אלה 5 המזונות שנבחרו על ידי מומחים כמאריכי חיים להפחית את הסיכון למחלות

2023-11-28

מחקרים רבים מראים שחמישה מזונות בריאים במיוחד יכולים להאריך חיים ולהפחית את הסיכון למחלות כרוניות, כולל סרטן, מחלות לב וכלי דם וסוכרת מסוג 2.

 1. דגנים מלאים, כגון שיבולת שועל, אורז מלא וקינואה, עשירים בסיבים תזונתיים, ויטמינים ומינרלים. הם יכולים לעזור להפחית את רמות הכולסטרול, לשלוט ברמות הסוכר בדם ולשפר את בריאות העיכול.
 2. פירות הם מקור מצוין לוויטמינים, מינרלים וסיבים תזונתיים. הם יכולים לעזור לשפר את הבריאות הכללית, כולל בריאות הלב, בריאות העיניים והמערכת החיסונית.
 3. ירקות לא עמילניים, כגון ירקות עליים ירוקים, פלפלים, מלפפונים ועגבניות, מכילים ויטמינים, מינרלים ונוגדי חמצון. הם יכולים לעזור להפחית את הסיכון למחלות כרוניות, כגון סרטן, מחלות לב וכלי דם ומחלות עצם.
 4. אגוזים הם מקור מצוין לחלבון, סיבים תזונתיים, ויטמינים ומינרלים. הם יכולים לעזור להפחית את הסיכון למחלות לב, סוכרת מסוג 2 ומחלות כרוניות אחרות.
 5. שומנים בלתי רוויים, כגון שמן זית, בוטנים, אגוזי מלך, חמניות ושמן תירס יכולים לעזור להפחית את רמות הכולסטרול הרע (LDL) ולשפר את בריאות הלב.

אתה בריא, כוכב בריא?

מחקר חדש מחדד את הקשר ההדוק בין השניים. במחקר, שהוצג ביולי ב-NUTRITION 2023, מפגש הדגל השנתי של האגודה האמריקאית לתזונה בבוסטון, השתמשו המחברים בכלי שיצרו בשם "אינדקס תזונה לבריאות פלנטרית" (PHDI) כדי לסקור מזונות והשפעותיהם על בריאות האדם והסביבה.

התוצאות הצביעו על כך שאנשים שצרכו דיאטה ברת קיימא, יותר מבחינה סביבתית, היו בסבירות נמוכה ב-25% בסיכוי למות, בתוך תקופת מעקב של 30 שנה בהשוואה לאלו שצרכו דיאטה פחות מקיימת.

מה זה PHDI ואיך הוא יכול לעזור?

אינדקס דיאטה (PHDI), יכול לעזור לעובדי בריאות הציבור ואנשי מקצוע בתחום המדיניות להבין את הבריאות והקיימות הנוכחית של התזונה של האוכלוסייה.

PHDI מודד את התזונה של אדם בהתבסס על חמישה מדדים עיקריים: צריכה יומית/שבועית או חודשית של פירות וירקות, דגנים מלאים, חלבון מהצומח, שומן בלתי רווי וצריכת חלבון מהחי.

אינדקס דיאטה זה יכול לשמש אינדיקטור להשפעת ההתערבות התזונתית", אומרת Linh Bui, MD, Ph.D. מועמדת במחלקה לתזונה בהרווארד T.H. בית ספר צ'אן לבריאות הציבור. "יתר על כן, קובעי מדיניות יכולים להשתמש בראיות כאלה כדי לקבל החלטות על תיעדוף אסטרטגיות שמטרתן להגדיל את ה-PHDI כדי להשיג את יעד ניטרליות הפחמן העולמי עד 2050.

מחקרים הראו שצריכת תזונה בריאה יכולה להפחית את הסיכון למחלות כרוניות, כגון מחלות לב, סרטן וסוכרת מסוג 2. תזונה בריאה גם יכולה להפחית את ההשפעה הסביבתית של התזונה שלנו.

"PHDI הוא כלי רב עוצמה שיכול לעזור לנו לשפר את הבריאות והקיימות של התזונה שלנו", אומרת Bui. "אני מקווה שזה יעודד אנשים ומדינות לאמץ דפוסי אכילה בריאים יותר."

איך לאכול למען הבריאות שלך עם כדור הארץ בחשבון

דיאטנים גם מאמינים שהמחקר החדש יכול להעצים אנשים לבצע שינויים תזונתיים.

פיתוח מודעות לאופן שבו הבחירות התזונתיות שלנו משפיעות על בריאות האדם ועל קיימות הסביבה היא חיונית", אומרת קלסי קוסטה, MS, RDN, המייצגת את הקואליציה הלאומית לבריאות (NCHC). "על ידי אימוץ מזון ידידותי לכוכב הלכת, אנו יכולים לא רק להפחית את הסיכון למחלות כרוניות אלא גם לקדם אריכות ימים ולהפחית את ההשפעה הסביבתית של שיטות ייצור המזון שלנו.

