מה יקרה אם תאכלו 7 אגוזי מלך מדי יום?

2023-11-28

7 אגוזי מלך (Walnuts) זה בדיוק מה שאתם צריכים כדי שהגוף שלכם יקבל המון ויטמינים וחלבונים שנמצאים בפרי הקשיח הזה מבחוץ, והקריספי מבפנים. הוא גם טעים, גם משתלב מעולה בהרבה מתכונים ומי שחשב לשלב אותו בהם- בהחלט חשב על הבריאות כי אין בריא כמו כל אדם מן הישוב או מלך שאוכל אגוזי מלך….

הם מלאים בחומרים שימושיים ומזינים כמו: שומנים בלתי רוויים, ויטמין E, פנולים. וכמות אדירה של נוגדי חמצון. יש להם השפעה מטיבה על הבריאות בכלל ומספיקים 7 אגוזי מלך מדי יום כדי שתרוויחו יתרונות בריאותיים מרחיקי לכת.

אכילה של 7 אגוזי מלך יספקו לגוף שלכם כל כך הרבה חומרים מזינים וכן ויטמינים הקריטיים לשמירה על הגוף והאנרגיה כמו: חומצות שומן ואומגה 3. בנוסף לתרומה התזונאית שלהם, הם גם מצליחים לייצב מתח.

רוב האנשים מסתבר לא צורכים די אגוזים ואם הם אוכלים מהם בכל זאת, זה אחרי קלייה אשר פוגעת באיכות הרכיבים הכלולים בהם. מומלץ. לאכול אותם ללא קלייה כדי שהגוף יזכה בכל הרכיבים הבריאותיים שלהם.

ההיסטוריה של אגוזי המלך

טענה רווחת היא כי מקורם של אגוזי המלך (Walnuts) בצפון אמריקה ובמזרח הקרוב. מההיסטוריה הקדומה ידוע כי אגוזים היו כבר בתקופת האימפריה הבבלית, אולם רק לאליטה. לא יאומן אבל דינו של אדם פשוט שהעז לצרוך אותם היה מוות. כן- עד כדי כך!

גם הומרוס, אריסטו ועוד כמה חכמים צרכו אותם משום שהם היו קיימים גם בתקופת יוון העתיקה. הרודוטוס -אבי ההיסטוריה היוונית נתן להם את השם "מזון למוח" ומסתבר שאם רווקים רצו שידוך הגון, הם היו חייבים לאגור כמות נכבדה של אגוזי מלך.

אגוזי מלך שימשו גם כמרכיב חשוב ברפואה העתיקה ובפרס הוא נחשב כמרכיב הכרחי לאימון המוח. בספר רפואה פרסי עתיק נכתב כי אגוזי המלך משולים למוח, שממנו נובע השכל. ברפואה היהודית והמקראית היה נהוג להשתמש באגוזי מלך כתרופה נגד ארס, רעלים ונשיכות של בעלי חיים. לסילוק תולעים במעי וריפוי דלקות.

היפוקרטס היווני ואבן סינא, נהגו להשתמש בחלקי עץ האגוז כדי לטפל במחלות. מלבדם- הוא שימש גם רופאים יהודים כמו אסף הרופא במאה השישית לספירה.

בימי הביניים השתמשו בחלקים שונים של האגוז לרקיחת תרופות וגם היום ידוע כי השמן של האגוז מטיב עם חיזוק הגוף, מראה העור והשיער.

מטפלים הומאופתיים משתמשים בחלקי אגוזי המלך למרקחות שונות התורמות כאמור לאלסטיות וחיזוק עור הפנים והגוף וכן הקרקפת.

עצי האגוז יכולים להגיע לגיל 200, כאשר במשך 150 שנה הם יניבו את פירותיהם.

אגוזי מלך מכילים נוגדי חמצון טבעיים לגוף?

אל תחשבו על הקלוריות כשאתם אוכלים אגוזי מלך. שבעה מהם כתוספת כל יום לתפריט היומי יספקו לכם נוגדי חמצון מעולים. נוגדי חמצון הנקראים גם 'אנטיאוקסידנטים' (Antioxidants הנם חומרים טבעיים הקיימים בגופנו ותפקידם הוא לעכב תהליכי חמצון. חמצון- גורם נזק לתאי הגוף. מקור נוסף מלבד אגוזי מלך לנוגדי חמצון הם ירקות ופירות. ממחקרים עלה כי לתזונה העשירה בירקות ופירות יש תרומה עצומה לעיכוב הליכי הזדקנות ומניעת מחלות, אם כי לא ברור לגמרי אם מדובר רק בנוגדי החמצון או ברכיבים אחרים שקיימים בהם.

