מספר הנדבקים במחלות מין בארץ ובעולם גדל וזו הסיבה המפתיעה!

2023-11-28

בשנים האחרונות גורמי בריאות בארץ ובעולם מודאגים מאוד מעלייה חדה במספר הנדבקים במחלות מין בישראל וברחבי העולם, מעל-350 מיליון נדבקים מדי שנה. ארגון הבריאות העולמי ניסה לדחוק את הרופאים לצמצם את הטיפול באנטיביוטיקה משום שהחיידקים פיתחו עמידות למחלות הללו. בשנת 2020 נצפתה עלייה משמעותית למרות מתן האנטיביוטיקה במחלות כמו כלמדיה וזיבה. הארגון אף שינה את המלצותיו לטיפול תוך הנחייה לרשום למטופלים רק את סוג האנטיביוטיקה הספציפית המתאימה לזן החיידק הספציפי של המחלה וקרא לציבור להגן על עצמו מפני מחלות מין ומפני נגיף ה-HIV.

ארגון הבריאות העולמי מדווח על הידבקות של מאות מיליוני בני אדם בשנה במחלות המין כגון: עגבת, כלמידיה, סיפליס וטפיל בשם טריכומונס. בנוסף לכך יש עלייה במספר הנדבקים בנגיף ההרפס והפפילומה.

בכל יום- כך מדווח יש עליה של מיליון ומעלה נדבקים בקרב גילאי 15-49 גברים ונשים.

הבעיה: חברות התרופות אינן משקיעות בפיתוח תרופות חדשות!

למרות ריבוי הנדבקים, חברות התרופות אינן משקיעות בפיתוח תרופות חדשות בשל אי-כדאיות כלכלית ומצבם של הנדבקים בעיקר בארצות עניות ומוכות חולי- בכי רע.

מדי שנה יש בישראל עלייה במספר הנדבקים עקב היחשפות של אנשים רבים לסיטואציות מיניות אקראיות, אליהן הם מכניסים את עצמם מתוך רצון לחיות את הרגע או לצוד חוויות מיניות וכך מעלים את הסיכון לחלות במחלות מין. כמו כן, חלק מנושאי החלה כלל אינן מודעים לכך שהם חולים, במקרה של קיום יחסי מין עם פרטנרים שונים ישנה חובה לבצע בדיקות באופן תכוף.

יש כ-200 מחלות מין המועברות במגע מיני והן נחלקות לשלושה סוגים:

 • מחלות אשר מועברות על ידי הנגיפים קונדילומה והרפס.
 • מחלות המועברות על ידי חיידקים כמו עגבת וזיבה
 • מחלות כגון סקבייס הנגרמת על ידי טפילים.

הסטטיסטיקה היבשה

לפי אתר ארגון הבריאות העולמי בשנת 2020, ישנה הערכה שישנם כ- 374 מיליון זיהומים חדשים כאשר 1 מתוך 4 הם STIs:

כלמידיה (129 מיליון)
34.49 %

זיבה (82 מיליון)
21.92 %

עגבת (7.1 מיליון)
1.89 %

טריכומוניאזיס (156 מיליון)
41.71 %

סה"כ 374 מיליון

על פי ההערכות נוספות, יותר מ-490 מיליון אנשים חיים עם הרפס גניטלי. 300 מיליון נשים סובלות מזיהום וירוס הפפילומה HPV, הגורם העיקרי לסרטן צוואר הרחם וסרטן פי הטבעת בקרב גברים המקיימים יחסי מין עם גברים. על פי הערכות, 296 מיליון אנשים חיים עם הפטיטיס כרוני מסוג B ברחבי העולם.

האם אתם מודעים לסכנת ההידבקות במחלות מין?

מהערכות מומחית עולה כי כמחצית מבני האדם יידבקו במחלת מין במהלך חייהם ולא דווקא אלה השייכים לאוכלוסייה מסוימת כמו הומוסקסואלים. רבים ישאו את המחלה אולם לא יחושו בכך, ויש מקרים בהם המחלה תגרום לפגיעה כוללת בבריאות והאדם יחוש כאבים או יסבול מדלקות ולא דווקא באיברי המין אלא התפתחות של סרטן צוואר הרחם, פגיעה בפריון ועוד.