מה הקשר בין מזון בריא לאריכות ימים

לואי אומרת שתמיד היה לה עניין רב בהפחתת ההשפעות האנושיות על הסביבה. המחקר החדש נוצר בהשראת דו"ח מקור מהימן בראשות ד"ר וולטר ווילט ופורסם באתר-Lancet ב-2019. בדו"ח, המחברים ציינו שחלק גדול מהעולם אינו ניזון כראוי וכי ייצור מזון דוחף מערכות ותהליכים סביבתיים מעבר לגבולות בטוחים. הם קראו לשינוי עולמי של מערכת המזון.

"הופתעתי מאוד מההשפעה העוצמתית של בחירות תזונה על היכולת הסביבתית של כדור הארץ", אומר לואי.

ווילט הפך ליועץ האקדמי של לואי באוניברסיטת הרווארד T.H. בית ספר צ'אן לבריאות הציבור. מאוחר יותר הוא עזר לה לפתח את ה-PHDI, שהפך לדחף למחקר האורך החדש הזה, שעוקב אחר 63,081 נשים ו-44,275 גברים בארה"ב.

ה-PHDI "נותן לאנשים 'ציון' דיאטה ולאחר מכן מתאם את הציונים הללו עם הסיכון של אנשים למוות מסיבות שונות, במהלך תקופת מעקב של 30+ שנה.

", מסבירה Maddie Pasquariello, MS, RDN.

"יש לציין שהם שילבו את מה שהם יודעים על מזונות ידידותיים לכוכבי הלכת ממדריך עזר תזונתי בשם EAT-Lancet reference.. המתמקדת במזונות שהם ברי קיימא במיוחד מנקודת מבט סביבתית".

מטרות המחק היו להעריך את ההשפעה של הקפדה על דיאטה בריאותית פלנטרית על הסיכון למוות.

המחקר מצביע על כך שאכילת מזונות ידידותיים יותר לכוכבי הלכת, כמו חלבונים מהצומח במקום בשר אדום, מורידה את הסיכוי של אדם למות ממצבים כמו סרטן ולב, מחלות בדרכי הנשימה ומחלות עצביות.

"תוצאה זו אישרה את ההשערה שלנו ש-PHDI גבוה יותר היה קשור לסיכון נמוך יותר לתמותה", אומר לואי.

דרך נוספת?

פסקווארילו (Pasquariello) אומר שהממצאים יכולים לעזור לספקי שירותי בריאות, לקובעי מדיניות, לאנשים ולכדור הארץ.

"הם מספקים השלכות בולטות על החשיבות של תזונה מאוזנת עם מזונות מסוימים, כלומר דגנים מלאים, פירות, ירקות לא עמילניים, אגוזים ושמנים בלתי רוויים, בקידום הבריאות הכללית ובהפחתת הסיכון למחלות", אומר פסקווארילו. "ממצאים אלה גם הדגישו כיצד, בכך, אנו יכולים להתחשב גם בהשפעה הסביבתית שלנו."

סיכום של הממצאים מהדו"ח

"לאכול את הקשת" הוא יותר מקלישאה. הכי טוב לומר שזו דרך לאכול עבור עצמך ועבור כדור הארץ.

"שאפו לקבל מגוון של פירות וירקות צבעוניים על הצלחת שלכם, מכיוון שצבעים שונים מצביעים על רכיבים תזונתיים ויתרונות בריאותיים שונים", אמר בסט.

חשבו על פלפלים ירוקים וצהובים עם עגבניות אדומות או חציל עם ברוקולי וגזר. צ'יפס טופו הם דרך לזלול סוגים רבים של ירקות (ולהנות מחלבון צמחי).

המחקר אינו מספק מידע מפורט על החסמים או האתגרים הספציפיים שאנשים עשויים להתמודד איתם בהקפדה על תזונה בת קיימא. ישנם גורמים רבים כגון, מצב בריאותי, מגבלות דתיות, מצב סוציו-אקונומי וזמינות מזון יכולים להשפיע על יכולתו של אדם לעקוב אחר דיאטה כזו או אחרת. עם זאת, הוא אינו מעמיק באסטרטגיות להתגבר על המחסומים הללו.

אהבתם את הכתבה? שתפו אותה עם החברים והמשפחה שלכם על מנת שגם הם ישמרו על אורח חיים בריא.

כתבו תגובה

   השאירו תגובה

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

   נקו רעלים והפחיתו סיכון למחלות עם ערכת וולנס פלוס! ערכה זו מכילה את כל מה שצריך כדי לנקות את גופכם מרעלים ולהפחית את הסיכון למחלות.

   מד+ שירותי רפואה מתקדמים

   אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
   מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

   מלאו את הטופס:

   מדפלוס (MedPlus)
   Logo