כאשר אומרים נוגדי חמצון מתכוונים גם לוויטמינים ורכיבים שהמקור שלהם במזונות. מדובר על ויטמינים ממשפחת C, E, לוטאין, סלניום, קרטנואידים ובטא קרוטן המספקים לירקות ולפירות את הצבעים שלהם.

לנטילת נוגדי חמצון בתוספי מזון, אין הוכחות חד משמעותיות על מניעת מחלות לב או כלי דם, סרטן ועוד. כפי הנראה – היתרונות שלהם באים לידי ביטוי בעיקר כאשר הם משולבים עם עוד רכיבים תזונתיים.
אי אפשר לדבר על נוגדי חמצון בלי להתייחס למולקולות המכונות "רדיקלים חופשיים". מה הן בעצם?.

חלבון באגוזים

ב 100 גר' אגוזי מלך יש 15.22 גר' חלבון

אם תאכלו חופן אגוזי מלך (50 גרם) תזכו לקבל כמות כפולה ומכופלת של נוגדי חמצון וחלבון יותר מאשר בכל סוג אחר של אגוזים. בנוסף הם כוללים סיבים תזונתיים, ויטמינים ומינרלים והם נטולי לקטוז או גלוטן.
במחקרים שנעשו לאורך שנים עלה כי צריכה רצופה של אגוזי מלך מפחיתה את הסיכון למחלות לב, סוגי סרטן מסוימים, סוכרת, אבני מרה ועוד.

שילוב קבוע של אגוזי מלך בתפריט היומי, מסייע כאמור בהפחתת הכולסטרול שהוא "האשם" המרכזי בהתפתחותן של מחלות לב.

בנוסף-אגוזים מסייעים לתחושת השובע אותה מנסים רבים להשיג בצריכת יתר של מזונות שאינם בריאים, והרדיפה אחר אותה תחושת שובע היא זו האחראית למשקל היתר ממנו סובלים כיום רבבות בארץ ובעולם. אגוזי מלך גם מצליחים להפחית את היקף המותניים, לשפר את בריאות המוח, להפחית את הסיכון למחלות לב וכן סוכרת.

גברים! אתם סובלים מספירת זרע נמוכה? אכלו אגוזי מלך!

ממחקרים עולה כי יש ירידה מוכחת בספירת תאי הזרע אצל גברים בארץ ובעולם, ומחקר חדש מגלה כי שינוי תזונתי זעיר- כמו הוספה של אגוזי מלך לתפריט היומי עשוי לשנות משמעותית את פוריות הגבר.

פוריות אצל נשים וגברים הנה סוגיה המעסיקה בשנים האחרונות גם אנשים הסובלים מאי-פוריות וגם את הקהילה המדעית. חלקן של הסיבות מצביע על זיהום אוויר, גילנות מבוגרת, תזונה לקויה וגם עישון.
במחקר חדש של מדענים מספרד מאוניברסיטת רובירה אי וירז'לי בטרגונה נמצא כי אכילה של 60 גרם אגוזי מלך או שקדים העלתה משמעותית את ספירת הזרע ואת התנועתיות בכ-6%. בנוסף היא גרמה לעמידות הזרע ב-4%.

הסיבה לכך היא כפי הנראה בגלל חומצות השומן אומגה 3 המצויות באגוזים, חומצה פולית ונוגדי חמצון. בנוסף הוכח במחקר כי אגוזים ושקדים הפחיתו גם את הנזק העלול להיגרם לזרע מסיבות שונות ועלול לפגום בפוריות הגבר.

אגוזי מלך מכילים ויטמין E

אחד הוויטמינים הכי חשובים לגוף הוא ויטמין E ואגוזי מלך מכילים אותו. הוא דרוש לתפקוד חיוני של איברים רבים ומשמעותי להאטת הזדקנות. הוא כולל שמנים מסוימים ומלבד אגוזי מלך נמצא גם בעוף, פירות, שמן נבט החיטה, ביצים ועוד. הוא מסייע במניעת מחלות לב וכלי דם, עורקים סתומים ולחץ דם גבוה.