כבר עתה ניתן לומר כי חלק מהחיידקים הגורמים למחלות מין עמידים לאנטיביוטיקה כמו טטראציקלין, פלואורוקווינולון ופניצילין. גם שילוב התרופות לא נותן מענה מספק. החיידקים מתחזקים ומצליחים להתחזק גם מול טיפולים רפואיים. זוהי מלחמה על מחלות מין קשות שעלולות לגבות גם חיי אדם.

המחלות הנפוצות היום הן זיבה (גונוריאה) סיפיליס (עגבת), כלמדיה, טריכומונאס, הרפס, קונדילומה וכן יבלות באיברי המין. כמן כן נכללות במחלות גם דלקת כבד נגיפית (הפטיטיס B) ו-נגיף האיידס. ההידבקות תיגרם במגע מיני בצורות שונות.

חשוב מאוד לטפל מיד במחלות מין כדי למנוע סיבוכים אשר כוללים: דלקת באגן העלולה לגרום לעקרות. זיהום באשכים, הריון מחוץ לרחם, מחלות פרקים, הפרעות בפוריות, מחלות נוירולוגיות ומחלות לב.

הידבקות במחלות מין מגבירה את הסיכון לחלות בנגיף ה-HIV.

סוגי מחלות מין הנפוצות ביותר בישראל

זיבה (Gonorrhea) גונוריאה

זאת אחת מהמחלות הכי נפוצות ונגרמת ע"י חיידק בשם נייסריה – גונוריאה. היא מתפשטת באמצעות מגע מיני וגם נשים הרות עלולות להעביר לעובר את החיידק בזמן הלידה. לעובר זה תהיה דלקת לחמית וזו הסיבה שבמדינות מערביות רבות וגם בישראל, מטפלים בעיני התינוקות במשחת עיניים אנטיביוטית. חיידק זה עלול לעבור גם באמצעות כלים וחפצים שנחשפו לחלקים נגועים.

דגירת המחלק נמשכת בין 2-14 יום. רוב התסמינים יופיעו בין 2-5 ימים לאחר ההידבקות. 30-60% מהנשים החולות לא יחושו כל סימפטום משמעותי. לחלק מהן תיגרם הפרשה וגינאלית, דימום, כאב בזמן מתן שתן, דימום לאחר מגע מיני ובבדיקת רופא יודגם צוואר רחם דלקתי.

אצל גברים תגרום המחלה לדלקת של השופכה, הפרשה מוגלתית וכאב בזמן השתן. מקרים חמורים יגרמו לדלקת של האגן כולל דימומים, כאבי בטן, חום או הקאות. גברים יסבלו מכאבים בפין, חום וכאבי בטן. החיידק עלול לעבור לצינור השופכה ולהדביק את בלוטת הערמונית ואת האשכים ולגרום לנפיחות וכאב במפשעה.

הדבקה דרך פי הטבעת תגרום להפרשה רירית או מוגלתית. דימום וכאב. אם המחלה תהיה בפי הטבעת היא עלולה להיות שקטה והנדבקים לא יהיו מודעים לכך שהם חולים.

החיידק עלול לגרום לדלקת של הלוע, שקדים נפוחים, קשיי נשימה והתנפחות של בלוטות הלימפה בצוואר. דלקת זו תיגרם כתוצאה מקיום יחסי מין אוראליים. מעבר לדלקת באיברי המין, עלולים להתפתח סיבוכים וצלקות במערכת המין, בלב, במוח ובמפרקים. נשים יחושו בחום, נגעים בעור, צמרמורות ואודם במפרקים.

בדיקת זיבה פרטית עד הבית

סיפיליס (עגבת)

סיפיליס (Syphilis) נגרמת מחיידק בשם טרפונמה פאלידקום והיא מכונה גם "החקיין הגדול", משום שהתסמינים שלה דומים לעוד הרבה תסמיני מחלות אחרות ולכן קשה לאבחן אותה מיד.

