אורח חיים, תזונה, תפקוד מנטלי ומצב רוח הן בראשית המחקר והן בסופו. חלק מהם קיבלו קומפלקס B וחלק פלצבו. המשתתפים שנטלו ויטמינים מסוג B דיווחו על פחות מתח, שיפור במצב הרוח וחיוניות. כמו כן כאמור במבדק קוגניטיבי היה שיפור בקבוצה שלהם לעומת נוטלי הפלצבו וגם ירידה בתסמיני הדיכאון.

ויטמין B2 ריפבלבין משפר את התפקוד המיני אצל גברים

גברים בכל הגילאים עלולים לחוות קשיים בתפקוד מיני מסיבות שונות. זה עלול לקרות עקב עלייה במשקל, חוסר פעילות גופנית, שתיית אלכוהול ועוד.

יש קשר בין תפקוד מיני וצריכה של ויטמינים מסוג B.  נמצא כי רמות גבוהות של שומנים בדם מתקשרות לבעיות של תפקוד מיני בקרב גברים.

מחקר שבדק את ההשפעה של ויטמינים מסוג B ובין השאר ויטמין B2 ריבופלבין הדגים שיפור של בעיות זקפה אצל גברים, והם הציגו גם רמת שומנים גבוהה בדם.

מחקר זה הוכיח שוב את הטענה החדשה, כי אומנם כל ויטמין מסוג B עומד בפני עצמו אולם סינרגיה ביניהם הופכת אותם לאפקטיביים במיוחד והם הופכים למשתתפים פעילים בתפקוד הגוף.

אהבתם את הכתבה? שתפו אותה עם החברים והמשפחה שלכם על מנת שגם הם ישמרו על אורח חיים בריא.

כתבו תגובה

   השאירו תגובה

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

   נקו רעלים והפחיתו סיכון למחלות עם ערכת וולנס פלוס! ערכה זו מכילה את כל מה שצריך כדי לנקות את גופכם מרעלים ולהפחית את הסיכון למחלות.

   מד+ שירותי רפואה מתקדמים

   אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
   מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

   מלאו את הטופס:

   מדפלוס (MedPlus)
   Logo