הוא מצליח לאזן כולסטרול שהנו חומר המיוצר על ידי הכבד וחיוני לתפקוד התאים, ההורמונים והעצבים. כולסטרול במצב הטבעי שלו הוא נורמלי, מאוזן ובריא אולם כאשר הוא מתחמצן הוא מסוכן. ממחקרים עלה כי ויטמין E כמו זה המצוי באגוזי מלך מצליח למנוע חמצון של כולסטרול בכך שהוא מסוגל למנוע מהרדיקלים החופשיים לחדור לתאים.

לויטמין E יש גם תרומה לעור ולשיפור האלסטיות והלחות שלו. הוא בעצם אנטי איג'ינג טבעי. הוא מצליח להפחית דלקות בעור ובגוף אשר נגרמות כתוצאה מזיהום סביבתי. יחד עם ויטמין C הוא מסוגל להילחם בדלקות עור כמו אקזמה ואקנה, מחליק קמטים ומסייע להחלמה. הוא משמש תרופה נפלאה לכוויות שמש ומאיץ את התחדשות תאי העור.

ויטמין E קיים כאמור באגוזי מלך, שקדים, אגוזי לוז, גרעיני חמנייה, נבט חיטה, אבוקדו, מנגו, דלורית, ברוקולי, תרד, קיווי ועגבניות.

הוספה של אגוזים לסלטים או למנות שונות היא תופת משמעותית של ויטמין E לגוף.

הצריכה היומית המומלצת לוויטמין E:

קבוצת גילמ"ג ביום
0-6 חודשים4 מ"ג
7-12 חודשים5 מ"ג
1-3 שנים 6 מ"ג
4-8 שנים7 מ"ג
9-13 שנים11 מ"ג
14+15 מ"ג

*כל הערכים אלה משוערים בלבד, ויש ליתיעץ עם רופא אילו כמויות דרושות לכם ביום.

מה קורה כאשר המזון הופך לאנרגיה?

כאשר הגוף מפרק את המזון והופך אותו לאנרגיה, נוצרות באופן טבעי בגוף מולקולות בלתי יציבות אשר הכינוי שלהן הוא רדיקלים חופשיים. הן נוצרות מעצם החשיפה שלהן לסביבה המכילה חומרים רעילים כמו זיהום אוויר, קרינה אולטרה סגולית, עשן ועוד. מה שהן עושות זה לייצר בגוף תגובה של מועקה חימצונית – Oxidative Stress שזהו תהליך אשר מעודד הזדקנות של תאים וממחקרים עלה שיש לו תפקיד משמעותי בשורה של מחלות. הרדיקלים החופשיים מעודדים היצמדות של LDL- כולסטרול רע לכלי הדם, עלולים לגרום לטרשת עורקים. כשהם חודרים למטען הגנטי – לד.נ.א. הם עלולים לגרום לגידולים סרטניים ומחלות כמו פרקינסון, אלצהיימר, סוכרת וקטרקט.

נוגדי החמצון באגוזי מלך פועלים נגד אותה תעוקת חמצון בכך שהם מצליחים להוציא אותם להתאים ולבלום את החדירה שלהם אליהם, כדי למנוע מהם לגרום נזק כפי שפורט לעיל.

החל משנות התשעים, עלתה המודעות לגבי צריכת מזונות הכוללים נוגדי חמצון, זאת על רקע ממצאי מחקרים בקשר למחלת הטרשת הנפוצה. בשנים האחרונות רואים קשר ישיר בין צריכה של מזונות עם נוגדי חמצון לבין התפתחותן של מחלות כמו למשל סרטן הערמונית, הפרעות ראייה ועיוורון. מחלות לב, סוכרת ועוד.

שאלות נפוצות

כמה אגוזי מלך מותר לאכול ביום?

הצריכה היומית המומלצת של אגוזי מלך היא בין 7-10 אגוזים ליום. אגוזי מלך הם מקור טוב לחלבון, סיבים תזונתיים, מינרלים וויטמינים, אך הם גם מכילים כמות גבוהה של שומן. לכן, חשוב לצרוך אותם במתינות, על מנת לא להפריז בצריכת הקלוריות היומית.

לצרוך דוגמא, אם תאכלו 7 אגוזים בגודל בינוניים (70 גרם), זה יכסה ב- 30 אחוז ואף יותר את המכסה היומית המומלצת של ויטמין E  החשוב!

מה קורה אם אוכלים אגוזי מלך כל יום?