בעבר יוחסה מחלה זו לציבור נשים וגברים הטרוסקסואליים אולם בשנים האחרונות רואים עלייה תלולה שלב בקהילת ההומוסקסואליים בשל קיומו של מין אוראלי רווח. בקרב חולי האיידס היא שכיחה פי חמש משום שהחיידק מוצא בקלות "פרצה" בכשל החיסוני של חולים אלה ולא רק הם אלא גם מי שנדבקו במחלות מין אחרות והפכו פגיעים לחיידק.

חיידק הסיפיליס עובר מאדם לאדם באמצעות מגע ישיר עם הפצעים המופיעים על פי הטבעת, הנרתיק או הרקטום. הנגעים עלולים להופיע גם על השפתיים וההדבקה עלולה להתרחש דרך קיום יחסי מין והיחשפות לפצעי הסיפיליס. החיידק מתרחש בגלל מין לא מוגן על צורותיו השונות ונשים הרות עלולות להעביר את המחלה לעובר.

הבעיה המרכזית עם מחלה זו היא כי רבים מהלוקים בה, אינם מודעים לתסמינים שלה במשך שנים רבות ולכן הם עלולים להגיע לסיבוכים קשים.

למחלה שלושה שלבים:

בשלב הראשון מופיע נגע בודד בשם שאנקר, או כמה נגעים. הוא קטן, עגול ואינו מכאיב, וצץ בנקודת חדירת החיידק לגוף. הוא נוכח במשך שלושה עד שישה שבועות, ונרפא בעצמו. אם לא מטפלים בו הזיהום מתקדם.

בשלב השני תהיה פריחה על הריריות והעור. היא לרוב איננה מגרדת ועלולה להופיע במקום של הנגע הראשוני וגם כמה שבועות לאחר מכן. הפריחה היא בצורה של נקודות אדומות-חומות ונוקשות על כפות הרגליים והידיים וגם במקומות נוספים בגוף. בנוסף לה יהיו גם תסמינים כמו בלוטות לימפה מוגדלות, חום, נשירת שיער, כאבי גרון, כאבי ראש. אובדן משקל, כאבי שרירים ועייפות רבה. ללא טיפול המחלה תתקדם.

השלב השלישי של מחלת הסיפיליס מתרחש כאשר הנגעים נעלמים. ללא טיפול החולה יישא את המחלה, והחיידק יתחיל להרוס איברים שונים כמו: עיניים, מערכת העצבים, לב, כבד, כלי דם, מוח. עצמות ומפרקים.

הרס האיברים עלול לקרות גם שנים לאחר ההדבקה ולהתבטא באובדן תחושה, שיתוק, דמנציה, עיוורון ומוות.

חיידק זה אצל נשים הרות מדביק את העובר וזה עלול להסתיים או בלידת תינוק חולה עם מאפיינים של פרכוסים ושיתוק או יילוד מת.

בדיקת סיפיליס פרטית עד הבית

כלמידיה – חיידק טריכומטיס

מחלת מין זו מועברת דרך מגע מיני. החיידק דוגר בין 10-20 יום מרגע ההדבקה ואז מתחילים להופיע התסמינים. יהיו כאבי בטן, כאב בהטלת שתן, הפרשת מוגלה מאיברי המין. דימומים, צריבה בעת מתן שתן או תכיפות. כאבים בזמן קיום יחסי מין, הפרשות מאיברי המין. גברים יחושו בכאבים ונפיחות באשכים. בטווח הארוך הוא עלול לפגוע בפוריות.

בדיקת כלמידיה פרטית עד הבית

איך תשמרו על עצמכם מפני מחלות מין?

 • יש להשתמש בקונדום בכל צורה של קיום מגע מיני.
 • במין אוראלי יש סכנה להעברת מחלות כמו זיבה, הרפס, כלמידיה ועגבת.
 • יש להיבדק פעם בשנה ואם אתם שייכים לקבוצת סיכון – פעם בחצי שנה.
 • הימנעו מקיום יחסי מין עם מי שידוע כחולה במחלת מין.
 • אם חלילה נדבקתם במחלה עליכם להודיע לפרטנר/ית שלכם.

באיזה תדירות ומתי צריך לעשות בדיקות למחלות מין

אם אתם פעילים מינית – חשוב להיבדק באופן קבוע. הנחיות נפוצות מציעות לבצע בדיקות למחלות מין לפחות פעם בשנה, או לעתים קרובות יותר אם אתם בקבוצת סיכון גבוהה יותר, כגון אם יש לכם פרטנר חדש או אם אתם חיים עם HIV.

בדיקות למחלות מין (STDs) הן דרך חשובה להגן על הפרטנרים שלכם – אם אתם מודעים לכך שאתם חולים במחלת מין, תוכלו לקבל טיפול ולמנוע את התפשטות המחלה לאחרים.

אם אתם חוששים או מתביישים להיבדק למחלות מין, זכרו שאתם לא לבד. ישנם מקורות רבים הזמינים כדי לעזור לכם, כולל רופאים, אחיות ומרפאות בריאות מינית.

טוב לדעת – מחלות מין לידיעתכם עלולות להיות מועברות לא רק בקיום יחסי מין אלא גם באמצעות שפתון ומגע בעור של נדבק בעיקר במחלה כמו הרפס.

 • גם זקנים של בני זוג הנגועים במחלת מין עלולים להוות מקור לזיהום ולשאת את חיידקי המחלה.
 • מי שעושה הסרת שיער במפשעות באמצעות שעווה בגלל זיהומים, כוויות ועוד.
 • מיטות שיזוף הן מקור למרבץ של חיידקים וגם של מחלות מין.
 • במכוני קעקועים יש לוודא כי רמת הסטריליזציה גבוהה וכי מקפידים על החלפת וניקוי האביזרים העוברים מאדם לאדם.
 • העברת סכין גילוח בין אנשים אף היא מקור להפצת מחלת מין אם קיימת.

בשורה התחתונה

המיתוס של מתן שתן לאחר קיום יחסי מין מונע הידבקות במחלת מין הוא נפוץ מאוד, אך הוא איננו נכון. מחלות מין מועברות באמצעות מגע מיני, והשתן אינו גורם להן. גם רחצה לאחר קיום היחסים, נטילת גלולה למניעת הריון או משגל נסוג אינם מונעים הידבקות במחלות מין.

הדרך היחידה למנוע הידבקות במחלות מין היא להשתמש באמצעי מניעה מתאימים, כגון קונדום. חשוב להשתמש באמצעי מניעה בכל קיום יחסי מין, גם אם אתם מכירים את הפרטנר שלכם היטב.

מי שנדבק במחלת מין נמצא בקבוצת סיכון גבוהה יותר להידבק שוב. זאת משום שהמערכת החיסונית שלהם כבר מוכרת את החיידקים או הנגיפים הגורמים למחלה, ולכן הם נוטים לפתח אותה שוב בקלות רבה יותר. בדיקות למחלות מין הן דרך פשוטה ויעילה להגן על עצמכם ועל אחרים.

אהבתם את הכתבה? שתפו אותה עם החברים והמשפחה שלכם על מנת שגם הם ישמרו על אורח חיים בריא.

כתבו תגובה

   השאירו תגובה

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית אישיתי מהמומחים המובילים בישראל בשת״פ עם מד פלוס - קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, מעבדה עד הבית, משלוח תרופות באופן מהיר עד הבית ועוד..

   שירותי רפואה פרטיים VIP

   הכוונה רפואית מקצועית ואישית מהשורה הראשונה דרך מד +. קביעת תור מהיר לרופאים באופן פרטי, ליווי סיעודי, שירותי מעבדה ומשלוח תרופות ועוד.

   מד+ שירותי רפואה מתקדמים

   אם הבעיה הרפואית שלכם לא סובלת דיחוי, ניתן לפנות למוקד עוד היום!
   מספר טלפון 054-589-5299 או שלחו הודעת בוואטסאפ.

   מלאו את הטופס:

   מדפלוס (MedPlus)
   Logo