אכילת אגוזי מלך על בסיס יומיומי לא מזיקה ואף לפי מחקרים יכולה להיות מועילה במקרים רבים, אלא אם כן יש לכם רגישות למזון, אי סבילות או אלרגיה. אבל כמו כל דבר טוב, מומלץ לצרוך אותם במתינות ולשלב בתפריט השבועי שלכם מגוון רחב סוגי אגוזים אחרים כדאי לקבל את כל היתרונות התזונתיים שלהם.

איזה אגוז הכי טוב לזיכרון?

אגוזי המלך, שקדים ואגוזי ברזיל הם האגוזים הטובים ביותר לזיכרון. אגוזי המלך מצוים בראש רשימת האגוזים הבריאים ביותר לבריאות המוח, מכיוון שהם מכילים ריכוזים גבוהים של חומצות שומן מסוג אומגה-3. חומצות אלו חיוניות לבריאות המוח, מגינות על תאי העצב, ומסייעות בשיפור זרימת הדם למוח ובהפחתת דלקת. שקדים ואגוזי ברזיל גם הם מכילים רמות גבוהות של חומצות שומן מסוג אומגה-3 ומספקים ויטמינים מקבוצת B וסיבים תזונתיים שחשובים לבריאות המוח.

בנוסף לאגוזי המלך, שקדים ואגוזי ברזיל, ישנם גם אגוזים נוספים המכילים אומגה-3 ויכולים להיות בריאים לזיכרון, כמו פקאנים, אגוזי קשיו, ואגוזי צ'יה. כל אלה מספקים מגוון של תרומות תזונתיות שמכילות חומצות שומן אומגה-3 ומרכיבים נוספים שטובים לבריאות המוח.

כללי, כדאי לצרוך מגוון אגוזים בתזונה כדי להנות מכל היתרונות התזונתיים שהם יכולים לספק לבריאות המוח. המחקרים מראים כי אכילת אגוזים באופן קבוע יכולה לשפר את הזיכרון והחשיבה, ולכן הם יכולים להיות חלק מתזונתך היומית על מנת לשמור על בריאות המוח.

* לפי מחקר משנת 2020 שפורסם באתר- Nutrients מראה כי הכללת אגוזי מלך בתזונה משפיעה לטובה על ביצועים קוגניטיביים ושיפור זיכרון אצל מבוגרים.

4. כמה זה 100 גרם אגוזי מלך?

התשובה תלויה בסוג, גודל האגוז והאם הוא עם או בלי קליפה:

גודלמשקל ממוצע עם קליפהמשקל ממוצע ללא קליפה
קטן 10 – 12 גרם7 – 8 גרם
בינוני 12 – 14 גרם9 – 10 גרם
גדול 14 – 19.4 גרם11 – 16 גרם

בכדאי להגיע ל- 100 גרם אגוזי מלך ללא הקליפה, תצטרכו בין 7  ל- 17 אגוזים בהתאם לגודל.

בשורה התחתונה

אם אין לכם אלרגיה או אי סבילות לאגוזים, מומחי תזונה ממליצים לכלול את אגוזי המלך בתפריט השבועי שלכם. המחקרים העדכניים מדגישים את התפקיד החשוב שאגוזי המלך משמרים בבריאות המעיים, ואף מציינים שישנם יתרונות רבים נוספים לצריכת אגוזי מלך עבור בריאות הלב, הבריאות הקוגניטיבית ומצב הרוח.

אגוזי המלך יכולים להיות חלק ממגוון מאכלים, כולל קינוחים, גבינות, ומנות בשר, והם מספקים את היתרונות המזוהים עימם בכמויות קטנות.

למרות היתרונות, יש לשים לב שצריכת מספר גדול של אגוזי מלך עשויה לגרום לאי נוחות במערכת העיכול, תגובות אלרגיות והגברת צריכת קלוריות, ולכן עשוי להיות עדיף לצרוך אותם במידה.

אהבתם את הכתבה? שתפו אותה עם החברים והמשפחה שלכם על מנת שגם הם ישמרו על אורח חיים בריא.

כתבו תגובה

   השאירו תגובה

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

   טיפים והמלצות שיעזרו לכם לשפר את אורח החיים הבריא שלכם ומידע רפואי כללי! הצטרפו לקבוצה בוואטסאפ "מדפלוס התראות"

   מד+ שירותי רפואה מתקדמים

   מלאו את הטופס:

   אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
   מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

   מדפלוס (MedPlus)
   Logo